Hayabusa 2 Görevini Tamamladı
in ,

Hayabusa 2 Görevini Tamamladı

JAXA yani Japon Uzay Ajansı’na ait uzay ve araştırma aracı Hayabusa uydusu, bir yıla yakın zamandır bir asteroidin çevresindeki göktaşlarına araştırma robotları bırakarak buralardan numune taş örnekleri alınmasını sağlıyordu. Dünyaya bu asteroidlerin yapısıyla ilgili önemli bilgilerin gelmesini sağlayacak olan Hayabusa, dünyaya geri çağrılmak üzere. JAXA’nın yaptığı açıklamaya göre, Hayabusa bir senelik görevini başarıyla tamamladı.

Jaxa, Hayabusa ve toplanılan asteroid taş örneklerini biran önce dünyaya getirmek istiyor lakin sadece bir robot daha kaldı. Bu görevi de tamamlanması beklenen Hayabusa, önümüzdeki sene bu zamanlarda dünyaya dönmüş olacak. Elliye yakın asteroidden 400 kadar taş örneğini, asteroide lazerle sert darbeler vurarak toplayan robotlara sahip Hayabusa, 400 milyon dolara mal oldu. Fırlatılması, geri getirilmesi ve robotlarla birlikte maliyet 1 milyar doları geçiyordu. Japonya’nın şuana dek yaptığı en önemli uzay görevlerinden birini tamamlayan Hayabusa, dünyanın da asteroitlerin yapısı konusunda önemli bilgeler edinmesini sağlayacak. Dolayısıyla Avrupa ve Amerikalı uzay ajanslarınca çalışmaları yakından takip ediliyor.

İlk robotik keşif turunda iki robot kullanıldı. Bu robotlar asteroidlerin çevresinde bir süre dolaşıp manyetik yörüngeleri içerisine girdikten sonra taşın üstüne konarak çalışmalar başlamışlardı.

Hayabusa 2 Görevini Tamamladı

JAXA bu sayede çok karmaşık yapıdaki bir asteroid olan Ryugu’nun yapısını anlayabilmeyi ummuştu. Geçtiğimiz aylarda bir robot daha bırakılmış ve göreve başlamıştı. Robotun adı Mascot’tu ve hareket etmek için benzer yöntemler kullanıyordu. Fakat bu robotun şekil kare kutuya benziyordu ve şarj edilmesi için güneş paneline sahip değildi. Kapanmadan önce kendi pili gücüyle ancak 16 saat çalışabildi. Ardından Hayabusa’ya geri döndü ve beklemeye alındı.

Minerva II, Hayabusa’nın 3.önemli robotu. Bu robot hareket için öncekilerin metotlarını kullanıyor yani yüzeyde kayarak hareket edebiliyor. BU robot önceki Minervalar gibi davul şeklinde ve benzer teknik özelliklere haiz durumda.

Asteroitlerin üzerinden alınan örneklerin 2020’nin bu zamanları yani sonlarına doğru Dünya’ya getirilmesi planlanıyor. BU örnekler ile başta Japon bilim camiası olmak üzere dünya bilim camiası ve insanlık uzaydaki göktaşları ve neticede gezegenlerin yapısı ve oluşumu hakkında önemli bilgiler edinecek. İnsanlığın gelişimi için bu tür çalışmaların devam etmesi umuduyla yazımıza son veriyoruz.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir