Meteor ve Meteor Yağmuru Nedir ?

Meteor Nedir ?

Meteor, dünyamızın dışında yani gökyüzünde ki meydana gelmekte olan sıra dışı olay manasında gelmektedir. Meteor, samanyolunda bulunan maddelerin hızlı bir şekilde dünyamıza doğru çekilmesi ile oluşmaktadır. Meteor, düşen parçaların büyüklüğü ve yoğunluğuna göre tehlikeli ve tehlikesiz olabilmektedir. Özellikle geceleri oluşan bu durum görsel bir şölen de yaratmaktadır. Geceleri, gökyüzünden yeryüzüne bir ışık yolu oluşturmaktadır. Kısa süren bu manzara oldukça ilgi toplamaktadır. Meteor, birçok anlama gelmektedir, bunlardan bir diğeri ise, uzay kayası ya da taş parçası denilmektedir.  Meteor, yeryüzüne tahmin edilenden daha az düşmektedir. Uzaydan yeryüzüne doğru gelen bu göktaşları, aslında oldukça fazladır fakat dünyamıza hızla düşerken atmosferin keskin gazları arasında, yarısından fazlası buharlaşmaktadır. Bu nedenle yeryüzü ile buluşan göktaşı oldukça azdır. Çoğu bilim adamına göre ise, dünyanın yarısından fazlası su ile kaplı olduğu için hesaplanandan fazla meteor da düşüyor olabilir ve bu düşen meteorlar, okyanuslara, denizlere, göllere düşmektedir. 

Meteor ve Meteor Yağmuru Nedir ?
Renklerine göre meteorlar.

Meteorlar Nasıl oluşur?

Meteor nasıl oluşur peki, bunu şöyle açıklayabiliriz; Dünyamız, güneş sisteminde 30 km hızla dönmektedir. Ve güneş sistemimizde ve ya uzayda bulunan kaya parçaları, taşlar vs. sürekli olarak aynı hızda boşluklarda ilerlemektedir. Bu taşlardan bazıları, dünyamıza denk gelmektedir ve dünyamıza doğru hızla ilerlemektedir. Dünyamızın dönüş hızı ve taşların kendi hızları da birleşince atmosferde bulunan gazların etkisi ile yanarak parçalanmaktadır. Bu bize, bir ışık çizgisi gibi gözükmektedir. Ve hatta hepimizin bildiği ve gördüğümüzde dilek tuttuğumuz yıldız kaydı olayı, aslında meteorların dünyamızda parçalanması olayıdır. Tabi bütün meteorlar bu şekilde olmamaktadır. Daha büyük olan parçalar, patlama ve yanmanın etkisi ile birlikte parçalara ayrılır ve bu parçalar yeryüzüne inmektedir. Bunların yapısı, demirden oluşmaktadır ya da nikelden oluşmaktadır. Ve yeryüzüne düştüklerinde, meteor taşı denilen çok değerli bir yapıyı oluştururlar. 

Meteor ve Meteor Yağmuru Nedir ?

Meteor Yağmurları

Meteor yağmurları farklı bir olay gibi algılanmaktadır. Meteor yağmurları, Göktaşlarının yeryüzüne inmesi olayına da denilmemektedir. Sadece meteorların çıkarmış oldukları o yıldız kayması sandığımız ışıklara denilmektedir. Bu nedenle olukça yanlış anlaşılmakta ve yanlış bilinmektedir. Dünyamızın çevresi birçok farklı katlardan oluşmaktadır. Bu katlardan biri olan, Termosfer ise meteor yağmurlarına ev sahipliği eden katmandır. Yani meteor yağmurları bu katman içerisinde gerçekleşmektedir. Bu katın bize yani yeryüzüne uzaklığı ise 635 km civarındadır. Meteor yağmurları gerçekleştiği sırada, bazı göktaşları oldukça güçlü bir ışık yaymaktadır. Bu çok yüksek parlaklıklara da ateş topu denilmektedir. Bu göktaşlarının tek özelliği çok parlak olmaları değil aynı zamanda yeryüzüne kadar gelmektedirler.  Meteor yağmurlarına neden olan bir başka gök cismi ise, kuyruklu yıldızlardır. Kuyruklu yıldızların yörüngesi ile dünyamızın yörüngesi yakınlaştığı zaman, kuyruklu yıldızın bırakmış olduğu parçalar hızla bizim yörüngemiz tarafından içeri çekilmektedir. Bu olay sonrasında, gökyüzünde, meteor yağmurları oluşmaktadır. Meteor yağmurları, gök olayları arasında en çok gerçekleşmesi açısından birinci sıradadır. Çünkü meteor yağmurları oldukça fazla yaşanmaktadır, bunun nedeni ise, uzay boşluğunda oldukça fazla gök cismi bulunmasıdır. Ve bu gök cisimlerinden kopan parçalar dünyamıza doğru çekilmektedir. Meteor yağmurları, insanlar tarafından oldukça sevilen bir gök olayıdır. Çoğu insan bu olayı yıldız kayması olarak bilse de bazı noktalarda oldukça yoğun olduğu için sadece yıldız kayması olmadığı oldukça net anlaşılmaktadır. 

Bunları Gördün mü ?