Isaac Newton, dünyanın en önemli 3 matematikçisinden biri olarak kabul edilmektedir. Diferansiyel, integral hesaplar gibi matematiğin temel taşı olacak hesaplarını bulmuş, hayatımızda bir takım kolaylık sağlayacak teknolojik gelişmelerin, icatların yapımını böylelikle sağlamış olacaktır. Birçok teknolojik gelişmenin doğumunu sağlamıştır. Isaac Newton çocukluğu 4 Ocak 1642 yılında, Lincolnshire ‘de orta gelirli çiftçi bir ailede doğmuştur. Babası henüz İsaac Newton doğmadan hayata gözlerini yummuştur. Annesi ise bu ölümden yaklaşık 3 yıl sonra bir kez daha evlilik yapmış; İsaac Newton’a 3 yaşından sonra anneannesi büyütmüştür. Annesinin 2. evliliğinden ise kardeşleri dünyaya gelmiştir Newton’un. Ancak Newton ‘un çocukluk yıllarında pek de akranları gibi değildi. Canlı ve dinamik olması gerek iken daha çok içine kapanık, kendi halinde oyunlar oynayan bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Bu durum ise aslında gelecek donemde olacak bir takım icatların doğmasını sağlayacaktır. Uçurtmalar, su çarkları, güneş saatlerini o dönemde kendisinin yapması gelecekteki yaşanacak gelişmelere gebe olduğunu göstermekte.

, Isaac Newton’un Hayatı ve İcatları, BilgData
Isaac Newton – Beyaz ışığın kırılması

Isaac Newton Öğrenim Dönemi

Isaac Newton ilkokul, ilköğretim çağını oturduğu bölge çevresinde geçirmiştir. O dönemde Isaac Newton’un annesinin 2. Eşinin de vefatı ile anne, annesinin evine gelerek ilk evliliğinden dünyaya gelen Newton ile 2. Evliliğinden olan çocukları ile yaşamına devam etmiştir. Newton un üstün zekâlı halini cevreden ilk fark eden Newton’un dayısıdır. Annesi daha çok Newton’un ilerleyen yaşlarda babasından kalan arsa tarla yönetimini almasını ister iken dayısı üniversite öğrenimi alması gerektiği konusunda anneye ısrar etmiş ve de ısrarlarının sonucunda da anneden izin çıkmıştır. 1661 yılında Cambridge’de Trinity College’da öğrenim almaya başlamıştır. Öğretmeni ise hem üstat bir ilahiyatçı ve matematikçi Isaac Barrow’dur. Ve de en önemli matematik hesabını diferansiyel ve integral hesabını bulmasında da çok önemli katkıları vardır. Isaac Newton Kuramları 5 Temmuz 1687 yılında ise bir cismi etkisi altına alan bir takım kuvvetler ile bu kuvvetin etki ettiği cismin hareketleri arasındaki ilişkiyi anlatan hareket kanunlarını bulmuştur. Aslında bu kuramı çok daha önceleri bulmuştur. Ancak 87 tarihinde yayımlamıştır. 1687 yılında tek yayınlanan kanun hareket kanunları değildir, aynı zamanda ağaçtan elma düşmesi ile fark ettiği ve 20 araştırması yaptığı yer çekimi kanununu yayınlamıştır. Kanunları bu kadar uzun süre araştırıp yayınlamasının sebebi ise yayımlandıktan sonra kimsenin herhangi bir itiraz edebilecek noktasının olmamasını istemesidir. Isaac Newton 20 Mart 1727 yılında ise 85 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

, Isaac Newton’un Hayatı ve İcatları, BilgData
Isaac Newton’un Philosophia Naturalis Principia Mathematica kitabı

Buluş ve İcatları

1-Yer Çekimi Yasası
2-Optik Yasası
3-Her Etkinin Ters Yönde Etki Doğurma Yasası
4-Dışarıdan Kuvvet Olmadığı Sürede Cismin Hareketsiz Kalacağı Yasası
5-Kuvvette ki İvme Yasası
6-Hareket Kanunları
7- Diferansiyel Hesabı
8-İntegral Konusu
9-Analitik Geometri Yasası

Bir başka yazımızda Newton Mekaniğini ele alacağız.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh