Kara Delik Nedir?

Kara delik, bir ölü yıldızın sonucunda oluşan bir kütle çekim alanlarıdır. Ölü yıldızlar, yakıtları ya da enerjileri bittikten sonra kendi içlerine doğru çökmeye başlar ve bu çökme işlemi o kadar büyük bir çekim gücü ortaya çıkartır ki bunun sonucunda kara delikler oluşur. Kara delik, her türlü büyüklükteki maddeyi, ışığı, enerjiyi ve uzayda bulunan her türlü şeyi içine büyük bir çekim ile çeker ve yok eder. 

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Yıldızlar, ömürleri bittikten sonra ortasında bulunan elementler ve maddeler, içeriye doğru ilerlemeye ve çökmeye başlar. İçeri çökmeye başlayan yıldızın orta kısmında, elementler ve atomlar birbirine oldukça yaklaşmaya başlar. Yakınlaşmaya başlayan atomlar birbirlerini sıkıştırıp, itmeye başlar ve bu işlemler gerçekleşirken oluşan enerji ve çekim gücü sonucunda büyük bir patlama meydana gelir. Bu patlama olayına hepimizin hemen duyduğu bir isim verilir, Süpernovadır. Ve daha büyük yıldız patlamaları için de Hipernova adı verilir. Süpernova yani yıldızın patlaması gerçekleştikten sonra, yıldızın çekirdeği içinde sıkışmış bir madde bulunur. Bu aslında bir yıldızın ölümden ziyade yeni doğuşlara neden olur. Çünkü bu çekirdek içinde sıkışan madde, ya başka bir yıldız oluşturur ya da içine çökmüş olan yıldızın kütle oranı normalin üzerindeyse, kara delik oluşturur. 

Kara Delikler Ne Kadar Güçlüdür?

Kara deliklerin oluşumu, oldukça zaman almaktadır. Ve oluşan bu cisimler, evrende akıl almaz şekilde bütün dengeleri bozmaktadır. Müthiş bir şekilde çekim gücüne sahip olan kara delikler, çevresinde, yakınında ne varsa içine çekmektedir. Kara deliğin çekim gücünü anlatmak gerekirse, dünyamızı ve hatta güneşi dahi küçük bir kara delik içine kolaylıkla çekip yutabilir. Kara delikler, oldukça yoğundur, kitle oranı oldukça yüksek fakat hacimim bir o kadar küçüktür, bu nedenle oldukça yoğun bir yapıya sahiptirler. Bu yoğun yapısı nedeniyle akılların da ötesinde bir bükmeye neden olmaktadır. Öyle ki, ışığı düşünün ışık dahi kara delikten kaçamaz, içine çekilir. Peki, bu çekim gücü tam olarak hangi noktada başlar dersek, bu sınır kara delikler arasında farklılık göstermektedir. Kara deliğin çekim noktasının başladığı yere olay ufku denilmektedir. Olay ufukları sınırı, kara delikten oldukça ileri yerlerde başlamaktadır. Ve bu noktaya yakalanan hiçbir şey, kara delikten kaçamaz. 

Kara Delik Nedir?
2019 yılında çekilen karadelik.

Kara Deliklerin İçi Nasıldır?

Her şeyi ve hatta ışığı dahi içine çeken kara deliklerin içinin nasıl olduğu hala günümüzde dahi gizemini korumaktadır. Çünkü içi konusunda kesin net bir bilgi olamamakla birlikte, içini görüntüleyebilecek bir teknolojide mevcut değildir. Şuan sadece içi konusunda farklı teoriler yer almaktadır. Kara deliklerin içi hakkında net bilinen, aslında siyah olmadığı ama ışığı dahi içine çekip yuttuğu için bir yansıma söz konusu değildir bu nedenle sadece siyah gölge gibi gözükmektedirler, bu nedenle de kara delik adını almışlardır. Kara delik olay ufku noktasında, zamanın oldukça hızlı aktığı da söylenmektedir. Bu o kadar hızlı bir zaman akışıdır ki, sizin içeride geçirdiğinizi düşündüğünüz 5 dakika aslında saatlere denk gelmektedir. 

Solucan Delikleri Hakkında Bilgiler

Solucan delikleri hakkında kısa bilgiler, insanlar tarafından nesnel bir şekilde nitelendirilen ve boyutlar arası yolculuğa inanılan gök cisimleri olarak bilinmektedir. Ayrıca bu gök cisimleri, Nasa tarafından doğrulanmış, fakat herhangi bir solucan deliğine rastlanılmamıştır. Nasa’nın bilgilerine ve raporlarına göre; insanlarda yapay bir solucan deliği üretebilir, imal edebilir. Hatta, solucan delikleri sayesinde galaksiler arası ve yıldızlar arası yolculuklar yapabiliriz.

Not: Solucan deliklerinin, kara delikler ile eşzamanlı olarak çalışması gözlemler sonucu doğrulanmıştır. Yani solucan delikleri, bir nevi kara delik olarak gözükebilmektedir. Hatta, aynı işlevi bile yapmaları, tahminler doğrultusunda savunulmaktadır.

Solucan Delikleri Hakkında Kısa Bilgiler

– Solucan delikleri, ilk defa Nathan Rosen ve Albert Einstein tarafından ele alınmıştır. İki bilim adamı, teorileri duyurduktan sonra, birkaç bilim adamı tarafından doğruluğu savunulmuş ve halen bu teoriler üzerinden çalışılmaktadır.

– Einstein’e göre; solucan delikleri ve kara delikler, teknolojinin ilerlemesiyle; boyutlar arası yolculuklarda ve seyahatlerde kullanılacaklardır.

– Solucan deliklerinin kitle ve hacim hesaplamaları, bazı bilim adamlarına göre; 0 olarak nitelendirilmektedir. Çünkü, gözle görülür ve boyutsal bir solucan deliğine inanmamaktadırlar.

– Kara deliklerin en dipsel hacmi, yaklaşık 0’dır. Hiçbir nesneyi dışarı doğru püskürmez ve ittirmezler. Fakat bu durum, solucan delikleri için zıt yöndedir. Yani, bir nesne solucan deliğine girmek isterse, %0 olarak radyasyon içermemesi gerekmektedir. Çünkü, radyasyon ters tepkime sonucu nesneyi dışarıya doğru püskürtmeye yol açacaktır.

– Kara deliklerin çekim kuvveti, ışığı asla kaçırmaz. Fakat solucan deliklerinde ışık, istediği gibi hareket edebilir ve istediği hıza ulaşabilir. Çünkü, solucan deliklerinin hacmi ve kitlesi normal bir galaksinin özellikleri ile aynıdır. 

Bunları Gördün mü ?