Mars’a Yerleşme Projesi

İnsanlık olarak bir süredir başka bir gezegene yerleşme planları yapıyoruz. Bu oldukça önemli bir konu ancak gerçekleştirilmesi de bir o kadar zor konulardan bir tanesi. Bugüne kadar Dünya dışında ayak bastığımız tek gök cismi Ay oldu. Pek çok kez Ay’a gidildi ancak henüz oraya da bir yerleşme durumu söz konusu değil. 

Mars’a ise bugüne kadar pek çok uydu ve araç gönderdik. Fakat hiçbir insan henüz bu kızıl gezegene ayak basmadı. Her ne kadar bu gezegen Dünya’ya Güneş sistemindeki en yakın gezegenlerden bir tanesi olsa da yine de mesafesi oldukça bizlere uzak bir noktada. 

Tabi bu noktada tek problem sadece mesafe değil gidecek olan aracın oraya ulaşma süresi ve gezegene iniş yapması ve yaptıktan sonraki durumu ile ilgili de pek çok problem karşımıza çıkıyor. Bunun yanında yüksek ihtimalle Mars’a gidecek olan kişilerin yeniden Dünya’ya dönme gibi bir şansı da olmayacak.

Robot teknolojisinin de bu noktada önemi oldukça büyük olacak. Henüz insanlar oraya gitmeden önce Mars’ta insanların yaşaması için uygun bir ortam hazırlanmaya çalışılacak. Böylelikle oraya gidecek olan insanlar için evler, fabrikalar gibi yerleşim yerleri hazırlanmış olacak. 

Gezegende yaşayacak olan insanlar için de özel kıyafetler tasarlanacak. Bu kıyafetler onların Mars gezegeninde daha rahat gezebilmeleri ve atmosferden, dış etkenlerden etkilenmemeleri üzerine tasarlanacak. 

Mars’a Yerleşme Projesi
Mars Gezegeni

Bununla birlikte gezegende yaşanabilecek acil bir durum için insanlar için kaçış kapsülleri de yapılacak. Böylece yaşanacak herhangi bir aksilikte gezegenden direkt olarak çıkış mümkün olacak. 

İnsan yaşamı için oldukça önemli olan bir faktörde su. Su üretimi içinde gezegende donuk halde su bulunduğunu biliyoruz. Bu buz kütleleri eritilerek insanların içilebilmesi için uygun hale getirilecek. Su konusu oldukça önemli ve gezegendeki yaşamın devamlılığı için en önemli faktörlerden bir tanesi.

Bir diğer önemli faktör ise Mars’ı Dünya iklimine çevirme projesi. Bu her ne kadar aşırı zorlu bir proje olsa da hedefler arasında yerini korumaya devam ediyor. Buradaki amaç gezegende bir ozon tabakası oluşturmak. Bunu da atmosfere kloroflorokarbonlar salarak yapılması planlanıyor. Ancak her ne kadar bu söylemesi kolay da olsa gerçekleştirilmesi gerçekten zorlu durumlardan bir tanesi. Şu anda Mars gezegeninin adeta bir çöl olmasındaki en büyük sebeplerinden bir tanesi de atmosferi. Atmosferden giren Güneş ışınları gezegende kaldığı için ve aynı zamanda ozon tabakası olmadığı için içerisinde pek çok zehirli gazı barındırıyor. 

Gelecekte gelişen teknoloji ile birlikte bu durumun gerçekleştirilmesi halinde Mars artık ikinci bir dünya haline getirilebilir. 

Ayrıca burada başlayacak olan yaşam ile birlikte Mars hakkında pek çok şey öğreneceğiz. Belki de bu gezegende yeni madenler ve enerji kaynakları keşfedeceğiz. Bununla birlikte gezegende bulunan su gelecekte dünyada yaşanacak olan su sorunlarına da çözüm olabilir. 

Her ne kadar şu an bu projeler bilim kurgu gibi görünse de aslında gerçekleşmesi çok yakın olan projelerden bir tanesi.

Bunları Gördün mü ?