LED Lambanın Cihaz ve Çalışma Prensibi

LED lamba, LED’lere dayanan bir ışık kaynağıdır. LED’ler, bir elektrik akımı içinden geçtiğinde ışık almak için özel olarak tasarlanmış özel yarı iletken cihazlardır. Akkor lambaların aksine, LED lambaların verimliliği daha yüksektir. Akkor lamba, kendisine verilen elektrik enerjisinin yaklaşık % 5 ila 10’unu dönüştürürken, LED lamba yaklaşık % 50’lik bir verime sahiptir. Temel olarak, LED’ler akkor lambalara göre ışık çıkışı bakımından 10 kat üstündür.

Güçleri için, LED’ler temel olarak LED başına 2 ila 4 volt bölgesinde düşük DC voltaj gerektirir. Her zaman LED lambalarda kullanılan LED montajından bahsediyorsak, LED zincirleri genellikle 12 volttan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu, her durumda, 220 volt ağın voltajının önce dönüştürülmesi, sonra düşürülmesi ve dengelenmesi gerektiği anlamına gelir. Ardından lambanın içindeki LED’ler doğru şekilde beslenecek, aşırı ısınmayacak ve zamanından önce arızalanmayacaktır.

LED Lambanın Cihaz ve Çalışma Prensibi

Led Lambalar ve Çalışma Prensipleri

Üretici tarafından iddia edilen yüksek kaliteli bir LED lambanın normal ömrü 50.000 – 100.000 saat arasındadır. Bitmiş bir ürün olarak, bir LED lamba her zaman en az dört bileşen içerir. Bunlar; bir difüzör, tahta üzerinde LED’li bir montaj, bir sürücü ya da dönüştürücü ve bir tabandır. Taban, standart kartuş E27 veya E14’ün altındaki geleneksel bir lamba gibidir. Başlığa ek olarak, akkor lambaya benzerlik, difüzör şeklinin benzerliğiyle sona erer.Bunların yanı sıra, lambanın tabanında, kaideyle difüzör arasında, bir LED düzeneği ve elektronik balast olarak da adlandırılan bir sürücü vardır.

Sürücü, ana voltajı sabit bir düşük voltaj değerine dönüştürmek için tasarlanmıştır, bu bir LED düzeneğine güç vermek için uygundur. Sürücünün pratikte bulunmadığı ucuz lambalar var ve doğrultucuya sahip bir söndürme kapasitörünün yerini alıyor. Bu çok güvenilmez bir çözümdür, çünkü böylesi basitleştirilmiş bir devre LED’leri güç dalgalanmalarından korumaz ve LED’ler için besleme voltajlarının (ve dolayısıyla akımın) stabilize edilmesi önemlidir. Daha iyi LED lambaların içinde daha güvenilir sürücüler vardır.

Dengeli bir kademeli darbe dönüştürücüsü olan bir mikro devrede bulunan tam teşekküllü bir sürücü LED’ler için en iyi çözümdür, çünkü çıkışın dengelenmesi, girişte voltaj dalgalanması olasılığını ima eder ve LED’lere zarar vermeyecektir. LED’ler için akım ve voltaj dengeleme, yumuşak başlatmalı özel bir sürücü çipi kullanılarak her zaman sağlanır. Bu durumda, çalışma modları her zaman güvenli bir çerçevede olacağından, LED’ler uzun bir süre ve güvenilir bir şekilde çalışacaktır.

LED düzeneği, LED lambanın kalbidir. Genellikle, çeşitli boyutlarda SMD LED’leri kullanılır. Seri zincirler birbirine paralel olarak bağlanmış LED’lerden birleştirilir ve bu şekilde tahtaya lehimlenir. Lambanın boyutuna ve gücüne bağlı olarak, örneğin, toplam 9 W’lık bir güç için 14 seri bağlı SMD LED’in iki paralel zinciri takılabilir.

Bunları Gördün mü ?