Macellan Bulutları Nedir ?

Bilim ve Mühendislik

Macellan Bulutları Nedir ?

Macellan Bulutları1

Macellan Bulutları Nedir?

Macellan bulutları, Samanyolu Galaksisi’nin yörünge düzeyinde süzülen, bağımsız bulutumsu gök cisimleridir. Bulutlar birbirlerinden bağımsız bir şekilde hareket etmektedir. Bunun en büyük nedeni; çekim ivmelerinden uzaklaşmış olmalarıdır. Macellan Bulutları’nı keşfeden Abdurrahman el-Sufi, çekim ivmelerinden uzaklaştıklarına dair ünlü ‘’ yıldızların görünümü ‘’ kitabında şöyle bahsetmektedir: Macellan Bulutları, birbirlerinin çekim ivmelerinden her geçen gün daha da uzaklaşmaktadırlar. Çünkü zıt kutuplaşma yaşamakta olup, Samanyolu’nun yörüngesinden çıkmaktadırlar. Kısacası, iki gök cismi bizden yaklaşık 250 kilometre hızla uzaklaşmaktadır.

Ayrıca bulutlar, astronomlar ve amatör gök bilimciler tarafından Dünya’dan izlendiğinde, Samanyolu’nun spiral kolları gibi gözükebilir. Çünkü bulutların yaymış olduğu ışık ve tozlar, iyonik maddeler ile etkileşime girdiğinden Samanyolu’nun parçaları halinde bir şekle girerler. Ancak ışık kirliliğinin olmadığı yerleşkelerde, Samanyolu’ndan iki gök cismini ayırmanız daha da kolaylaşır ve net bir şekilde gözlemleme şansınız olur.

Macellan Bulutları’nın Özellikleri Nedir?

Güney’in en popüler iki gök cismi olan Macellan Bulutları, cüce galaksiler olarak adlandırılan bulutumsu objelerdir. Galaksi olarak adlandırılmalarının sebebi, ışık saçan iyonik maddeler olarak gözlemlenmiştir. Çünkü iyonik maddeler, iki gök cismine spiral galaksi şeklini vermekte ve Samanyolu ivmesinin çekim gücündelerdir. Bunun sebebi ile Macellan Bulutları, cüce galaksiler olarak kayıtlara geçmiştir.

Ayrıca büyük Macellan Bulutu, küçük Macellan Bulutu’na göre daha fazla ışık saçmakta ve daha fazla ivme kuvveti bulunmaktadır. Çünkü kitle ve çap açısından daha büyük olduğu için, küçük Macella Bulutu, büyük Macella Bulutu’nun çekimsel kuvveti altındadır. Bu özellikleri 2007’de gözlemlenmiş ve bilim adamları tarafından onay almıştır.

Macellan Bulutları2
Macellan Bulutları

Bu özelliklerinin yanı sıra fiziksel özellikleri ise şöyledir:

Büyük Macellan Bulutu’nun ismi, astronomlar tarafından LMC olarak konmuştur. Bilim adamlarının gözlemlerine göre, bozuk galaksi olarak nitelendirilmiştir. Çünkü çekirdeğinde zedelenmelere rastlanılmıştır. Büyük bulutun çapı, 14.000 ly’dir. Kitlesi ise oldukça büyük ve hacimlidir. Kitle bazlı oranı yaklaşık olarak 10 milyar M’dir.

Küçük Macellan Bulutu’nun ismi, astronomlar tarafından SMC olarak konmuştur. Bilim adamlarının ve gök bilimcilerinin gözlemlerine göre, hiçbir bozukluğa rastlanılmamıştır. Çünkü çekirdeği genç ve iyonik maddelerden oluşmaktadır. Hatta astronomlar tarafından cüce galaksi olarak nitelendirilmiştir. Çapı, 7.000 ly olup, kitlesi 6.5 milyar M’dir.

Macellan Bulutları Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– Büyük Macellan Bulutu, Dünya’dan yaklaşık olarak 165.000 ışık yılı uzaklıktadır. Küçük Macellan Bulutu ise, 200.000 ışık yılı uzaklıktadır.

– Macellan Bulutları, diğer bulutlara ve galaksilere nazaran daha fazla gaz içermektedir.

– Macellan Bulutları, yaklaşık 1 milyar yıl önce çarpışmışlar ve bugün ki görünümlerini almışlardır. Gözlemlere göre, günümüzde çarpışma veya etkileşim yaşamamaktadırlar.

– Bulutlar, metalik ve gaz maddelerinden oluşmakta olup, sürekli bu maddeleri üretmektedirler.