, Küresel Isınmanın Acı Sonucu: Grönland’daki Buzular 100 metre İnceldi, BilgData
in ,

Küresel Isınmanın Acı Sonucu: Grönland’daki Buzular 100 metre İnceldi

Bilim insanları, bu yıl, Grönland’daki buzulların ortalama 100 metre inceldiğini açıkladı. Derinliği yer yer 2-3 km’i bulan buzullar tamamen eridiğinde ise, dünyadaki deniz seviyesi 7 metre kadar yükselebilir. Bu yılki erime dünyadaki deniz seviyesini 1 mm kadar yükseltmiş bulunuyor. Küresel ısınma sorunu, tüm dünyayı etkileyecek büyük bir sorun gibi görünüyor.

Buzul erimenin boyut o kadar büyük ki deniz seviyesinde 1mm yükselmeye neden oldu. Bilim insanları bu yükselme karşısında şaşkınlığa uğradıklarını bildirdiler. Eğer bu şekilde devam ederse kıyı kentlerinin geleceği için endişe duyulması gerektiğini de belirtiler.

Grönland’daki buz tabakalarının boyutu İngiltere büyüklüğünde. Tabakaların derinliği yer yer 2-3 km’i bulabiliyor. Buradaki tüm buzlar erdiğinde, dünya deniz seviyesi 7 metre kadar yükselebilir. Bu da Hollanda başta olmak üzere onlarca ülkenin ve yüzlerce kentin deniz altında kalmasına, yüz milyonlarca insanın evsiz kalmasına veya ölmesine neden olabilir.

Bunun gerçekleşmesi yüzlerce hatta binlerce seneyi bulabilir. Ama erime bu şekilde devam etse bile kıyı şeritlerindeki milyonlarca insan için tehlike öz konusu olabilir.

, Küresel Isınmanın Acı Sonucu: Grönland’daki Buzular 100 metre İnceldi, BilgData

Bangladeş, Florida ve Doğu İngiltere, su seviyesindeki yükselmeden ilk etkilenecek bölgeler arasında gözüküyor. Grönland, pek çok ülkeden uzakta yer alsa da, onun kaderi tüm dünyayı etkileme potansiyeline sahip.

Burada inceleme yapan bilim adamlarından Danimarkalı bir jeolog, su seviyesinin artışından endişe duyduğunu ve kıyı şeridindeki yerleşim yerleri için uygun planlama yapılması gerektiğini söyledi.

Yakın tarihe kadar, eriyen buz tabakası ile yağan kar hemen hemen gitti. Bu da doğanın kendi dengelediği anlamına geliyordu. Hatta geçen sene yeni oluşan buz miktarı eriyen buzdan fazlaydı. Ama son 30 senede Grönland’daki buzulların önemli kısmı eridi.

Ya yüzey altındaki buz eriyip denizlere su bırakıyor, yada yüzeydeki kütleler koparak buzdağları oluşturuyor ve giderek eriyerek deniz seviyesini yükseltiyorlar.

Son senelerde muazzam miktarda buz kaybı yaşandı. Tahmineler göre 382 milyar ton buzun erimesi, dünyada deniz seviyesinin 1 mm yükselmesine neden olabiliyor. Bu da Grönland’daki erimenin bu civarlarda olduğunu düşündürüyor. 

Antarktika’daki erime oranını da hesaba katarsak deniz seviyesinin 1 mm’den daha fazla yükselebileceğini düşündürüyor. Ayrıca dünyanı çeşitli yerlerindeki buzular da eriyor ve su seviyesini yükseltmeyi sürdürüyorlar. Sonuçta Grönland’ı kaybediyoruz. Sorun, bunun ne kadar hızlı olacağı …

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir