Mantarın Faydaları ve Kanser ?
in ,

Mantarın Faydaları ve Kanser ?

Mantar Faydalı Mı? Yenmeli Midir?

Çok tüketilen besinlerden biri olan mantar, birçok çarpıcı iyileştirici özelliklere sahip. Halk olarak mantarın faydalarını araştırdığınızda mantar tüketiminin kanseri ve kalp hastalıkların özellikle de kalp krizinin riskini azalttığına dair makaleler görebilirsiniz. Şüphen yok ki dikkatli okuyucular mantar tüketimini bu kadar öven bu yazıların aldatıcı bir reklam olduğundna şüphe ediyorlardır. Gerçekten düzenli olarak mantar yemeli miyiz? Yoksa sadece bir abartıdan mı ibaret? Bu konuyu bir de bilimin merceğinden inceleyelim ve gerçekten daha sık mantar yemeli miyiz görelim.

D Vitamini Deposu

Metabolizmanın yeterli seviyede D vitamini alabilmesi için haftada sadece 10-15 dakika güneş ışığı görmek yeterli olacaktır– buna rağmen D vitamini eksikliği yaşanıyorsa besin kaynaklarından gereken takviye alınabilir. Fakat bir sorun var; bu vitamini sadece hayvansal besinler barındırıyor. Balık türleri ve takviyeli süt ürünleri D vitamini içeren  hayvansal besinlerdir. Bazı tahıllara da D vitamini takviye ediliyor fakat çok bir etkisi olduğu söylenemez. Mantar ise tamamen doğal olarak D vitaminini kendi üretiyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 100 gram mantar tüketmek %50-100 arası bir oran ile  günlük D vitamini ihtiyacını karşılıyor. Fakat tek problem mantarların D vitamini üretebilmesi için UV ışınına maruz kalması gerekiyor. Bununla beraber markette satılan birçok mantar kapalı ve karanlık alanlarda yetiştirilip kapalı konteynerlerde naklediliyor.

Yüksek Lif Kaynağı

Birçok mantar türü %50 veya üstü oranda karbonhidrattan oluşuyor. Bir mantarın hücreleri, diyet lifi dediğimiz sindirilemeyen her türlü karbonhidrat türüne sahiptir ve bu lif, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besler.

Ek olarak, selenyum, bakır, niyasin, fosfor ve potasyum gibi diğer besinlere de sahipler –  yani sağlığınız için önemli olan  tüm elementleri barındırmaktadır.

Mantarın Faydaları ve Kanser ?

Kansere Faydalı Olabilir Mi?

Mantar ve çeşitli hastalıklar arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma mevcut. Bazıları daha fazla mantar yiyen insanların kanser veya kalp hastalığına yakalanma oranının daha düşük olmasına dikkat çekerken, diğerleri mantarlardan izole edilen belirli besinlerin hücreleri nasıl etkilediğine bakıyor. Mantarın sağlık için önemli ana bileşenlerden biri de anti-enflamatuardır. Bu madde iltihap ile savaşma özelliğine sahip bir bileşendir. Araştırmanın diğer bulgularına göre mantar, tümörlerle savaşıyor ve sinir sistemini koruyor. Hatta yakın zaman da yapılan bir çalışmada ise mantar tüketimi yaşlılıkta daha az bilişsel gerileme ile ilişkilendirilmiştir.

Mantarın yararları aslına bakılırsa saymakla bitmez. Tabi her şeyi kararında tüketmek fayda var. Aksi halde en faydalı besin bile bir süre sonra bünyenize zarar vermeye başlayacaktır. Faydalı besin diye, her şeyi bırakıp bunu tüketmek veya her öğün mantar yemek yanlış olur elbette.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir