Hepatit C Virüsü Nedir ?

Bilim ve Mühendislik

Hepatit C Virüsü Nedir ?

Hepatit C Virüsü Nedir ?

Hepatit C virüsü, esas olarak kronik olan karaciğerin enfeksiyöz bir hastalığıdır. Hastalıkla mücadele için alınan önlemlere rağmen, hepatit C insidansı şu anda dünya çapında artmaktadır. Enfeksiyon olasılığı, yılda 90.000 kişi başına yaklaşık 18 vakadır. Yaklaşık 70 milyon insanın virüse karşı hassas bir noktası vardır. Ancak, bunların sadece % 20’si hastalıkları hakkında bir şey biliyor ve % 13’ü etkili tedavi görüyor. Hastaların çoğu, hastalıklarının tehlikesi hakkında bilgi sahibi değil veya nasıl tedavi edileceğini bilmiyor. Bu nedenle, her yıl yaklaşık 300.000 kişi hepatit C’den ölmektedir.

Hepatit C’nin Sebepleri ve Nedenleri

Bu hastalığa 80’li yılların sonlarında nispeten yakın zamanda keşfedilen özel bir RNA virüsü neden oldu. Bu nedenle, bir kişi bu virüsle temas etmemişse, hepatit C gelişemez.

Hepatit C Virüslerini Tanılama

Hepatit C virüsü (HCV) 30 ila 60 nm çapında küçük bir biyolojik oluşumdur. 11 virüs genotipi vardır ve bazı genotiplerin birkaç alt tipi olabilir. Üç tür virüs, Avrupa ülkelerinin en karakteristik özelliğidir ve bazı türler yalnızca tropik ülkelerde bulunur. Dünya’da, 1b alt tipi en yaygın olanıdır, daha sonra 3, 1a ve 2 alt tipleri azalan sırayla takip eder. Virüs tipleri saldırganlık ve patojenliklerinde farklılık gösterir. En zor ve tehlikeli hastalık virüsün 1 genotipinin neden olduğu bir hastalık olarak kabul edilir. Alt tür 1b, en sık olarak kan transfüzyonuyla vücuda nüfuz eder.

Hepatit C Virüsü Nedir ?

Genotip 3 virüsünün neden olduğu hepatit de tehlikelidir. Patolojinin hızlı ilerlemesi ile karakterizedir. Bazı durumlarda, bu virüs türünün neden olduğu kronik hepatit, diğer virüs türlerinde olduğu gibi, 20 yıl içinde değil 7 ya da 10 yıl içinde siroza dönüşür. Ek olarak, virüsün bu genotipi daha sık gençleri etkiler (30 yaş altı). Hepatit 3a alt tipi uyuşturucu bağımlıları arasında en sık görülen hastalık türüdür. Bazı durumlarda, hastanın kanında aynı anda birkaç çeşit virüs bulunur.

Bu durum iki olası açıklamaya sahip olabilir. Bunlar; ya kişi çeşitli virüs taşıyıcılardan enfekte olmuş ya da birkaç enfeksiyon olayı olmuştur. Virüs sadece karaciğer hücrelerinde değil diğer vücut sıvılarında da yaşar. Virüsün en yüksek konsantrasyonu kanda bulunur. Tükürük, semen, vajinal akıntı ve diğer sıvılarda virüs konsantrasyonu çok düşüktür. Karaciğer hücrelerine nüfuz eden virüs, onları yeni virüsler üretmeye zorlar.

Virüs bulaşmış bir hücre, günde 50 virüs üretebilir ve sonuçta ölümüne neden olur. Vücutta bulunan virüs, bağışıklık sistemine karşı mücadeleyi zorlaştıran ve kaynaklarının tükenmesine yol açan sürekli olarak mutasyona uğrar.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C teşhisi konulduktan sonra, tedavi bir hepatolog tarafından yapılmalıdır. Kronik hepatit formu her zaman ayakta tedavi bazında tedavi edilir. Daha yakın zamanlarda, hastalık uzun vadeli bir gelişme olsa da tedavi edilemez olarak kabul edilebilir.Ancak, yeni nesil antiviral ilaçların ortaya çıkmasıyla birlikte durum değişti. Hepatit C için geleneksel tedavi rejimi, interferonları ve ilaç ribavirini içerir. İnterferonlar, virüsle savaşmak için bağışıklık hücreleri tarafından üretilenlere benzer maddelerdir.