, Mars’ta Yaşam İzlerine Rastlandı, BilgData
in , ,

Mars’ta Yaşam İzlerine Rastlandı

Macar bilim insanları, Mars’tan dünyaya gelen bir göktaşı üzerinde mikro ölçüde yaşam izlerine rastladı. Yapılan deneyler Mars’ta mikrop ve çeşitli bakterilerin yaşıyor olabileceğini gösterir nitelikte.

Bu araştırma sonuçlarının ise 1990’lı yıllarda Nasa’nın benzer bir araştırma sonucuna çok benzemesi ise dikkat çekti.

Macaristan Bilim ve Araştırma Merkezi’nden bilim adamları, Mars’tan kopup dünyaya düşen ufak bir göktaşı üzerinde yaptıkları inceleme neticesinde göktaşı üzeninde  biyolojik izlere rastladıklarını, bu izlerin ancak bir canlıya ait olabileceğini iddia ettiler.

Uluslarası bir astronomi dergisi olan Open Astronomy dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Macar bilim adamları kızıl ötesi mikroskoplar kullanarak taş üzerinde mikroplara ait dokular olduğunu keşfettiler. Buradan yola çıkarak uzayda yada en azından Mars’ta mikrobiyotik de olsa yaşam olabileceğine ulaşan Macar bilim adamları, Nasa ile ortak bir araştırmaya da başlayabileceklerini söylediler.

Ayrıca Macarlar bu göktaşından daha küçük iki göktaşı üzerinde daha yaptığı incelemelrde izotopik mineraller bulduklarını ifade ettiler. Taşlar üzerinde iz bırakan bakterilerin muhtemelen bu taşlardaki pası yiyerek hayatta kaldıklarını ileri sürdüler.

, Mars’ta Yaşam İzlerine Rastlandı, BilgData

1996 yılında NASA’da vazifeli Amerikalı bilim insanları Mars’tan gelen ALH 84001 adlı gök taşı üzerinde yaptığı araştırmada benzer sonuçlara rastlamıştı. O dönemde incelenen gök taşının dört milyar yıl önce oluştuğu ve Dünya’ya da 13 bin sene önce düştüğü açıklanmıştı.

NASA’nın incelediği gök taşı 1977-78 yılında Japonya Ulusal Enstitüsü tarafından Kuzey Kutbu’ndaki bir araştırmada bulunmuş, ALH-77005 ismi verilen kaya parçası daha sonra ABD’li yetkililere gönderilmişti.

Tüm bu araştırmalardan elde edilen bulgular, tüm evrende olmasa da en azından Mars’ta bir yaşam olabileceği ihtimalini artırıyor. BU da bu konuya ilgili olanları teşvik ederken ilgisi olmayanların ilgi çekmesini sağlıyor. BU araştırmaların artarak devam etmesi umuduyla.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir