İngiliz kimyager, filozof, meteorolog ve fizikçi olan John Dalton 6 Eylül 1766’da Cumberland Birleşik Krallık ‘ta dünyaya gelmiştir. Ailesi kazancını el dokumacılığı ile sağlayan yoksul bir köylüydü. Quaker mezhebindelerdi. Quaker’lar 17. yy ‘da ortaya çıkan Hristiyan bir tarikattır. Bu tarikat tanrıyı anlayabilmek, kavrayabilmek için din adamlarına gerek olmadığını savunur. John Dalton; Modern Atom Teorisi ile ilgili öncü çalışmaları ve araştırmaları ile bilinmektedir. Modern Atom Teorisi ile ilgili çalışmaları; Atom Teorisi ortaya atıldığı günlerde, bu konuyla alakalı çok iyi açıklamalar yapmış olmasına rağmen günümüzde bazı yanlışları olduğu bilinmektedir. Bazıları şunlardır; elementin tüm atomları tamamen aynı özellikle değildir. Tüm kimyasal özellikleri aynı olsa da kütleleri farklıdır. Bundan dolayı bir bileşik tüm molekülleri de aynı değildir. Buna sebep olan nötronlardır. Atomlar içi dolu küreler değildir. Boşluklu bir yapıya sahiptirler. Atomlar en küçük parçacıklar değildirler, dolayısıyla bölünmez de değildirler. Atomlar çekirdeklerin tepkileri sonucu parçalanabilirler.

, John Dalton’un Hayatı, BilgData
John Dalton Atom Modeli

Günümüzde atom çekirdeğini oluşturan 70 çeşit parçacığı olduğu bunların; 50 farklı hareketinin olduğu bilinmektedir. O dönemde nötronların sayısı tespit edilemediği için izotop atomların varlığı bilinemedi. Dalton’ın kimyaya olan ilgisi; Fizik ve kimya dalındaki ilk gözlemlerini yapmasına, Elihu Robinson adında bir araç yapımcısı vesile olmuştur. İlk çalışmasını meteoroloji alanında atmosferi oluşturan gazların yoğunluklarının ayrı olmasına karşın neden ayrışmış olarak değil de homojen ve bir karışım durumunda bulundukları üzerine yapmıştır. Sıcaklıkları kaynama noktaları eşit derece bulunan tüm sıvıların, doymuş buhar basınçlarının eşit olduğunu göstermiştir. İlk çalışma hayatına adımını öğretmenlikle atmıştır. Ailesinin durumu iyi olmadığı ve kendi kazancı da yeterli olmadığı için ekstra olarak çiftçilik işi de yapıyordu. Öğretmenliği tam 12 yıl sürdürmüştür. Aynı zamanda matematik alanında da çalışmalar yapmış, bu çalışmalarının maddi desteğini ise bir akrabası yardımıyla karşılamıştır. Bunların dışında hem kendisinde hem de kardeşinin bulunan renk körlüğü ile alakalı başka bilim adamlar ile çeşitli araştırmalar da yapmıştır. Renk körü olduğunu daha önce katıldığı bir toplantıda sade giyim tarzına uymayacak kadar kırmızı bir kıyafet tercih etmesi üzerine, orda bulunan arkadaşlarının uyarısıyla kırmızı rengi ayırt edemediğini fark etmiştir. Renk körlüğü kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edememe şeklindedir ve bu rahatsızlık ilk kez Dalton’ın gözlerinde saptanmıştır. Bu sebeple renk körlüğüne Daltonizm de denmektedir. Bu çalışma ile ulaştığı bulguları 1794 yılında ‘’Renklerin Görüşmesine İlişkin Olağandışı Olgular’’ adlı makalesinde açıklamıştır. John Dalton yoğun çalışmalarından ötürü sade bir hayatı seçmiş ve hiç evlilik yaşamamıştır. İlk eğitimine babası ile başlamış, sonra da kasabalarında bulunan bir öğretmenle eğitimine devam etmiştir. Ardından Elihu Robinson’dan matematik ve fen alanlarında da eğitim almıştır. 1817 yılında Kendal’da yatılı bir okula giderek bir süre asistanlık görevini üstlenmiş, sonrasında ise müdürlük yapmaya başlamıştır. Ardından 1793 yılında New College’da matematik ve felsefe profesörü olarak görev yapmaya başlamıştır. Sonrasında bu görevden ayrılmıştır. Zaman zaman üniversitelerde konferanslar vermiştir. 1816 yılında Fransız Bilimler Akademisi’ne seçildi.1831 yılında bilimin gelişmesi için kurulan British Assocation For The Advancement Of Science’ın kurulmasına liderlik yapmıştır.1832 yılında Oxford Üniversitesi tarafından onursal fahri doktor unvanı verilmiştir. Dalton ilk felcini 71 yaşında geçirmiş ardından bir felç daha geçirmiş konuşması kısıtlanmıştır. 77 yasında daha ağır bir felç geçirmiş. 27 Temmuz 1844 yılında Manchester’da vefat etmiştir. Cenazesinde yaklaşık 40.000 kişi bulunmuş cenaze alayı üç kilometreyi geçmiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh