in ,

Kuyruklu Yıldız: Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kuyruklu Yıldızlar

Kuyruklu yıldızlar, hepimizin gökyüzüne baktığında mutlaka gördüğümüzü sandığımız ve hatta kendimizce isim verdiğimiz gök cisimleridir. Ancak kuyruklu yıldızlar o kadar kolay gözükmemektedir. İsminde her ne kadar da yıldız kelimesi geçse de aslında yıldız değillerdir. Kuyruklu yıldızlar, bazı yerlerde ve kültürlerde, kirli kartopu gibi isimlerle de anılmaktadır. Peki, adında geçtiği gibi yıldız olmayan bu gök cisimleri nedir ve nasıl oluşur? Kuyruklu yıldızlar, aslında birçok maddenin birleşiminden meydana gelmektedir. Güneş sisteminde bulunan gazlar ve tozların birleşimi ve bazen de kaya parçalarında eklenmesi ile meydana gelmektedir. Şekilleri belli bir standartta değildir, düzensiz ve serbest bir şekle sahiptir. Kuyruklu yıldızların da, hemen hemen her gökcisminde olduğu gibi çekirdek bulunmaktadır. Bu çekirdek kısmında ise, birçok madde bulunmaktadır. Buzlu bir yapıya sahip olan kuyruklu yıldızlar, sadece bir ya da iki kilometreden oluşmaktadır. Kuyruklu yıldızlar, Güneş’in yanına yaklaştığı zaman gözlemlenebilmektedir. Ve aslında bizim gözlemlemiş olduğumuz aslında bir toz halidir. Biz bir bütün halinde görsek de aslında güneşe yakınlaştığı için parçalanmaya ve çözülmeye başladığı için bir toz haline gelir ve bize de kuyruklu bir manzara sunar. 

, Kuyruklu Yıldız: Nedir ve Nasıl Oluşur?, BilgData

Kuyruklu Yıldızların Özellikleri

Kuyruklu Yıldızlar hakkında oldukça yanlış bilgiler yer almaktadır. Bazı kültürlerde ve bölgelerde kuyruklu yıldızlar, farklı olarak yüceltilmektedir. Yanlış inanışlar açısından, Dünya tarihine adını duyuran bir olay bulunmaktadır. Bu olay bir grup insanın kuyruklu yıldızı ilahlaştırıp uğruna intihar eden gruptur. Bu olay tarihte, Heaven Gate vakası olarak bilinmektedir. Kuyruklu yıldızların özellikleri ise, gövde yani çekirdek kısmı buzdan oluşmaktadır. Büyüklükleri bir kilometreyi geçmez. Kuyruklu yıldızların özellikleri arasında bulunan bir özelliği de, güneşe yaklaştıkça yapısında bulunan buzdan dolayı çözülmeye başlamasıdır. Kuyruklu yıldızların özellikleri arasında bulunan bir diğer madde ise, kuyruklu yıldızların kendilerine ait bir yörüngeye sahip olmalarıdır. Kuyruklu yıldızlar, güneşin çok fazla yakınından geçer ise, parçalanarak yok olur. Kuyruklu yıldızların özellikleri oldukça fazladır, bu özelliklerden bir diğeri ise, aslında bu gökcisimlerinin iki tane kuyruğu olduğu fakat bizim gördüğümüz ise sadece bir tanedir. Bir kuyruk gözükebilirken diğer kuyruk ise, sadece fotoğraflanmaktadır. Kuyruklu yıldızlar, uzay gemisi olarak da bilinmektedir ya da uzay üsttü olarak bilenlerde vardır. Fakat bu bilgiler yanlıştır. Çünkü kuyruklu yıldızların özellikleri incelendiğinde, doğuş tarihleri güneş sistemi ile aynı zamana denk gelmektedir. 

, Kuyruklu Yıldız: Nedir ve Nasıl Oluşur?, BilgData

En Çok Bilinen Kuyruklu Yıldızlar

Kuyruklu yıldızlar, dünya tarafından takip edilmektedir ve bazılarına bir isim verilmektedir. Bunlardan en ünlüsü, Hale-Bopp Kuyruklu yıldızıdır. Bu kuyruklu yıldızın dünya yakınından geçtiği zamanda bir grup insan kendilerini bu yıldız için kurban etmiştir. Bu kuyruklu yıldız dışında en çok bilinenler, Hyakutake, velovejoy kuyruklu yıldızlardır. Bu yıldızlar dünyanın yakınında bir kez geçmişlerdir. Ve bu yıldızlar bir daha dünya yakınından geçmeyecektir. Bu yıldızların akıbetinin ne olduğu bilinmemektedir fakat bir daha dünya yakınından geçmeyeceği kesindir. Fakat net olarak bilinen bir kuyruklu yıldız olan Shoemaker yıldızı ise, yok olduğu bilinmektedir. Bu yıldız Jüpiter gezegenine çok yaklaştığı için parçalanıp, yok olmuştur. 

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir