Hubble Uzay Teleskobu ve Özellikleri

Hubble Uzay Teleskobu

İsminden de anlayacağınız üzere, Edwin Hubble’ın anısına verilmiş olup, kendisi başarılı bir Amerikalı astronomdur. 1990 senesinin Nisan aylarında Uzay Mekiği Discovery yardımı ile Dünya’nın yörüngesine başarılı bir şekilde taşınmıştır. Hubble Teleskopu, ilk devasa uzay teleskopu olmamasına rağmen, sınıfının en büyüğüdür ve en başarılı özelliklere sahip tek teleskopudur.

Hubble’ın bakımı, uzayda astronotlar tarafından yapılacak şekilde dizayn edilmiştir ve bu tür ilk ve tek teleskoptur. Bakım açısından, sonuncusu 2009 Mayıs ayında yapılmış olup, Nasa tarafından 5 adet bakım uçuşu gerçekleştirilmiştir. İlk bakım uçuşunu ele alırsak, 1993 Aralık ayında, Hubble’ın görüntüleme servisinde yaşanan teknik arızanın giderilmesi için uçuş gerçekleştirilmiştir. Diğer bakım uçuşları sırasında ise; teleskopun alt sistemlerinde ki arızalar ve gözlem aletleri daha modern hale getirilmiştir.

Fakat hepinizin hatırlayacağı üzerine, 2003 yılında Columbia Uzay Mekiği’nde yaşanan kazadan sonra Hubble’ın bakım çalışmaları durdurulmuş olup, Nasa’nın bir daha bakım gerçekleştirmeyeceği kararı alınmıştır. Ancak yukarıda ki belirttiğim 2009 Mayıs ayında, Uzay Teleskoplarının kurum yöneticisi olan, Mike Griffin son kez tek seferlik uçuş bakım izni vermiştir. Bu uçuş da ise; Hubble Uzay Teleskop’una 2 yeni modern cihaz takılmıştır.

2009 yılından itibaren görevine halen devam etmektedir.

Hubble Uzay Teleskopu’nun Fonksiyonel Özellikleri Nelerdir?

Devasa şekilde ki uzay teleskopumuzun özellikleri Nasa ve Esa uzmanları tarafından özel labaratuarlarda geliştirilmekte olup, parçaları da astronotlar tarafından değiştirilmektedir. Yörünge yüksekliği 559 km olup, yörünge hızı 7.500 m/s’dir. Dünya üzerinde ki yörünge tipi; Alçak yörünge olarak tespit edilmiştir. Geçmişten günümüze kadar işlevselliklerini sürdüren uzay teleskopu Hubble, 27 yaşındadır. 

Hubble Uzay Teleskobu 1
Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskopu’nun Fiziksel Özellikleri

Hubble’ın teleskop türü, Ritchey – Chretien teleskopundan esinlenilmiştir ve Ritchey – Chretien teleskop türünü kullanmaktadır. Çap olarak 2.4m, toplama alanı olarak, 4.3 m2 yani 46 ft2 olarak dizayn edilmiştir. Hubble’ın sahip olduğu en önemli özelliklerinden biri ise, 57.6m, toplamda 189 ft olarak odak uzaklığına sahiptir. Bu da demek oluyor ki, Nasa’nın birbirinden güzel, olağanüstü Nebula fotoğraflarını bu odak uzaklığı sayesinde çekiyor.

Son olarak Hubble’ın mühendislik yönetim kurumu, Uzay Teleskop Bilimi Enstitüsü tarafından sağlanmaktadır. Mühendis ve gerekli ekipmanlar halen Nasa tarafından verilmektedir.

Bunları Gördün mü ?