Küresel Isınmanın Sebepleri ve Bazı Sonuçları

Bilim ve Mühendislik

Küresel Isınmanın Sebepleri ve Bazı Sonuçları

Küresel

Yıllar geçtikçe küresel ısınma etkisini daha fazla gösteriyor. Bazı bölgelerde kar yağmaması, afet boyutunda gerçekleşen olayların artması, hortum ve kasırga yaşanması, buzulların erimesi gibi birçok olay küresel ısınma sebebi ile gerçekleşmektedir. Peki küresel ısınmanın sebepleri ve gerçekleşen bazı sonuçları nelerdir?

Küresel ısınma, dünya genelinde ortalama sıcaklığın artmasından meydana gelen olaydır. Dünyadaki yıllık ortalama sıcaklıklar arttıkça küresel ısınma sonucunda meydana gelecek felaketler daha da tetiklenmektedir. Küresel ısınmanın sebepleri arasında insanların yeşil alanları imar alanına dönüştürmesi ve binalar dikmesi, sera gazlarının yaygınlaşması, çöplerin doğaya atılması, su kaynaklarının yok edilmesi, filtrelenmemiş fabrikaların artması gibi birçok olay küresel ısınmanın sebeplerindendir. Küresel ısınma ile beraber dünyanın ortalama sıcaklığı 1800’lü yıllardan bu yana 1 derecenin üzerinde artış gösterdi. Bu küresel çapta ciddi bir artıştır.

Küresel ısınmayı son yıllarda daha fazla hissetmeye başladık. Son zamanlarda artan kampanyalar ile küresel ısınmanın etkisinin azaltılması hedeflenmektedir. Küresel ısınmanın Türkiye’ye etkisini son zamanlarda fark etmiş olmalısınız. Örneğin geçen yıl Akdeniz ve Ege civarına güçlü bir kasırga vurdu. Başka bir örnek ise geçtiğimiz yaz vakti Karadeniz’in ortalama sıcaklıkları hayli artış gösterdi ve neredeyse Akdeniz sıcaklıklarını aştı. Diğer bir olay ise İstanbul’da yaşanan hortum vakalarıdır. Dünyadan birkaç örnek vermek gerekirse geçen yaz Meksika’da bir yaz günü 30 derece sıcaklıkta bir anda bastıran dolu yağışı yer yer 1.5 metre boyuna ulaştı. Bu da gösterilebilecek en ciddi örneklerden birisidir. Diğer bir örnek ise yine geçen yaz Avrupa sıcak bir yaz dönemi geçirdi.