Işık Hızı Nedir? Işık Hızını Geçmek Mümkün Müdür?

Işık hızı; ışığın bir saniye içinde kat etmiş olduğu mesafeye verilen isimdir. Özellikle fizik alanında ve evren ile ilgili konularda karşımıza çıkan ışık hızı için temel bir mantıkla evrenin hız limiti demek doğru olacaktır.

Bir Yunan filozofu olan Empedokles ve İslam bilgini olan Biruni ışığın hızının bir limiti olacağı iddiasını ortaya atmış olan ilk kişilerdir. Ayrıca bu iki isim ışığın sesten daha hızlı olduklarını gözlemleyen bilginlerdir. 

1676 yılına geldiğimizde ise Ole Rømer isimli bir astronom ilk kez ışığın hızını ölçmeyi başarmıştır. Yapmış olduğu gözlemlere göre Ole, ışığın hızının saniyede 220. 000 km olduğunu ölçmüştür. Dönemine göre oldukça başarılı bir sonuç elde eden Ole temelde ışığın hızına oldukça yaklaşmıştır. Günümüzde ışığın saniyedeki hızının 300.000 km olduğu kanıtlanmıştır. 

İnsan olarak yapımız gereği ışık hızını hayal etmekte oldukça zorlanırız. Ancak verilen bazı örnekler ile ışığın ne kadar hızlı olduğunu kavramak çok daha kolaydır. Güneş ışınlarının dünyamıza ulaşması 8 dakika sürmektedir. Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin ne kadar fazla olduğunu düşünürsek bu oldukça devasa bir hız olduğunu kavrayabiliriz. 

Evreni daha iyi tanımlamak ve daha iyi anlamak için de ışık yılı terimini kullanıyoruz. Işık yılı temelde bir mesafe birimidir. Kısaca ışığın bir yıl içinde kat etmiş olduğu mesafe olarak tanımlamamız mümkündür. 

Işık Yılı

Günümüzde başka yıldız sistemlerine gidemiyor olmamızdaki en büyük engellerden bir tanesi de işte bu ışık yılı mesafeleridir. Her ne kadar teknoloji bakımından gelişmiş olduğumu düşünsek de henüz ışık hızına ulaşan ya da ışık hızına yaklaşan herhangi bir araca sahip değiliz. Elimizde böyle bir teknolojinin olması ise şu an için neredeyse imkansıza yakın görünüyor. Bunda ise ünlü fizikçi Albert Einstein’ın fikirleri bizlere yardımcı olacaktır. 

Yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi Einstein evrenin hız limitinin ışık hızı olduğunu ileri sürmüştür. Günümüz fizik kuralları ve mantığına göre de Einstein bu konuda haklıdır ve henüz bu konuda çürütülememiştir. 

Işık Hızını Neden Geçemiyoruz?

Işık hızının geçilememesinin ve evrenin hız limiti olarak kabul edilmesinin bazı sebepleri var. Bunda ise ışığın fotonlardan oluşmasının büyük bir etkisi var. Fotonlar temelde kütlesiz bir yapıya sahiplerdir. O yüzden de boşlukta bu denli hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir. Yani ışıktan daha hızlı olabilmek için kütlesiz bir şeyden daha kütlesiz bir şeyin var olması gerekmektedir. Ancak böyle bir durumun olması imkansız olacağından dolayı ışık hızına da geçmek imkansızdır. 

Işık Hızı ve Zamanın Yavaşlaması

Tüm bunlar ile birlikte Einstein’a göre ışık hızına ulaşan biri için zaman yavaşlar. Yani ışık hızı ile Dünya’nın çevresinde dolaşmaya kalkarsanız Dünya’da zaman çok daha hızlı akarken sizler için yavaşlar ve Dünya’ya döndüğünüzde siz genç kalırken sevdiğiniz insanların yaşlandığına ya da öldüğüne şahit olabilirsiniz. Yani temel mantıkta ışık hızına ulaşmak aslında bir nevi zaman yolculuğu yapmak demek diyebiliriz. Her ne kadar bunlar oldukça güçlü fizik teorileri olsalar da henüz kanıtlanmadığını da söylemeden geçmeyelim. Ancak böyle bir gerçekliğin var olma düşüncesi bile insanları heyecanlandırmayı başarıyor. 

Bunları Gördün mü ?