Küresel Isınmanın Avrupa’da Etkileri
in , ,

Küresel Isınmanın Avrupa’da Etkileri

Küresel ısınma soncunda dünyamızın dengesi hızla değişiyor. Fabrikalardan salınan karbondioksit yüklü gazlar, milyarlarca otomobilden yayılan dumanlar ve karbondioksit, orman yangıları havanın, ardından suyun ve toprağın yani tüm ekosistemin kirlenmesine yol açıyor. Dünya giderek ısınıyor ve milyarlarca tonluk buz dağları erimeye devam ediyor. Bu da deniz seviyesini yükseltirken binlerce türün yaşamını da tehlikeye atıyor. Peki tüm dünyada durum böyleyken medeni bölgelerden ve bu konuya en duyarlı kıta olan Avrupa’da durum nasıl ? Küresel ısınma o kadar hissediliyor mu?

COpernicus dergisine göre, geçtiğimiz aylarda en sıcak ağustos yaşandı. Bu ağustosta sıcaklık sanayi devriminden bu yana 1.2 derece yükselmiş durumda. Bu rakam az gözükse de her bir derece yüz milyarlarca ton buzulun erimesine, deniz seviyesinin santimetrelerce yükselmesine ve hayvan türlerinin yok olmasına neden olabilir.

Kuzey Avrupa ülkeleri olan Hollanda, Belçika, İskandinavya ve Polonya’da daha kurak bir yaz geçti. Sibirya ve dünyanın pek çok yerinde nemsizlik görüldü. Bu nemsizlik Amazon’daki orman yangınlarının daha da artmasına sebep oldu. Bu yangınların söndürülmesinde zorluk çekildi.

Küresel Isınmanın Avrupa’da Etkileri

Peki bu yangınların dünya iklimi üzerinde ne etkileri olabilir? Profesör Martin Wooster, “Ormanı kesip yaktığınızda temel olarak birim alan başına çok miktarda karbon depolayan bir şeyi, otlak ya da ekin tarlaları gibi çok daha az karbon depolayan başka bir şeyle değiştirirsiniz. Bu da net bir şekilde karbonun, atmosfere karbondioksit olarak salınımı anlamına geliyor ve karbondioksit iklim değişikliğinin ana etkenlerinden biri.” diyerek orman yangınlarının iklim değişikliği üzerindeki etkilerini açıklıyor.

İsviçre Zürih’te deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikte Monta dağı tepesinden bir buzul erime gözlem noktası kurularak bölgedeki erime miktarı ve ısı artışı kontrol edildi. Plaine Morte da diğer tüm Alp buzulları gibi gittikçe küçülüyor. Bu buzul, son 30 yılda yaklaşık 50 metre inceldi. Buzul bilimciler, ne kadar erime geçekleştiğini ölçmek için basit ve güvenilir bir buz direği sistemi kullanıyor. Huss geçtiğimiz ekim ayından bu yana yaklaşık bir metre 40 santimlik buzulun eridiğini kaydettiklerini açıklıyor. Bilim insanı, “Bu ilk bakışta çok fazla gibi görünmüyor olabilir, ama aslında burada çok yüksekte, bir buzulun üst kısmındayız ve normalde bu bölgenin şu an karlarla kaplı olması gerekirdi. Buzul son yıllarda devamlı olarak kütle kaybediyor.” şeklinde konuşuyor. Sıcaklıkların normalin üzerinde seyretmesi sonucu buzullar eriyerek suya dönüşmüş. Son iki kış önemli miktarda kar yaptığını, ancak yazın ortalamanın üzerinde seyreden sıcaklıklar sebebiyle buzulun erimeye devam ettiğini söylüyor: “Burada nisan ve mayıs aylarında 5 metreden fazla kar vardı. Nihayet buzulun kendini toparlaması, güç kazanması için yeterli miktara ulaştığımızı düşündük. Ancak durum böyle olmadı. Yaz aylarında sıcaklık o kadar yükseldi ki her şey eridi. Şimdi buzlar eriyor ve buzul kütle kaybediyor.”

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir