Mars Gezegeni

Mars diğer bir adı ile kızıl gezegen Güneş’e uzaklık bakımından dördüncü sırada yer almaktadır ve adını bir savaş tanrısından almaktadır. Gezegenin kızıl bir görünüme sahip olmasının sebebi ise demir oksittir. Yüzeyinde bolca bulunmasında kaynaklı olarak kızıl bir görünüm vermektedir. Mars’ı günümüzde önemli kılan özellikler arasında Dünya’ya olan benzerliği yer almaktadır. Büyüklük bakımından da gezegenimize benzemekte olan Mars içinde canlı barındırma olasılığı taşıyan bir gezegendir. Bunun sebebi ise yüzeyinde su bulunmasıdır. Her ne kadar bu su kütleleri buz halinde olsalar da mikroorganizmalara ev sahipliği yapabilecek düzeyde olabilir. Sonuç olarak mikroorganizma da olsa Dünya dışında herhangi bir canlının bulunması bu alanda oldukça büyük bir ses getirecektir. 

blank

Bunların yanında zamanında Mars’ın tıpkı Dünya gibi yaşama elverişli olduğu düşünülmektedir. Ancak zaman içinde yaşanan olay neticesinde günümüzdeki haline aldığı düşünülüyor. Mars’ta tıpkı Dünya’daki vadiler, çöller ve kutuplar bulunmaktadır. Ayrıca mevsim dönemleri de Mavi Gezegen’e fazlası ile benzemektedir ve iki adet doğal uydusu bulunmaktadır. Şu ana kadar elde edilen verilere göre 26 400 metre ile Güneş sistemindeki en yüksek dağ Mars’ta bulunmaktadır. Bu dağ ise Olimpos Dağı’dır. Olimpos Dağı’nın yüzeyinin bu kadar geniş olmasının sebebi ise volkanik patlamaların tek bir yerde toplanmış olmasıdır. Yüzeyi o kadar geniştir ki üzerinde durduğunuz bir dağın üzerinde durduğunuzu fark edemeyebilirsiniz. 

Mars bugüne kadar pek çok araç gönderilmiştir ve bu araçardan Phoenix Mars Lander, Kızıl Gezegen’den su buzu örnekleri almayı başarmıştır. (2008) 2006 yılında ise uydudan elde edilen verilere göre Mars’ın sıcak aylarında tuzlu su akıntılarının oluşmuş olduğu ortaya koyulmuştur. 

1877 senesinde Amerikalı astronom Asaph Hall tarafından Mars’ın iki uydusu olan Deimos ve Phobos keşfedilmiştir. Dünya’dan çıplak gözle bakmanız durumunda Mars gezegenini görmeniz mümkündür. İyi bir teleskop ile bu gezegeni daha net bir şekilde gözlemlemeniz mümkündür. Ayrıca Mars şimdiye kadar keşfedilmiş olan en büyük meteor kraterine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu meteor kraterinin uzunluğu 10 600 kilometre genişliği ise 8500 kilometredir. 

blank

Mars’ın yıldızımız etrafındaki dönüşünü tamamlaması ise yaklaşık olarak Dünya’nın tamamlamasına göre iki daha uzun sürmektedir. Bu da yaklaşık olarak bizim zamanımıza göre 2 yıl yapmaktadır. 

Mars gezegenin Dünya açısından önemi ise kolonileşme üzerinedir. NASA ilerleyen yıllarda Mars’ı kolonileştirme planları yapmaktadır. Bugüne kadar astronomi üzerine pek çok çalışma yapılmış olsa da insanlık olarak Dünya dışında ayak bastığımız tek gök cismi Ay’dır. Yapılacak olan çalışmalar dahilinde ise ayak basacağımız ikinci gök cismi ve ilk gezegen ise Mars olacak gibi görünüyor. Ancak bunun olması için bir süre daha beklememiz gerek. Mars’a ayak basabiliriz ancak kolonileşme konusu biraz daha zaman alabilir. Çünkü gezegenin şartları bizler için uygun değil. Fakat bilim insanları Mars gezegeninde yeni bir atmosfer yaratarak insanların da yaşayabileceği bir gezegen haline getirmenin hayallerini kurmaktadır. Bunda ise yapay zeka ve çalışmaların çok büyük katkıları olabilir. İnsanlar gitmeden önce orada insanların yaşamasına uygun olacak şekilde binalar ve yapılar yapmak için hazırlık amacı ile robotlar yollanabilir. Böylece Mars’a gitmeden önce pek çok hazırlık da tamamlanmış olur. Yakın bir gelecekte tüm gelişmelere şahit olabiliriz. 

Kategoriler: BilimUzay

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh