Mars’taki Gizemli Yapılar

1976 senesinde Viking-1 isimli uzay aracı Mars’ta birtakım tuhaf fotoğraflar çekti. Çekilen bu fotoğraflar Mars yüzeyinde oldukça devasa büyüklükte yüz figürleri ve piramit benzeri yapılar bulunuyordu.

Mars gezegeni uzun yıllardır incelenen ve oldukça büyük gizemleri içerisinden barındıran gezegenlerden bir tanesi. Yapılan çalışmalarda geçmiş dönemlerde gezegenin yüzeyinde okyanus bulunduğu ve o dönemlerde yaşam bulunduğu şeklinde düşünceler ortaya atılmıştı. Ancak bu kızıl gezegende bazı şeyler yolunda gitmedi ve bugünkü durumuna geldi. 

Bugüne kadar Mars hakkında uydular ve keşif araçları ile pek çok bilgi edindik. Fakat buna rağmen hala bu gezegen hakkında cevaplanmayan pek çok soru mevcut. Bu sorulardan bir tanesi de gezgenin Cydonia bölgesinde yer alan gizemli yapılar. 

Mars yüzeyi oldukça zehirli gazlar, çöller ve dağlar ile kaplı. Her ne kadar gezegenin şu anki durumu pek iç açıcı olmasa da Dünya gezegenine en yakın gezegenlerden bir tanesi olmasından dolayı önemini korumaya devam ediyor. Çok zorlu koşullarda bazı mikroskobik canlıların hayatta kaldığı bilinen bir şey. Eğer Mars’ta bu tarz bir mikroskobik canlı bulunsa bile bu bilim dünyası açısından büyük bir gelişme olacak ve teknik anlamda Dünya dışında keşfedilen ilk canlı olacak.

Amerika Birleşik Devletleri uzay çalışmaları kapsamında 1976 yılında uzay aracının Dünya’ya göndermiş olduğu görüntüler analiz edildi. Gelen görüntülerde Mars yüzeyinde yer alan oldukça devasa büyüklüklerde yüz figürleri ve piramitler yer alıyordu. Cydonia bölgesinden gelmiş olan bu görüntüler NASA yetkililerini çok fazla heyecanlandırdı ve bir takım tartışmalara yol açtı. 

Mars’taki Gizemli Yapılar

Konu ile ilgili açıklamada bulunan bir NASA çalışanı, Mars’taki şartların akıllı bir canlının yaşaması için uygun olmadığını söyledi. Ortaya çıkan bu görüntülerin ise aslında bir göz yanılgısını olduğunu belirtiyor. NASA da konu ilgili olarak yaptığı açıklamada gelen güneş ışınlarının yaratmış olduğu bir yanılsama olduğunu açıkladı. 

NASA, Viking-1’in çekmiş olduğu bu gizemli yapılara farklı açılardan bakıldığından ortada öyle bir yapı olmadığını belirtiyor. 

Diğer bir NASA çalışanı ise yıllar sonra arşivleri açtıktan sonra görüntüleri ilk gördüklerinde oldukça belirgin insan yüzü gördüklerini ve göz, diş gibi kısımların net bir şekilde görüldüğünü belirtti. NASA her ne kadar bu durumu net bir şekilde reddetmiş olsa da o görüntülerde durumun böyle olduğunu açıklıyor.

Bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Mısır’da yer alan sfenksler ve piramitler ile bağlantı kurulmaya başlandı. Ortaya atılan iddialar arasında bu yapıların Mısır’daki yapılar ile bir bağlantısı olduğu oldu. Konu ile ilgili olarak diğer bir iddia ise Mars’ta zamanında yaşam olduğu ancak bunun bir süre sonra gezegende yaşanan sıkıntılardan dolayı Dünya’ya taşındığı şeklinde. Ancak ortaya atılan bu iddiaların ise herhangi bilimsel bir değeri ya da kanıtı yok. Bugüne kadar elde ettiğimiz bilimsel bilgilere durumun böyle olmadığını biliyoruz. 

Bunları Gördün mü ?