İnsanlık Botsvana’da Başlamış Olabilir

Yapılan yeni bir araştırma modern insanın yani homo sapiens’in ilk atalarının güney Afrika’daki Zambie nehrinin güneyindeki Botsvana topraklarından çıkarak yayılmış olabileceğini doğrular nitelikte.

Bugün tamamen tuzlarla kaplı olan bu bölge, 200 bin yıl önce, sulak ve verimli bir araziydi ve bu bölge modern insanın atalarının yaşamı ve çoğalması için uygun bir bölge sayılabilir.

70 bin yıl kadar önce, buradaki insanların, iklim değişikliği ve çeşitli doğal felaketler sonucunda, oluşan yeşil koridoru takip ederek Afrika’nın kuzey kesimlerine doğru yayılmış olabileceğini gösteren açıklamalar yapıldı. Bu insanların bir kısmı 130 ila 170 bin yıl önce Afrika’dan diğer kıtalara göç etmiş olabilir.

Avustralya’daki Gatvan üniversitesinden araştırmacılar, modern insanın 200 bin yıl önce Afrika’da ortaya çıktığının bilindiği ancak bunun tam olarak yerinin tespit edilmesinin bir devrim olabileceğini söylüyor.

Dünyaca ünlü bilim dergisi Nature’de yayınlanan araştırmaya göre, modern insan topluluklarının atası olan bu insanların 70 bin yıla yakın süre önce, ilk olarak kuzeydoğuya ardından güneybatıya doğru göç ettiğini, nüfusun yaklaşık üçte birinin ise aynı bölgede yaşamaya devam ettiğini iddia ediyor.

Genetik bulgulara ek olarak iklim simülasyonları da yapan araştırmacılar, 70 bin yıl önceki Afrika’da neler olabileceğini net olarak gösteren sonuçlar yayımladı.

Farklı araştırmacılar ise modern insanın evriminin karmakarışık bir süreç olduğunu, yaklaşık 1217 kişiden alan ve anneden çocuğa geçen mitokondriyal DNA örneklerine bakarak bu araştırmacının sonuçlarının kesin olmayacağını savundu.

İnsanlık Botsvana’da Başlamış Olabilir

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden bir profesör olan CHALRES Dann, modern insanın evriminin çok karışık olduğunu ve yalnızca genetik verilerle bunun açıklanamaz olduğunu ileri sürdü.

Profesör Dann, insan dnalarına ait parçaların büyük bir mozaiğini parçası olduklarını, bunları birleştirmeye çalışarak evrimini basamaklarını ortya koymanın mümkün olmayacağını belirtti.

Dann ayrıca baba tarafından geçen Y kromozomunun kökenini Afrika olduğunu net olduğunu ancak annede geçen X kromozomunun ilk kalıntılarının henüz bulunmadığını belirtiyor.

Fosillere dayalı olarak yapılan diğer pek çok araştırmada, modern insanın atalarının kökenini Afrika’nın doğusu olduğunu ortaya koyar nitelikteydi.

Bunlar haricinde insan evriminin Afrika’nın pek çok  bölgesinde başlamış ve buradan yayılarak geliştirdiğini öne süren fikirler de var.

İnsanlığın evriminde önemli dönüm noktaları ise şu şekilde:

400.000 yıl önce: Neandarteller (modern insanın evrimsel kuzenleri) Avrupa ve Asya’da ortaya çıkıp farklı bölgelere göç etmeye başladı

300.000 ile 200.000 yıl önce: Modern insan olarak bildiğimiz Homo sapiensler Afrika’da ortaya çıktı

50.000 ila 40.000 yıl önce: Modern insanlar Avrupa’ya ulaştı.

Evrim halen devam eden bir süreç olarak bilim insanlarının en karmaşık ve çözülmesi zor gördüğü konulardan birisi durumunu korumaya devam ediyor. Evrim alanında onlarca farklı teori bulunuyor ve neredeyse her gün yenileri ortaya konuyor.

Bunları Gördün mü ?