Kuyruklu Yıldızlar

Kuyruklu yıldızlar, hepimizin gökyüzüne baktığında mutlaka gördüğümüzü sandığımız ve hatta kendimizce isim verdiğimiz gök cisimleridir. Ancak kuyruklu yıldızlar o kadar kolay gözükmemektedir. İsminde her ne kadar da yıldız kelimesi geçse de aslında yıldız değillerdir. Kuyruklu yıldızlar, bazı yerlerde ve kültürlerde, kirli kartopu gibi isimlerle de anılmaktadır. Peki, adında geçtiği gibi yıldız olmayan bu gök cisimleri nedir ve nasıl oluşur? Kuyruklu yıldızlar, aslında birçok maddenin birleşiminden meydana gelmektedir. Güneş sisteminde bulunan gazlar ve tozların birleşimi ve bazen de kaya parçalarında eklenmesi ile meydana gelmektedir. Şekilleri belli bir standartta değildir, düzensiz ve serbest bir şekle sahiptir. Kuyruklu yıldızların da, hemen hemen her gökcisminde olduğu gibi çekirdek bulunmaktadır. Bu çekirdek kısmında ise, birçok madde bulunmaktadır. Buzlu bir yapıya sahip olan kuyruklu yıldızlar, sadece bir ya da iki kilometreden oluşmaktadır. Kuyruklu yıldızlar, Güneş’in yanına yaklaştığı zaman gözlemlenebilmektedir. Ve aslında bizim gözlemlemiş olduğumuz aslında bir toz halidir. Biz bir bütün halinde görsek de aslında güneşe yakınlaştığı için parçalanmaya ve çözülmeye başladığı için bir toz haline gelir ve bize de kuyruklu bir manzara sunar. 

Genellikle başı boş olarak gezen ve yüzeyleri el değmeyecek kadar buzla kaplı, bağımsız gök objeleridir. Astronomi arasında değişik isimlerle de anılabilirler. Bu isimlere örnek verecek olursak; ‘’ kirli yüzeyli kartopu ‘’ veya ‘’ buzlu çamur topu ‘’ olarak da bilinirler. Kuyruklu yıldızların çekirdek maddesi, gezegen artıklarından veya cüce gezegenlerin doğal uydularından meydana gelmektedir. Yani uzayda süzülen taş ve kaya parçacıklarının çekimsel güçleri birleşip, toz parçacıkları halinde bir bütünü oluşturması gibi anlamla ifade edilebilir. Bu olaya astronomi de; kozmik toz fırtınası deniliyor.

blank

Kuyruklu Yıldızların Özellikleri

Kuyruklu Yıldızlar hakkında oldukça yanlış bilgiler yer almaktadır. Bazı kültürlerde ve bölgelerde kuyruklu yıldızlar, farklı olarak yüceltilmektedir. Yanlış inanışlar açısından, Dünya tarihine adını duyuran bir olay bulunmaktadır. Bu olay bir grup insanın kuyruklu yıldızı ilahlaştırıp uğruna intihar eden gruptur. Bu olay tarihte, Heaven Gate vakası olarak bilinmektedir. Kuyruklu yıldızların özellikleri ise, gövde yani çekirdek kısmı buzdan oluşmaktadır. Büyüklükleri bir kilometreyi geçmez. Kuyruklu yıldızların özellikleri arasında bulunan bir özelliği de, güneşe yaklaştıkça yapısında bulunan buzdan dolayı çözülmeye başlamasıdır. Kuyruklu yıldızların özellikleri arasında bulunan bir diğer madde ise, kuyruklu yıldızların kendilerine ait bir yörüngeye sahip olmalarıdır. Kuyruklu yıldızlar, güneşin çok fazla yakınından geçer ise, parçalanarak yok olur. Kuyruklu yıldızların özellikleri oldukça fazladır, bu özelliklerden bir diğeri ise, aslında bu gökcisimlerinin iki tane kuyruğu olduğu fakat bizim gördüğümüz ise sadece bir tanedir. Bir kuyruk gözükebilirken diğer kuyruk ise, sadece fotoğraflanmaktadır. Kuyruklu yıldızlar, uzay gemisi olarak da bilinmektedir ya da uzay üsttü olarak bilenlerde vardır. Fakat bu bilgiler yanlıştır. Çünkü kuyruklu yıldızların özellikleri incelendiğinde, doğuş tarihleri güneş sistemi ile aynı zamana denk gelmektedir. 

blank

Kuyruklu Yıldızların Bölümleri

Kuyruklu yıldızların 5 çeşit değişik özellikte bölümleri vardır. Bunlar bilim adamlarınca araştırılıp ve Dünya’ya düşen toz parçacıkları sayesinde nesnel olarak yargılanmıştır. Bunlar şöyledir;

Nüve Yıldızları

Çekirdek kısmı oldukça katı ve buz tutmuş yani donmuş gazlardan oluşan kuyruklu yıldızlardır. Dünya yüzeyine de toz parçacıkları halinde düşen en çok rast gelinen yıldızlardır.

Koma Yıldızları

Çekirdeğinin en iç kısmında pıhtılaşan su damarları sayesinde altın bir top rengine bürünen en ayırt edici yıldız çeşididir.

Hidrojen Yıldızları

Daha çok bulutumsu şekilde olan fakat yüzeyi opak şekilde belirlenen, hidrojen maddesi içeren en sönük kuyruklu yıldızıdır.

Toz Yıldızları

Yaklaşık çapları  5 ila 10 kilometre olacak şekilde devasa büyüklükte olan tozumsu bir maddesel yapıdan oluşan kuyruklu yıldızlardır. Büyüklükleri sebebi ile Dünya’dan çıplak göz ile gözlemlenebilecek tek kuyruklu yıldız adayıdır.

İyon Yıldızları

Genellikle Güneş etrafında dolaşan ve Güneş’ten aldığı zararlı veya yararlı ışınları çekirdeğine gönderen en tehlikeli kuyruklu yıldızlardır.

Kuyruklu Yıldızların Yörünge Düzenleri

Aslında kuyruklu yıldızların normal bir gezegen veya gök cisminin çekimsel gücü altına giremeyebilirler. Çünkü çok hızlı bir şekilde süzülürler ve gök cisimlerinin çekimsel kuvvetleri, yıldızları yakalayamayacak kadar etkisiz kalabilirler. Fakat Güneş’in çevresinden geçtiklerinde Güneş’in kozmik fırtınaları ve devasa çekim gücü kuyruklu yıldızları mahkum eder ve dayanaksız yüzeyli olanları ışınları sayesinde öldürebilir.

Not: Güneş’in çevresinden dolaşan kuyruklu yıldızlar, genellikle Güneş’in devasa patlamaları karşısında toz parçacıklarına dönüşüyor ve bir daha aydınlanmayacak üzere ölüyorlar.

Teleskop İle Kuyruklu Yıldız Gözlemi

Kuyruklu yıldızlar, genellikle ışık kirliliğinin ve yapay aydınlatma sistemlerinin olmadığı alanlarda daha parlak ve daha uzun süreli bir şekilde gözükür. Teleskoplarla zor bir şekilde gözlemlense de, dürbünlerin çift geniş açısı sayesinde merceklere daha iyi yansır. Bunun en büyük sebebi ise; teleskopların, dürbünler karşısında daha az ışık toplaması olarak görülmüştür. Kısacası, kuyruklu yıldız gözlemi yapacaksanız, iyi bir dürbün markası ve kaliteli malzeme yapısı olan bir dürbün ile gözlemlenmesi gerekiyor.

En Çok Bilinen Kuyruklu Yıldızlar

Kuyruklu yıldızlar, dünya tarafından takip edilmektedir ve bazılarına bir isim verilmektedir. Bunlardan en ünlüsü, Hale-Bopp Kuyruklu yıldızıdır. Bu kuyruklu yıldızın dünya yakınından geçtiği zamanda bir grup insan kendilerini bu yıldız için kurban etmiştir. Bu kuyruklu yıldız dışında en çok bilinenler, Hyakutake, velovejoy kuyruklu yıldızlardır. Bu yıldızlar dünyanın yakınında bir kez geçmişlerdir. Ve bu yıldızlar bir daha dünya yakınından geçmeyecektir. Bu yıldızların akıbetinin ne olduğu bilinmemektedir fakat bir daha dünya yakınından geçmeyeceği kesindir. Fakat net olarak bilinen bir kuyruklu yıldız olan Shoemaker yıldızı ise, yok olduğu bilinmektedir. Bu yıldız Jüpiter gezegenine çok yaklaştığı için parçalanıp, yok olmuştur. 

Kategoriler: BilimUzay

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh