Kara Delik Nedir?

Kara delik, bir ölü yıldızın sonucunda oluşan bir kütle çekim alanlarıdır. Ölü yıldızlar, yakıtları ya da enerjileri bittikten sonra kendi içlerine doğru çökmeye başlar ve bu çökme işlemi o kadar büyük bir çekim gücü ortaya çıkartır ki bunun sonucunda kara delikler oluşur. Kara delik, her türlü büyüklükteki maddeyi, ışığı, enerjiyi ve uzayda bulunan her türlü şeyi içine büyük bir çekim ile çeker ve yok eder. 

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Yıldızlar, ömürleri bittikten sonra ortasında bulunan elementler ve maddeler, içeriye doğru ilerlemeye ve çökmeye başlar. İçeri çökmeye başlayan yıldızın orta kısmında, elementler ve atomlar birbirine oldukça yaklaşmaya başlar. Yakınlaşmaya başlayan atomlar birbirlerini sıkıştırıp, itmeye başlar ve bu işlemler gerçekleşirken oluşan enerji ve çekim gücü sonucunda büyük bir patlama meydana gelir. Bu patlama olayına hepimizin hemen duyduğu bir isim verilir, Süpernovadır. Ve daha büyük yıldız patlamaları için de Hipernova adı verilir. Süpernova yani yıldızın patlaması gerçekleştikten sonra, yıldızın çekirdeği içinde sıkışmış bir madde bulunur. Bu aslında bir yıldızın ölümden ziyade yeni doğuşlara neden olur. Çünkü bu çekirdek içinde sıkışan madde, ya başka bir yıldız oluşturur ya da içine çökmüş olan yıldızın kütle oranı normalin üzerindeyse, kara delik oluşturur. 

Kara Delikler Ne Kadar Güçlüdür?

Kara deliklerin oluşumu, oldukça zaman almaktadır. Ve oluşan bu cisimler, evrende akıl almaz şekilde bütün dengeleri bozmaktadır. Müthiş bir şekilde çekim gücüne sahip olan kara delikler, çevresinde, yakınında ne varsa içine çekmektedir. Kara deliğin çekim gücünü anlatmak gerekirse, dünyamızı ve hatta güneşi dahi küçük bir kara delik içine kolaylıkla çekip yutabilir. Kara delikler, oldukça yoğundur, kitle oranı oldukça yüksek fakat hacimim bir o kadar küçüktür, bu nedenle oldukça yoğun bir yapıya sahiptirler. Bu yoğun yapısı nedeniyle akılların da ötesinde bir bükmeye neden olmaktadır. Öyle ki, ışığı düşünün ışık dahi kara delikten kaçamaz, içine çekilir. Peki, bu çekim gücü tam olarak hangi noktada başlar dersek, bu sınır kara delikler arasında farklılık göstermektedir. Kara deliğin çekim noktasının başladığı yere olay ufku denilmektedir. Olay ufukları sınırı, kara delikten oldukça ileri yerlerde başlamaktadır. Ve bu noktaya yakalanan hiçbir şey, kara delikten kaçamaz. 

, Kara Delik Nedir?, BilgData
2019 yılında çekilen karadelik.

Kara Deliklerin İçi Nasıldır?

Her şeyi ve hatta ışığı dahi içine çeken kara deliklerin içinin nasıl olduğu hala günümüzde dahi gizemini korumaktadır. Çünkü içi konusunda kesin net bir bilgi olamamakla birlikte, içini görüntüleyebilecek bir teknolojide mevcut değildir. Şuan sadece içi konusunda farklı teoriler yer almaktadır. Kara deliklerin içi hakkında net bilinen, aslında siyah olmadığı ama ışığı dahi içine çekip yuttuğu için bir yansıma söz konusu değildir bu nedenle sadece siyah gölge gibi gözükmektedirler, bu nedenle de kara delik adını almışlardır. Kara delik olay ufku noktasında, zamanın oldukça hızlı aktığı da söylenmektedir. Bu o kadar hızlı bir zaman akışıdır ki, sizin içeride geçirdiğinizi düşündüğünüz 5 dakika aslında saatlere denk gelmektedir. 

İlginizi Çekebilir >  Dev Gezegen: Jüpiter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh