Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Hakkında

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü

Çağımızın en büyük teknolojik aletleri adı altında yerini alan uçaklar, geleceğin iş imkanları çerçevesinde ayrı bir öneme ve değere sahiptir. Uçak sektörü ve uzay sektörü, diğer meslek dallarından daha çok iş imkanı ve ülkeler arası meslek seçimi sunmaktadır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nün bir çok alt meslek seçimi de mevcuttur. Örneğin; sivil, askeri, turistik, kargo havacılığı gibi geniş bir sektörde yer almaktadır. Ayrıca bu alt meslek dallarının en çok tanınmış olanı ise; THY, PGS gibi havayolu taşımacılığı yapan kurum ve özel şirketlerdir. Bu gibi dev şirketlerde çalışma oranı da diğer sektörlere göre hayli bir yüksek oran içerisindedir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Dersleri

Eğitimi diğer benzer sektörlere kıyasla oldukça zor ve uğraş isteyen bir bölümdür. Genellikle temel matematik ve alt temel kavramları ile ilgili dersler verilir. Bu derslere örnek verecek olursak; statik, elektrik-elektronik, gaz dinamiği, ısı transferleri, bilgisayar yazılım programı ve son olarak İngilizce gibi temel derslerdir. Ayrıca bu bölümü bitirebilmek için uzman denilebilecek düzeyde İngilizce diline hakim olmalısınız.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Mezunlarının Yaptıkları İşler

Bu bölümü bitiren adaylara, genellikle özel şirketlerde yüksek kademede iş imkanı veriliyor. Fakat uçak üretim fabrikaları gibi büyük şirketlerde çalışarak çok daha iyi maaşlar kazanabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde olsun veya farklı ülkelerde olsun yolcu taşımalığı içerisinde birçok özel şirkette mevcuttur. Bu şirketler; THY, PGS, TEI gibi köklü şirketlerdir.

Yurt dışında ise köklü ve hayli geniş bir kadroya sahip olan şirketler ise; Nasa, Airbus, Boeing gibi Dünya’da tanınmış sayılı uzay ve havayolu taşımacılığı yapan şirketlerdir. Bu şirketlerde çalışmak için yukarıda dediğimiz gibi; en üst düzeyde İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği 2
Havacılık Ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisliği İş İmkanları

Bu bölümden mezun olan öğrenciler genellikle ilk hayallerini yurt dışı olarak hedefliyorlar. Fakat ülkemizde sürekli gelişen Havacılık ve Uzay sektörü yeterli seviyede personel almış değil. O yüzden ülkemizde bulunan değerli şirketlerde veya kurumlarda yurt dışında kazandığınızdan daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra; iyi bir bilgisayar programcısıysanız, yeni uçak modellemelerini ve yaptığınız uçağın iç-dış tesisatlarını özel şirketlerine yüksek bir rakam değerinde satabilirsiniz.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Maaşları

Genellikle 2 kategori altında maaş verilen bu bölümde, özel şirketler ve kurumlar olarak ikiye ayrılıyor. Fakat ülkemizde havacılık ve uzay sektöründe ki maaşlar tam olarak 3000 TL ila 5.000 TL arasında değişiyor. Yurt dışını ele alacak olursak; yurt dışında da özel ve dev şirketler ilk personellerini 3000 ila 4000 dolar arasında işe başlatıyorlar.

Not: Maaş rakamları yıllara ve ülkelere göre değişiklik gösterebilir.

Bunları Gördün mü ?