in

Kanserle Mücadele Eden Yapay Zeka Projeleri

Son yıllarda çok sık karşılaşılan ve çağın vebası olarak tabir edilen kanser vakaları oldukça tehlikeli ve hızla ilerleyen bir hastalık çeşididir. Yapılan araştırma ve incelemelere göre geçtiğimiz 2018 yılı boyunca, 9.6 milyon hasta kanser yüzünden hayatını kaybetmiştir. Yine geçen 2018 yılı boyunca toplamda 18 milyon civarı kişiye yeni hastalık teşhisi konulduğu biliniyor. Bu son derece tehlikeli olan bu hastalığa davet getiren  birçok sebep var. Genellikle karşılaşılan bazı nedenler;  kötü alışkanlıklar ( sigara, alkol vb.. ) ve genetik faktörler oluyor. Bunların haricinde çevrenin durumu beslenme alışkanlıkları gibi birçok farklı sebep bu hastalığa yol açabiliyor. Son zamanlarda artmasından dolayı tedavisi için de birçok yöntem aranıyor. Bu gün size o yöntemlerden biri olan kanserle mücadele eden yapay zeka projeleri ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Peki Bu Projeler Nasıl İlerliyor?

IBM grubundan bir kısım,  Zürih bölgesinde araştırmalar yaparak bu tehlikeli ve tedavisi neredeyse imkansıza yakın olan hastalık ile ilgili, temel etkenlerini, moleküler açıdan nasıl olduğu ile ilgili hastalığı daha iyi anlamamızı ve tedavisini daha mümkün kılmayı amaçlıyor. Bu yüzden kanserle mücadele eden yapay zeka projeleri ile ilgili yapay zeka ve makina becerilerini geliştirerek, inanılmaz çalışmalarla öğrenim ve tedavi bulma konusunda bilgi ve öğrenim kazanıyorlar. Son derece hassas olan bu hastalık ile ilgili bilinmeyenleri bilme konusunda başarılı adımlar atıyorlar. Teknolojinin en üst seviyesinde olan İBM, amaçlarının  kanser hastalığı hakkındaki var olan bilgileri arttırmak ve kesin çözüme ulaştıracak yeni tedavi yöntem be şekillerine ulaşmak olduğu ile ilgili konuşmalar yapıyor. Çalışmalar son hızla devam ediyor. İlerleyen zamanlarda başarılı işlere imza atacaklarına inanıyorlar ve araştırma ve çalışmaları ile insanları da buna inandırıyorlar. 

, Kanserle Mücadele Eden Yapay Zeka Projeleri, BilgData

Nedir Bu Yapay Zeka Projeleri ?

PaccMann

İlk kanserle mücadele eden yapay zeka projeleri “ PaccMann ” isimli projedir. Kanser tedavisi son derece zor bir hastalıktır. Tedaviler için üretilen ilaçlar çok yüksek maliyetli ilaçlardır ve farklı türde kanserler olduğundan hepsinin tedavisi farklıdır ve  bir ilaç her kansere fayda etmez. Bundan dolayı teşhis koymak ve tedavi uygulamak çok zordur. Bu proje tedavi ve tanı konulmasında fayda sağlayarak, maliyetleri düşürmeyi hedefliyor.

Interact

Bir diğer kanserle mücadele eden yapay zeka projeleri ise; “ Interact ” bu projenin amacı da şu; kanser ile ilgili dünyada her yıl binlerce keşif, ilaç, yazı, makale gibi birçok yenilik yapılıyor. Sayısız yazılan kitaplar, yeni tedavi yöntemleri, yeni ilaçlar…  Bunların hepsini araştırmacıların öğrenmesi ve takip etmesi çok zor. Bu yüzden bu proje ile tüm verileri depolayarak saklıyorlar. Daha sonra ulaşmak istedikleri bilgilere ulaşıyorlar. Bu sayede birbirinden iddialı ve güzel projeler ile hastalığım tedavisi mümkün oluyor.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir