Kara Deliğe Düşersek Ne Olur?

Bilim ve Mühendislik

Kara Deliğe Düşersek Ne Olur?

Kara Deliğe Düşersek Ne Olur?

Kara Delik Nedir ?

Kara delikler, geçmişten günümüze kadar evrenin sırlarını saklayan gök cisimleri olarak nitelendirilmişler ve en gizemli olmayı başarmışlardır. Bilim adamları, kara delikler hakkında birçok teori ve anlam içeren fikirler sunmuşlardır. Fakat sundukları teori ve fikirler, günümüzde doğrulanmamış, tüm teoriler çürütülmüştür. Peki, bir kara deliğe uzay mekiği ve astronot kıyafeti ile düşersek ne olur?

Not: Albert Einstein ve Stephen Hawking’in, kara delikler hakkında yaptığı çalışmalar halen günümüzde kullanılmakta ve doğruluğu savunulmaktadır. Birçok bilim adamı tarafından nesnel olarak kabul edilmiştir.

Kara Deliğe Düşersek Ne Olur?

Kara Deliğe Giren Astronota Ne Olur?

Diyelim ki; bir astronot kıyafeti ve uzay mekiği ile kara deliğe doğru gidiyorsunuz. Ve sonunda kara deliğin çekim gücüne, yani ufuk çizgisine kapıldınız. Artık kara deliğin sonsuz çekim kuvvetinden kurtulamaz ve kaçamazsınız. Tek bir çare var; parçalara ayrılmadan kara deliğin içerisine doğru süzülmek. Bu durum, bilim adamları tarafından şöyle açıklanıyor: Eğer bir kara delik sizi yutma aşamasındaysa; %50 – %50 yaşama şansınız bulunmaktadır. Yani; %50 parçalara ayrılıp, atomlarınız fiziksel boyutta uzayacak, diğer bir %50 şansınız da; kara deliğin içerisine doğru süzülüp, başka bir boyuta veya galaksiye düşeceksiniz.

Şimdilik biz diğer %50’lik kısmı göz önünde bulunduralım. Kara deliğin ufuk çizgisine kapıldınız ve içeri doğru süzülüyorsunuz. İlk önce fiziksel boyutunuz 3 ila 5 metreye kadar uzayacak ve zaman normal bir şekilde akacaktır. Fakat Dünya’dan sizi izleyen birisi, sanki hiç hareket etmiyormuş gibi sizi görecek ve sizi bir orta boyutta bulunan kara deliğin boyutu kadar görecektir. Bunun en büyük sebebi; uzay-zaman kavramları olarak açıklanmıştır.

Kara Deliklerin İçi Nasıl?

Albert Einstein’e göre kara deliklerin içerisi; uzayda bulunan siyah maddeden daha koyu ve daha matımsı olarak açıklanmıştır. Hatta Einstein bir kitabında: ‘’Kara deliklerin o kadar kara ve kuvvetli olduğunu düşünüyorum ki, evrende hiçbir gök cismi ile karşılaştırılmayacak kadar yüce…’’ sözünü söylemiştir.

Kara Deliğe Düşersek Ne Olur?

Kara Deliğin İçinde Ne Var?

Geçmiş ve günümüzü göz önünde bulundurursak, bu soruyu cevaplamak dünyada ki en zor soru haline geliyor. Çünkü ne geçmişte, ne günümüzde kara deliklerin içerisine herhangi bir insan yapımı uydu, sonda gönderebildik. O yüzden bu soruda, sadece teoriler ile cevaplanabilmekte, fikir yürütülerek doğrulanabilmektedir. Peki, diyelim ki; kara deliğin içerisine insan yapımı uydu göndermeyi başarabildik. İçerisi nasıl olurdu?

Kara deliğin içerisi, teorilere göre; siyah ve ürkütücü bir şekilde görünmektedir. Fakat içeri doğru süzülen bir nesne veya obje, bu durumu şöyle yaşamaktadır: Kara delikten dışarıya doğru bakan birisi, iç-bükey dünyada ki gibi her şeyi birbiriyle karıştıracak ve sanki bir saydam misketten bakılmış gibi her şeyi bulanık olarak görecektir. Hatta uzun süre kara deliğin içerisinde kalmayı başarabilirse; daha önce kara deliğin yuttuğu yıldızları ve asteroitleri bile görme şansı bulunmaktadır.

Not: Evrende bulunan tüm kara deliklerde, uzay ve zaman kavramları eşzamanlı olarak çalışmaktadır. Kara deliğin yörüngesel periyotunda geçirdiğiniz 2 saat, Dünya’daki 50 yıla denk gelmektedir.