Kepler Teleskobu Hakkında

Kepler Uzay Teleskopu

Uzay şirketi devi olan Nasa’nın, Samanyolu galaksisinde bulunan yıldızları ve başı boş dolaşan gezegenleri günümüzün teknolojik ışıkölçer yardımı ile bulması için fırlatılmış, teleskopudur. Uzay teleskopunun ismi ise, dünyaca ünlü Alman asıllı, gök bilimci Johannes Kepler’ın anısına verilmiştir.

Kepler uzay teleskobunun başlıca amaçsal ve tekniksel özellikleri şöyledir;

  1. Dünya’mıza benzeyen, başı boş dolaşan gezegenleri, yıldızları saptamak ve yaşanılabilir olduğunu kanıtlamak,
  2. Yaşanılabilir olduğu gezegenlerin, büyüklüklerini ve yörünge detaylarını hesaplamak,
  3. Yıldız sistemlerinde bulunan kümelerde, kaç adet gezegen olduğunu fotoğraflamak,
  4. Teleskopik ve teknolojik tekniklerle, gezegenlerin bulunduğu güneş sistemlerinin ek üyelerini saptamak,
  5. Küme yıldızlarına liderlik yapan, yıldızların özelliklerini belirlemek.

Kepler Uzay Teleskopu Tarihçesi

Gözlem teleskopunun uzaya gönderilmesi 2009 yılının Mart ayında gerçekleştirilmiştir. UTC saati ile yaklaşık 03:50’de Floria’da ki, Cape Canaberal Üssü’nden Delta 2 roketi ile fırlatılmıştır. Fırlatıldıktan 4 saat sonra yörüngeye başarılı bir şekilde sabitlenmiştir. Görevine halen sorunsuz şekilde devam eden teleskop, Nasa’nın mali sorunlarından dolayı 1 yıl ara ile ertelenmiş, tekrardan devreye sokulmuştur.

Kepler Uzay Teleskobunun Kumanda Görevleri-İşlemleri

Amerika’nın Orta batı bölgesinde yani Colorado eyaletinde bulunan, Uzay Fiziği Laboratuvarı’ndan kumanda edilmektedir. Teleskobun güneş panelleri gün dönencelerinde, Güneş’e doğru çevrilerek, son teknoloji ısıtma radyatörü ile fazla verim alması sağlanmaktadır.

Kepler Teleskobu2
Sayılar ile Kepler Teleskobu

Nasa, uzay teleskopuna maksimum, haftada 2 komut göndererek güncellemelerini yapmaktadır. Teleskop ile iletişim ağı, yaklaşık 4.33 megabit olarak hesaplanmıştır. Bu yüzden Kepler ile Nasa uygun görülen hız ağını benimseyerek bant genişliğini daha da arttırmıştır.

Kepler Uzay Teleskobunun Özellikleri

Keplerin üretimi, Ball ve Technologies Corp. Şirketleri tarafından yapılmış ve Nasa tarafından kullanılmaktadır. Teleskobun yörünge tipi günmerkezli olup, yaklaşık 1039 kg kütlesi bulunmaktadır. Teleskobun boru içinde ise, ayna çapı 1.4mm olup, toplama alanı 0.708m’dir. Dolanma süresi ise, 372 gün olarak hesaplanmıştır. Bu teleskobun en büyük kalıtsal özelliklerinden biri ise; 1 astronomik yörünge yüksekliğine sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde fotoğraflama ve iletişim sağlayabilmektedir.

Bunları Gördün mü ?