, Kanseri Tespit İçin Yeni Bir Test, BilgData
in ,

Kanseri Tespit İçin Yeni Bir Test

Bilim insanları, uzun süren araştırmalar ve deneyler neticesinde, kanseri tespit için, klasik metotlar dışında kullanılması oldukça pratik ve fayda sağlayacak yeni bir tür kan testi geliştirdiler.

Sayısızı tedavi ve tespit çalışması yürütülen kanser, 21.yüyzyılın vebası niteliğinde bir hastalık. Özellikle, sağlıklı beslenme ve stressiz bir yaşamın olmadığı ülkelerde sık görülen kanser, dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden oldu ve olmaya da devam ediyor. Dünyanın hemen her büyük tıp enstitüsü ve üniversitesinde, özel şirketlerin ve devletin desteğiyle yürütülen kanser tedavi çalışmaları ise henüz tam bir sonuç verebilmiş değil.

, Kanseri Tespit İçin Yeni Bir Test, BilgData

Kanserin tedavisi kadar erken teşhisi de oldukça önemli. Zira bu hastalığı atlatman en etkili yolu, çok erkenden, henüz yeni ortaya çıkmışken tespit etmek ve tedavisine başlamak. Dana Farber Kanser Enstitüsü’nden bilim adamlarının geliştirdiği yeni kan testi, birden fazla kanser türünü tespit edebilme niteliğiyle devrim niteliğinde bir çalışma olabilir.

GRAIL isimli bir ilaç ve medikal şirketinin desteğiyle yürütülen çalışma, genlerin aktif yada in aktif olması durumuna göre, kanser türlerini aynı anda tespit edebiliyor ve erken teşhiste ve farklı tür hastalık olup olmadığının anlaşılmasında önemli bir çalışma olduğunu ispatmış durumda. Kanser teşhisi konulan fakat kanser olmayan 3.600 kişi üzerinde yapılan bu yeni kan testi, deney sonucunda başarısını ortaya koymuş durumda.

Kanser testi, daha önce kullanılan testlerin aksine, DNA üzerindeki metil grupların hareketlerine odaklanıyor. Bu metil genlerin aktif yada in aktif duruma geçmesine göre kanser olup olmadığı ve kanserin türlerine dek başarılı testler ortaya koyabiliyor.

, Kanseri Tespit İçin Yeni Bir Test, BilgData

Araştırmanın baş sorumlusu Geofrey Oxnord, bu testin daha önceki testlere göre çok daha başarılı olduğunu, kanserin erken teşhisinde ve tedavisinde çok önemli rol oynayabileceğini ve testi daha da geliştirmek için çalıştıklarını belirtti.

3.258 kişiden kan örnekleri alınarak denenen test, %99,4 gibi yüksek bir oranla başarıya ulaşmış durumda. Bu deneklerden 1.500 kadarı kanser ve geri kalanı kanser hastası olmayanlardı. Neredeyse sıfır hatayla bunu tespit edebildi. BU yüksek başarı oranıyla tıp endüstrisinde ve özellikle kanserle mücadele alanında tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Kanser tespitindeki bu önemli gelişme, önümüzdeki yıllarda daha önemli olayları ve buluşları tetikleyebilir. Bu büyük çalışma kendisinden sonrakilere ilham olabileceği gibi bu çalışmayı yapan ekipten de pek çok kişi yeni buluşlara imza atabilir. Her halükarda kanserle savaşta önemli bir kilometre taşı atılmış oldu.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir