Marsa Yerleşmek ?

Mars’ta Koloni Yaşamı

MarsOne adlı yerleşke projesini eminim ki hepiniz duymuşsunuzdur. Çünkü son zamanlarda tüm Dünya’nın dilinde bu proje yer alıyor. Projenin yaklaşık olarak 10-20 yıl içerisinde tamamlanacağı ve Mars’a bir grup eğitimli insanların gönderileceği, basın yolu ile tüm Dünya’ya duyuruldu. Ayrıca bu projenin baş tasarımcısı ve sahibi olan Elon Musk, MarsOne adlı projesi için uluslararası bir vakıf fonu açıp, tüm ülkedeki vatandaşlardan bağış beklediklerini duyurdu. Bağış duyurusu sonrasında uzay bilimleri ile yakından ilgilenen gelişmiş ülkelerdeki vatandaşlar, projeye inanılmaz şekilde katkı gösterdi ve yaklaşık 15 ülkeden bağış toplanmış oldu.

Bunların yanı sıra MarsOne adlı projenin sahibi olan SpaceX isimli dev uzay şirketi, şirketlerinin neredeyse yarı varlığını bu projeye yatırdı. Ayrıca Elon Musk, projelerinin daha fazla insana ve daha fazla ülkeye duyurulması için, farklı kanallara belgesel niteliğinde reklam verdirip, projenin daha fazla geliştirilmesine katkı gösterdi. Önümüzde ki birkaç yıl sonra projenin bir kısmını Dünya ile ayrıntılı bir şekilde paylaşacaklarını da açıkladılar.

Mars’tan, Dünya’ya Dönüş

Diyelim ki bir grup insan, Mars gezegenine sorunsuz ve başarılı bir iniş gerçekleştirdiler. Fakat Dünya’ya dönme çabaları iniş yaptıkları gibi basit ve kolay olmayacaktır. Çünkü hatırlarsanız; Apollo projelerinde bile tekniksel sorun yaşayan Nasa, en basit Ay görevinde bile inanılmaz derecede zorluklarla yüzleşmiştir. En iyi örnek Ay’dır. Çünkü Dünya’ya en yakın gök cismi ve gidilmesi en kolay yerdir. Fakat Mars, hem gidilmesi hem de gelinmesi aşırı derecede teknik ve uğraş gerektiren bir iştir.

Bunların yanı sıra; Mars yörüngesinde bekletilen bir uzay aracına kenetlenmeme gibi bir sorun yaşanırsa, bir daha Mars yüzeyine iniş yapamama ve geçici uzay kapsülünün içinde insanların mağdur kalacağı da bu sorunların en başında yer alıyor. Tabii ki bu sorunlar uğraş isteyen ve bilgi isteyen çözülebilir yargılar. Şirketin ilerleyen zamanlarda bu sorunlara çözüm bulup, açıklayacakları da bilgiler içerisinde yer alıyor.

Marsa Yerleşme2
Marsa Yerleşmek

Mars’a Yerleşmek

Mars’a yerleşmek için en önemli birinci etken; uzay aracının güvenli ve düz bir alana iniş yapmasıdır. Hemen ardından ise, insanların barınabilecekleri güvenli ve tüm ihtiyaçlarını sorunsuz şekilde karşılayacakları koloni şeklindeki evlerdir. Fakat bu koloniler, insanların Mars’a gelmeden önce hazırlanması ve gerekli düz alanlara kurulması gerekiyor. Aksi taktirde Mars’a gelen insanlar, Mars’ın yüzeysel ve doğal olayları karşısında çok zor ve oksijen sıkıntısı çekerek evleri yani kolonileri inşa etmeleri neredeyse başarısız olarak öngörülüyor. Hatta Nasa bu fikre, imkansızında imkansızı diyerek, MarsOne projesine göz dağı vermiştir.

Az önce dediğim gibi, Mars’a insanların gönderilmesinden önce kolonilerin yaklaşık 2-3 sene öncesinden gönderilmesi ve inşası yapılması gerekiyor. Ayrıca kolonilerin yanında, Mars yüzeyinde kullanılacak araç-gereçlerde bu kargonun içerisinde bulundurulması gerekiyor. Çünkü Mars yüzeyinde yer çekimi Dünya’nınki gibi olmadığı için insanların zorlanacağı ve kemik yapılarının alışması için günlerin geçmesi gerektiği, bilim adamlarınca düşünülüyor.

Ayrıca Mars’ta yiyecek ve içecek sıkıntısı çekilmemesi için bir uzay aracı kadarda yiyecek ve içecek depolamak en önemli hususların içerisinde yer alıyor. Örneğin; 1 astronota günlük 1 kilogram yemek düştüğünü düşünün. Bu oldukça büyük ve tüketimi hızlı olan bir faktördür. O yüzden projenin sahibi Elon Musk, her sene Mars’a bir uzay aracı kadar yiyecek ve içecek gönderimi yapması gerekmektedir. Aksi taktirde tüm bu projeye yatırılan miktarlar, başarısız olmaktan başka hiçbir işe yaramaz…

Bunları Gördün mü ?