Komplo Teorileri ve Akıl Sağlığı Bağlantısı

ABD’li ve İngiliz araştırmacılar, komplo teorilerine inanan ve inanmayan insanlar arasında, akıl sağlığı yada IQ arasında bir fark olabileceğine dair bulgular veren araştırmalar yaptılar. Bunlar kesin olmasa da istatistiki sonuçlara dayanıyor.

Geçtiğimiz ay ABD’de bir Deneysel psikoloji dergisinde yayımlanan araştırmaya göre insan grupları arasında, yakın zamanda düzeni bozulan ve kendisini kötü hisseden insanların, batıl inançlara yada komplo teorilerine inanmaya meyilli olduklarını belirtti. Hatta depresyonda olan kişilerde bu meylin çok daha fazla olduğu da yazıldı.

Araştırmaya katılan yaklaşık iki bin kişiye, sevdiği insanlarla, örneğin aileleriyle, arkadaşlarıyla ve eşleriyle aralarının bozulması durumunda kendilerini nasıl hissettikleri ve neye yönelme durumunda oldukları soruldu. Kendilerini ne kadar kötü, dışlanmış ve yalnız hissettiklerini derecelendirmeleri de istendi.

Daha sonra bu kişilere, ilaç şirketlerinin kanser, AİDS gibi çaresiz olarak görülen hastalıklara çare olacak ilaçlar bulduklarını ancak bunları ekonomik kaygılar nedeniyle piyasaya sürmedikleri iddiası ve ABD kontrollü bir uzaylı saldırısı komplo teorileriyle ilgili bazı sorular soruldu. Bunlar dışında Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen Atlantik’teki bölgede para normal olaylarla ilgili komplolar da soruldu.

Araştırma sonucunda varılan sonuca göre, insanlar kendilerini ne kadar yalnız, dışlanmış ve mutsuz hissederlerse, komplo teorilerine ve batıl inançlara inanma oranı yüksek oluyor.

İngiltere’de bulunan Cambridge üniversitesinden bir grup araştırmacının yaptığı araştırmaya göre ise, stres altında çalışan ve yaşayan insanların bu tür teorilere ve doğa üstü güçlere inanma olasılığı çok daha yüksek olduğu ortaya koyuldu. Üstelik bu araştırma 3 sene öncesine kadar dayanıyor.

Araştırmaya katılan ve yaşları 20-80 arasında değişen 400 kişiye, ABD’nin 1969’da Ay’a çıkmadığı ve bunun tamamen Nasa’nın yalanı olduğu iddiası soruldu.

Komplo Teorileri ve Akıl Sağlığı Bağlantısı

Son olaraksa ABD’deki siyahilerin haklarının kazanılması hareketine  liderlik eden Martin Luther King’in ABD hükümetince öldürülüp öldürülmediği iddiası soruldu.

Aynı araştırma mensuplarına son 6 ay içerisinde büyük bir stres yaşayıp yaşamadıkları da soruldu ve bunlar karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda stres düzeyi arttıkça, komplo teorilerine inanma düzeyinin arttığı ortaya konuldu. Son 6 ay içerisinde bir yakınını kaybeden, işinden atılan, ekonomik sıkıntı çeken, yakınlarıyla arası bozulan insanların, bu tür komplo teorileri, doğa üstü güçlerin varlığı ve batıl inançlara inanma oranının daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki isim Profesör Swagmi, insanların stresli durumlarda analitik düşünme yeteneklerinin zayıfladığını yada tamamen kaybettiklerini belirtti. İnsanların genelinin bu tür sıkıntılı ve stresli durumlarda, hissi duygulara sarıldıklarını, bu da çeşitli teorilere ne kadar saçma olsalar da inandıklarını ortaya koyduğunu belrtti

Bunları Gördün mü ?