James Watt, 19 Ocak 1736 yılında Greenock, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Kökenleri İskoç’tur. Babası gemi işletmeciliği yapan zengin bir adamdı, annesi oldukça kültürlü bir kadındı. James Watt, Modern Buhar makinasının geliştiricisi olan mucit ve mühendistir. Bu buluşu Endüstriyel Devrim’in gerçekleşmesinde oldukça önemli ve büyük bir yere sahiptir.James çocukken çok sık hastalık geçirdiği için, okula düzenli bir şekilde gidememiş o yüzden evde annesi tarafından eğitilmek durumunda kalmıştır. 17’li yaşlarına gelince annesini kaybeden Watt, babasının da işlerinin kötü gitmesi üzerine Londra’ya ölçüm aletlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için gitmiştir. 7 sene bu işte çıraklık, bu işi öğrenmiştir. Döndüğünde bu işi yapmak istemesine ve İskoçya’da başka ölçüm aleti yapabilen biri bulunmamasına rağmen, Demirciler Locası Watt’ın başvurusunu geri çevirmiştir. Bu durum üzerine Watt, Glosgow Üniversitesi’ndeki atölyede Profesör Joseph Black hocasının öncülüğünde bir süre çalışmıştır. Atölye açıldıktan tam 4 yıl sonra buhar gücü üzerinde çeşitli çalışmaların sonucunda bir tane prototip üretmeye çalışmıştı.

, James Watt’ın Hayatı, BilgData

Watt 1814 yılında Fransız Bilimler Akademisi’ne üye olmuştur. 1765 yılında Thomas Heatfield’in kurguladığı modeli örnek alıp üzerinde çalışarak sonunda buhar makinesini çalıştırmayı başarmıştır. Fakat tam olarak başarılı bir yapıya getirememişti. Bu dönemde yaptığı bu çalışmalara, Corron Demir işleri şirketinin kurucusu Joh Roebuck madden destek sağlamıştır. Tasarım başarılı olmayınca maddi sıkıntıya giren Watt, 8 sene boyunca anketçilik yapmaya başlamıştır. Roebuck iflas etmiştir. Ardından Matthew Boulton patent haklarını satın almıştır. Kapsamlı bir buhar makinesi yapmaya çalışan Watt, 1776 yılında başarılı bir üretim gerçekleştirmiştir. Bu üretilen buhar makineleri artık ticari olarak satılmaya başlanmıştır. Genelde kullanılan yerler madenlerdi ve oradaki suları pompalamak için satın alınıyordu. 1781 yılına kadar sattıkları bu buhar makinesi üzerinde çalışmalar yapmaya devam eden Watt, 1781 yılında döner hareket halinde olan buharlı makineyi geliştirmiştir. Gücünü kontrol edebilmek içinse makineye valf ve buhar basıncını gösteren alanlar eklemiştir. Sanayi devriminin başlaması da buhar makinesinin geliştirilmesiyle olmuştur.1794 yılına gelince Birminghamlı iş adamı Mathew Boulton ile ortak bir şirket kurmuş ve sadece buhar makinesi üretmeye devam etmişlerdir.1824 yılında şirket toplam 1164 buhar makinesi üreterek her ikisi de çok zengin olmuşlardır. 1800 yılında James Watt emekli olmuştur. Emekli olduğu yıllarda da durmamış yeni icatlar üretmeye çalışmıştır. Bunlardan bazıları teleskop yardımı ile mesafe ölçümü,mektup kopyalama cihazı ,heykel kopyalama cihazı gibi icatlardır. Watt’ın buhar makinesi icadı modern buhar tribünlerindeki devir kontrol regülatörünün prensibi ile çalışmaktadır. Watt ve beygir gücü gibi ifadeleri literatüre kazandıran James Watt’dır. 1767 yılında kuzeni Margaret Miller ile evlenerek iki erkek iki kız olmak üzere ondan 4 çocuk sahibi olmuştur. İsimleri; James Watt Junior, Jane Watt, Gregory Watt, Margaret Wat’tur. Margaret Watt ile 1772 yılına kadar evli kalmıştır. Ardından 5 yıl sonra Ann Macgregor ile evlenmiştir. Watt iki kez evlenmiş bu eşi ile de birçok ülkeyi gezmiş ve Galler’de bir malikane satın almıştır. James Watt’ın yazmış olduğu eserlerin bazıları; The Origin and Progress of the Mechanical Inventions of James Watt,bu kitabın yayınlanma tarihi 1854, Medical Cases and Speculations ,bu kitap 1796 ve An Account of the Scheme for Rendering Navigable the Rivers Forth and Devon 1774 yılında yayımlanmıştır. James Watt, 19 Ağustos 1819 yılında Heathfield’de vefat etmiştir. James Watt’ın ölüm nedeninin verem olduğu bilinmektedir.


1 yorum

Tekno Pasha · 19 Ağustos 2019 12:19 tarihinde

Bu yazıya bir deneme yorumu yapıyorum. Bu yorumu gördüyseniz demekki sosyal login çalışıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh