İnsanoğlu, evrende bulunduğundan bu yana birçok gelişme kat etmiştir. Peki insanların ne kadar gelişme kat ettiğini nasıl ölçeriz? Bu konumuzda size Kardashev ölçeğinden bahsedeceğiz.

Bilinen evren, tahminlere göre zaman geçtikçe genişlemeye devam etmektedir. Evrende Dünya gezegeninin yeri küçücüktür. Çünkü karşısında devasa bir evren durmaktadır. Evrenden tam anlamda yararlanmadıkça da evrene hükmedemeyeceğiz. Kardashev ölçeği de bundan dolayı doğmuş ve insanlığın ne kadar geliştiğini göstermek istemiştir. Peki Kardashev ölçeği nedir? Şu anda hangi seviyedeyiz?

Kardashev ölçeği, evrendeki kaynakları ne kadar kullandığımızı ve bu kaynaklardan ne kadar yararlandığımızı gösteren bir ölçektir. Bu ölçek, birkaç seviyeden oluşmaktadır. İleriki zamanlarda bilim insanları Kardashev’in oluşturduğu bu ölçeği genişleterek daha 1. seviye olmadan çıtayı daha da yükseltmiştir. Şu anda ölçeğin 0.8’e yakın bir kısmında olduğumuz Kardashev ölçeğinin tüm seviyelerinin detaylarına geçelim.

Kardeshev2

Ölçeğin ilk aşamasında henüz Dünya kendi kaynaklarını kullanmaktadır. 1. seviyede ise artık Güneş Sistemindeki enerjiyi depolayıp şu anki tüketilen enerji miktarının kat kat fazlasını üretmekteyiz. Bu dayenilenebilir enerji kaynağında büyük bir çığır açacaktır. Özellikle Dünyanın dışına kurduğumuz sistemler ile güneşin enerjisini depolayarak tüm Dünya gezegenine yetecek enerjiyi üretmekteyiz. 2. seviyede ise artık Güneş Sisteminin dışına çıkıp diğer yıldızların enerjisini depolayabilir seviyeye ulaşacağız. Bu zamanda uzay madenciliği daha fazla yaygınlaşacak. 3. seviyede galaksinin tamamına hükmederken 4. seviyede galaksiler arası yolculuk yapacağız, tüm galaksilere ulaşmamız daha hızlı ve daha kolay olacak. Bu seviyede medeniyetimiz artık uzay seyahatleri yapabilir hale gelecek. 5. seviye ise evrenin tamamına ve diğer evrenlere hükmeden bir sistem içerisinde olacaktır.

Kategoriler: Yaşam

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh