Mars Dosyası: Yapılan Görevler

Geçmişten Günümüze Kadar Yapılan Mars Görevleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar yapılan insanlı, insansız uzay araçları, başarılı ve başarısız olarak iki kategoride yer almışlardır. Bu uzay araçları, yapay uydular gibi yörünge araçları ve yeryüzü araçları şeklinde imal edilmiştir. En çok uydu yapan uzay şirketi, Nasa olmuştur. Ayrıca Mars gezegenine gönderilen en maliyetli uzay aracını da yine Nasa şirketi yapmıştır. Mars’a gönderilen maliyetli Curiosity uzay aracını da sitemizden ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, Mars’a geçmişten günümüze kadar gönderilen uzay araçlarının sayısı 70’dir. Bu rakamın yarısından çoğu başarısız görev olarak nitelendirilmektedir. Çünkü bazı uzay araçları fırlatılış sırasında kendini imha etti, bazı uzay araçları Mars’ın yörüngesine giremeden iletişim sorunu yaşandı. Hatta bazı uzay araçlarından hiçbir zaman haber alınamadı ve süresiz olarak görevleri iptal edildi.

Mars Dosyası: Yapılan Görevler

1960’larda Mars Görevleri

1960’lı yıllarda uzay yarışı adı altında birçok uzay aracı yapıldı ve bu yarışlar sebebi ile Dünya’nın hatta diğer gezegenlerin yörüngeleri ,uydu çöplüğüne dönüştü. Ayrıca 1960’lı yıllarda yapılan Mars 1 uzay aracı, Sovyetler Birliği’nin fırlatma tesislerinden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. Ancak Mars’ın yörüngesine girdikten birkaç saat sonra iletişimi kesildi. Fakat uzay aracının iletişimi kesilmeden önce, yüksek çözünürlüklü kamerası sayesinde çekmiş olduğu Mars fotoğraflarını kumanda yönetimine eksiksiz bir şekilde göndermeyi başardı.

Mars 1’den sonra gelen kardeşleri, Mars 2, 3, 4, 5 ve son olarak 6, birçok görev yaparak Sovyetler Birliği’ni uzay yarışlarında öne geçirmeyi başardı. Diğer Mars uzay araçları ise, Mars 1 gibi yörünge araçları ve harita çıkarma gibi üstün yetenekleri olan araçlardı.

1960’lı yıllarda, Sovyetler Birliği’nden çok ABD’de uzay yarışlarında boy gösterdi. ABD’nin 60’lı yıllarda uzaya göndermiş olduğu uydu, Mariner 4 olmuştur. Mariner 4, Mars’ın fotoğraflarını çekip, Nasa’ya sorunsuz bir şekilde ulaştırmayı başarmıştır. Ancak 60’lı yılların sonuna doğru uzay aracının yakıtı bittiği için görevi yetkililer tarafından sonlandırılmıştır.

Mars Dosyası: Yapılan Görevler

1970 ve 1980’lerde Mars Görevleri

Sovyetler Birliği, bu yıllarda çok fazla sorun yaşadığı için, ABD bu yıllarda daha fazla öne geçmeyi başarmıştır. ABD’nin 70’li ve 80’li yılları arasında Mariner görevleri olarak bilinen Mars araştırma uzay araçları geliştirmiştir. Bu görevlerinden yarısı başarılı olmuştur. Mariner 9 olarak bilinen uzay aracı, Mars’ın ayrıntılı haritasını çıkarmayı başarmıştır. Hatta Mars yüzeyinde bulunan volkanik dağları, ovaları ve kanyonları fotoğraflamıştır.

1976’lı yıllarda ABD, Viking programını başlattı. Programın başlangıcından sonra Viking 1 uydusu Mars’ın yörüngesine girmek üzere ABD tesislerinden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Viking 1 uydusu, 1975 yılının Ağustos ayında Mars çekiminin etkisine girdi ve birkaç günün ardından uydu, Mars’ın yörüngesinde görevine başladı.

Uydunun en önemli görevi Nasa tarafından basına şöyle duyuruldu: ‘’Viking uzay programının en önemli kısmı, farklı gezegenlerde yaşamı bulmak ve gezegenin yaşanılabilir olduğunu kanıtlamaktır.’’

Not: Günümüzde, Mars yörüngesinde ve Mars yüzeyinde görev yapan yaklaşık 10 adet uzay aracı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir >  Dünya'nın Çekirdeği Nasıl Sıcak Kalıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh