Küçük Yıldız Yörüngesinde Dev Gezegen Keşfedildi
in , ,

Küçük Yıldız Yörüngesinde Dev Gezegen Keşfedildi

Bilim adamları, bilim kanunlarına göre olmaması gereken bir gezegen keşfettiklerini duyurdular. Küçük bir yıldızın yörüngesinde yer alan dev gezegen uzun zamandır kabul edilen astronomi teorilerini çürütür nitelikte. Bilimin buna vereceği cevap merak konusu.

Jupiter’e benzeyen gezegen, etrafında döndüğü güneşe kıyasla devasa bir büyüklüğe sahip. BU da astronomi teorilerini yalanlar nitelikte bir keşif.

Yeni keşfedilen bu dev gezegenin etrafında döndüğü yıldızın tipi M. Yani samanyolu galaksisinde en çok rastlanan yıldız tipi. Gezegenin dünyaya uzaklığı ise 248 milyon km. Yani güneşe olan uzaklığın üç katından fazla.

Uluslararası astronomi araştırma gruplarından biri, yaptığı bu keşifle ilgili sonuçlarını Science dergisinde yayımladı ve bilim dünyasında, fizik ve astronomiyle ilgilenen pek çok bilim adamının ilgisini çekmeyi başardı.

Çalışmada yer almayan İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden gökbilimci Profesör Peter Wheatley, “Bu çok heyecan verici çünkü uzun zamandır küçük yıldızlar etrafında Jüpiter ve Satürn gibi dev gezegenlerin oluşup oluşamayacağını merak ediyorduk” diyor ve açıklıyor: Genel kanı, bu tür gezegenlerin olmadığı yönündeydi. Fakat emin olamıyorduk çünkü küçük yıldızlar bizim güneşimiz gibilerinden sayıca çok daha fazla olmakla birlikte, ışıkları da az olduğundan onları incelemek çok zor oluyor

Küçük Yıldız Yörüngesinde Dev Gezegen Keşfedildi

Bu araştırmada bulunan bilim adamları, gezegenin çevresinde dönüğü yıldızla arasındaki manyetik bağı ölçmek ve incelemek için ABD ve İspanya’daki dev teleskopları kullandılar.

M tipi bu yıldızın kütlesi çevresinde dönen dev gezegenin kütlesinden daha az. Fakat güneş ile Jüpiter’in arasındaki manyetik bağ burada bu kadar güçlü değil. Gezegenin kütlesi yıldızdan tam 270 kat daha büyük durumda.

Yine güneş örneğine bakacak olursak Güneş Jüpiter’den tam 1050 kat daha büyük bir kütleye sahip.

Astronomlar, büyük yıldızların çevresindeki toz ve asteroid parçalarının nasıl gezegene dönüştüğü konusunda birçok teori geliştiriyorlar ve bunu da bilgisayar simülasyonları ile gerçekleştiriyorlar. BU simülasyonlar sonucu üretilen teoriler ise, M tipi yıldızların çevresinde pek çok irili ufaklı gezegenin oluşabileceğini gösteriyor.

Son gezegenle ilgili makalenin yazarlarından İsviçre’deki Bern Üniversitesi profesörlerinden Christoph Mordasini, “Bu tür yıldızların çevresinde sadece Dünya’nın büyüklüğünde ya da biraz daha büyük süper Dünya’lar bulunması gerekiyor” diyor.

Küçük Yıldız Yörüngesinde Dev Gezegen Keşfedildi

Güneş’e tam 369 trilyon kilometre yani 39 ışık yılı uzakta bulunan bu yıldızın etrafında dönen 7 farklı gezegen bulunuyor. BU da ufak bir galaksi sistemi oluşturduğunu gösteriyor.

Profesör Mordasini, “buna karşılık GJ 3512b’nin Jüpiter’inkinin neredeyse yarısı kadar bir kütlesi var, dolayısıyla da bu kadar küçük bir yıldızın çevresinde olması teorik olarak öngörülen gezegen modelinden çok daha büyük” diyor

Tüm bu araştırmalar ve bulguları neticesinde bilim dünyası belki de geçmişte pek çok kez olduğu gibi bölünebilir. Zira pek çok farklı teori ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Bu bulguyla beraber, pek çok üniversite ve bilim adamının bu konuya yoğunlaşacağı da düşünülüyor.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir