Hepatit A Virüsü Nedir?

Hepatit A virüsünün insan vücuduna sokulması, gastrointestinal sistemin mukoza zarlarından geçer. Hematojen bir şekilde, daha fazla üreme ve dağıtım için en uygun koşulları bulduğu karaciğere nüfuz eder. Hepatositlere verilen hasar ve membran zarlarının geçirgenliğinin bozulması sonucu, enzimlerin (aminotransferazlar, vb.) aktivitesi artar. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda, doktorlar sıklıkla büyüklüğünde önemli bir düşüş olduğuna dikkat çeker.

Histolojik olarak parankimde, hücre proliferasyonunda, vb. geniş nekrotik değişiklikler ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu tür HA formları neyse ki son derece nadirdir. Hepatit A virüsü, inkübasyon süresinin sonunda hastanın kanında ve dışkısında tespit edilebilir, hastalığın akut siklik seyrinde immün reaksiyonun aktif etkisi altında, ikterik dönemin ilk günlerinde vücutta oluşmaz. Hepatit A’nın inkübasyon süresi, genellikle 20 ila 30 arası, 15 ila 45 gün sürer. Viral hepatit, ikterik, anikterik ve subklinik bir form alabilir. Akut (2 aya kadar), uzun süreli (6 aya kadar) da ayırt edilir.

GA için hastalığın kronik seyri kanıtlanmamıştır. Başlangıcı, ortalama olarak 2 günden 2 haftaya kadar süren preikterik evrede akuttur. Bu dönem aynı zamanda prodromal fenomenlerle de karakterize edilir. Vücut ısısında kısa süreli bir yükselme, iştah azalması, bulantı, kusma, karaciğerde ağrı çekmesi, dışkı tutması, karaciğerin genişlemesi ve hafif bir dalak, idrarın kararması ve dışkının hafiflemesi görülebilir.

İkterik evrede sarılık bazen cildin kaşınmasıyla birlikte 2 veya 3 gün içinde ortaya çıkar ve çoğalır. Ancak, tipik vakalarda yan etkileri azalır, iyileşme sarılıkta kademeli olarak geri çekilmesi ve refahın normalleştirilmesinde bir artış ve kalıcılık ile karaciğer elastikiyetinin artması ile karakterize edilebilir. 3 ila 6 aya kadar enfeksiyondan gerçek iyileşme atfedilmelidir.

Hepatit A Tedavisi

Hastalığın ilk günlerinden itibaren yatak istirahati ve özel koruyucu diyetin gözlenmesi özellikle önemlidir. Hepatoprotektörler, hastanın glikoz çözeltileri, tatlı çay veya alkali maden suyu şeklinde günde 3 litreye kadar bol miktarda içmesi önerilir. Sıkı yatak istirahati, zaten hastalık semptomlarının ilk belirtilerinde ağır hepatit A olan hastalar için son derece önemlidir. Ayrıca, egzersizi mümkün olduğu kadar sınırlandırmak gerekir, bunların yeniden başlatılması hastaneden taburcu olduktan yalnızca altı ay sonra ve hastanın biyokimyasal parametrelerindeki verilere dayanarak doktorların gözetimi altında mümkündür.

Diyet normal bir kalori içeriğine sahip olmalı (günde 2500 ya da 3000 kcal), proteinlerle, kompleks karbonhidratlarla ve kolayca sindirilebilir yağlarla (sığır eti veya koyun eti yağı için geçerli değildir). Vücudun metabolik süreçlerini hızlandırmak için dengeli vitamin tedavisi verilir. Hastalığın ilk günlerinde enterosorbentler uygundur (enterodez, enterosgel vb.) Hastalığın hafif formlarını teşhis etme terapisi yukarıdaki önlemlerle sınırlıdır. Orta ve yüksek hepatit A ile anti-toksisite tedavisi ayrıca gereklidir. % 5 glikoz çözeltisi, Ringer Locke (% 5 veya 10), albümin, protein hidrolizatları, hemodez, sorbitol, reopoliglukin, vs. Etkili bir terapötik etki, enzimlere dayalı bir ilaca sahip olacaktır.

Sitokrom C, vücudun redoks reaksiyonlarını aktive eder. İlacın dozu ayrı ayrı hesaplanır ve 40 ila 100 mg. arasında ulaşabilir. Viral hepatit A’nın detoksifikasyon tedavisinin düşük etkinliği ile, doktorlar ayrıca ek olarak kortikosteroid kullanımını önermektedirler. Bu sorumlu karar, hastalık hepatik ensefalopati tehdidi ile ortaya çıktığında GA’lı nadir vakalarda verilir. Ensefalopati gelişmesi durumunda, GA hastalarında daha nadir görülürse, günde 100 ila 250 mg. (intramüsküler veya intravenöz) uygulanan ilaç kortikosteroid miktarını arttırmak gerekir ve ayrıca; trasilol, kontraktürlü (10000 – 30000 ED) ek proteolitik enzimler inhibitörleri reçete edilir. Detoksifikasyon için infüzyonla hastanın vücuduna verilen solüsyonların hacmini artırmak da gereklidir.

Hepatit A Virüsü Nedir?

Hiperhidrasyon belirtileri, diüretik ilaçların tedavi önlemlerine dahil edilmesini gerektirir. Etakrilik asit, veroshpiron, furosemid, vb. Bu durumda gerekli bir önlem, ağız yoluyla alınan maddelerin yardımı ile bağırsak mikroflorasının baskılanmasıdır. Neomisin (günde 1 gr. 4 kez), kanamisin (günde 0.5 gr. 4 kez). Hastalara ayrıca zayıf sodyum bikarbonat çözeltisi (% 2) içeren günlük lavmanlar önerilmektedir. Yukarıda bahsedildiği gibi, hepatit A’dan sonraki tedavi kademeli olarak gerçekleşir.

Bu işlem, sanatoryumdaki prosedürlerin rehabilitasyon sürecinden geçerek hafifçe hızlandırılabilir, bunun için ön koşul, doktorun hastanın durumu üzerindeki kontrolüdür. Ciddiyetine bakılmaksızın, GA safra yollarının (kolesistit vs.) yenilgisine katkıda bulunur. Bunları önlemek ve karaciğer onarım süreçlerini iyileştirmek için, ikterik dönemden ve kalıntı olayların tüm periyodundan başlayarak (3 ya da 6 ay), günde 10-12 mg. / kg. dozunda UDCA kullanılması önerilir.

Hepatit A Virüsünü Önlemek

  • Hastalığın odağını 40 ila 45 gün boyunca takip etmek, dezenfekte etmek için önlemler almak,
  • Hepatit A teşhisi konan bir hasta için karantina izolasyonu oluşturmak,
  • Acil muayene ve tüm temas eden kişilerin GA’sına karşı bağışıklık aşısı olmadığı,
  • İyileşme sonrasında hastanın dispanserdeki durumunu 6 ay boyunca zorunlu olarak izlemek,
  • Sıhhi ve epidemiyolojik standartlara uyum nedeniyle hepatit A virüsünün fekal-oral yoldan yayılmasını önleyici önlemlerin uygulanması,
  • Popülasyon arasında sağlıklı bir yaşam tarzının teşvik edilmesi, hepatit A’nın özellikleri ve bunun önlenmesinin yolları hakkında bilgilerin yayılması.
İlginizi Çekebilir >  Yıldız Kümeleri Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh