Karanlık Madde Nedir ?

Karanlık Madde

İnsanoğlunun kara olarak bildiği ve evrene kara rengi veren karanlık madde, günümüzün teknolojisinin bile inceleyemediği en önemli iyonik maddeler arasındadır. Hatta evren oluşmadan önce, karanlık maddenin var olduğu ve evrenin ilk başlangıcından beri maddesel olarak yaşadığı bilinmektedir. Tabii bu yaşamsal maddenin özellikleri, bilim adamları tarafından sadece teori bazlı olarak nitelendirilmektedir.

Karanlık veya iyonik madde, her bilim alanından inceleme ve araştırılma olmak üzere iki kategoride incelenmektedir. Şuana kadar kesin bir bilgi elde edilememiştir. Ancak birçok bilim adamı, üzerinde çalıştıkları teorileri diğer bilim adamları ile paylaştıklarında, bilgi çöplüğü olarak adlandırılan bir tartışma ortaya çıkmaktadır. Çünkü karanlık madde, evrenin %99’luk kısmına hükmetmiş ve evrenin nasıl oluştuğuna dair en önemli bilgileri saklayan maddesel yapıdır.

Ayrıca günümüzün en önemli teknolojik aletleri bile, karanlık maddenin nasıl bir yapıdan oluştuğunu ve içerisinde bulundurduğu yaşamsal fonksiyonları inceleyememektedir. Karanlık maddenin gelecek yıllarda dev uzay şirketlerinde en önemli araştırma görevi olacağı da kesin bilgiler arasındadır.

Karanlık Madde Nedir ?

Karanlık Madde Nasıl Bulundu?

Karanlık madde, Fritz Zwicky adlı dünyaca ünlü fizikçi tarafından 1933 senesinde ortaya atılmıştır. 1933 senesinde birçok bilim adamı tarafından nesnelliği kabul edilmemiştir. Ancak 1950 ila 2000’li yıllar arasında en önemli iyonik maddeler arasına girerek, evrenin en gizemli ve en karanlık maddesi olmayı başarmıştır. Ayrıca Fritz Zwicky, karanlık maddeyi galaksi gözlemi yaparken, galaksilerin hızları ve kümeleri sayesinde bulmuştur.

Fritz Zwicky, karanlık madde sayesinde şu sözleri bilim dünyasına kazandırmıştır; Karanlık madde, Güneş sistemindeki gibi tüm iyonik maddeleri ve gök cisimlerini etrafında toplar. Her maddesel yapının bir galaksisi veya gök objesi vardır. Yani karanlık maddeler, evrende bulunan her objenin yer belirleyicisidir. Eğer karanlık maddeler, yaşamsal desteklerini kaybederlerse; tüm evreni yok edebilecek bir ölümcül madde yapısı içermektedir.

Ayrıca, evrenin oluşumu hakkında bilinen en büyük teoriyi bile hiçe sayacak ve teori bazlı doğruluğunu örtbas edecek en önemli bilgileri maddesel canlı organizmalarında saklıyor. Eğer bir gün karanlık maddenin iç ve yüzeysel yapısını incelemeyi başarırsak, evrenin ve insanoğlunun nasıl yaratıldığını da anlayacağız.

Karanlık Madde Nedir ?

Günümüzde Karanlık Madde İncelemeleri

Birçok bilim adamının ilgi alanına giren karanlık madde, teleskoplar ve dürbünler ile incelenme olanağı en az olan iyonik yapıdır. Bu kadar zor bir maddenin en ince ayrıntısına kadar incelenmesi neredeyse yılları alabilecek kapasitedir. Ancak her gün gelişen teknoloji sayesinde gelecekte karanlık maddenin de inceleneceği ve yaşamın nasıl başladığını öğreneceğiz.

Bunların yanı sıra, bazı bilim adamlarının açıklamış olduğu bilgilere göre; karanlık madde, evrenin her yerini etkisine almış durumda. Bu maddenin iyi huylu veya kötü huylu olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak, karanlık madde üzerinde yürüttüğümüz detaylı teorilere göre, karanlık madde tam olarak yaşamsal formüller içeren ve evreni sabit tutan bir yapıya sahip. Bu yapı yani madde, evrenin sanki temellerini oluşturan bir beton gibi bir yapıya sahiptir.

Not: Karanlık madde incelemeleri, genellikle Nasa bilim adamları tarafından kızılötesi gözlemevlerinde yapılmaktadır.

Bunları Gördün mü ?