Max Karl Ernst Ludwig Planck, 23 Nisan 1858 yılında Kiel, Almanya’da dünyaya gelmiştir. Kuantum Kuramının kurucusu olarak bilinmektedir. Babası Kiel Üniversitesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapmaktaydı. Kendisi 1887 yılında çocukluk arkadaşı ve çok sevdiği Marie Merck ile evlendi ve 1909 yılına kadar evli kaldı. Eşi vefat edince, 1911 yılında ise kuzeni olan Marga Von Hoesslin’le ikinci evliliğini yaptı.İki kızı ve iki oğlu oldu. Max Planc’in Eğitim Hayatı Planck, orta öğretim hayatını, Münih’te bulunan Max Millian lisesinde bitirdi. Lisedeki fizik öğretmenine olan hayranlığından dolayı, ondan etkilenerek fizik alanında ilerlemeye karar verdi.Lise eğitiminin akabinde Kirchoof ve Hemholtz adında profesörlerin yanında öğrenim hayatına başladı. 1879 yılında Münih Üniversitesi’nden mezun oldu. Bu okulda 5 yıl boyunca öğretim görevlisi olarak devam etmiştir. Sonrasında Kiel Üniversitesi’ne matematik profesörü olarak atanmıştır. 1889 yılında Kirchoof’dan boşalan koltuğa göreve çağrılmış ve emekli olana dek aynı görevde çalışmaya devam etmiştir.1930 yılında ise Kaiser Wilhelm Enstitüsü başkanlığına getirilmiştir.1937 yılına kadar burada devam eden Planck, 1937 yılında bu görevinden ayrılmış bir sonraki yıl da Prusya Bilimler Akademisi’ni de bırakmıştır. Kuantum Kuramını bulmuş. Termodinamik yasalar hakkında çalışmalar yapmış, kendi adını vermiş olduğu Planck sabitini ve Planck ışınım yasası da bulmuştur. Aynı zamanda kara cisim adı verilen cisim üzerine yaptığı kuramsal çalışmalarını da 1900 yılında tamamlayarak yayınlamıştır. Planck’in bu buluşu enerjinin sürekli olması fikrini sarsan bir buluştu. Planck’in bu buluşu önemli bilim adamlarının da sağlamış olduğu katkılarla günümüzün fiziğinin kuantum mekaniğidir. Planck farkında olmadan, bu devrimin öncüsü olmuş oldu. Planck ve Planck’in ilham verdiği diğer bilim adamları atomun içinde yer alan moleküllerin, Isaac Newton tarafından bulunan kurallara göre hareket etmediğini bulmuş oldular. 1918 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Planck bulduğu bu kuramla, doğa olgularını mekanik modellere dayandırarak değil soyut matematiksel ilişkilere dayandırarak açıklamıştır. İlki ise Albert Einstein’in görecelik kuramıdır. Planck, 1.Dünya Savaşı’nda Einstein ile olan ilişkisini kesmek zorunda kaldı ama bir zamanlar arasının çok iyi olduğu Yahudi kökenli Einstein’dan dolayı, kendisi şüpheli durumuna düşmüştür.3.Reich döneminde Planck’inde Yahudi olduğunu gizlediği ortaya atılmıştır.

, Max Planck’ın Hayatı, BilgData
Albert Einstein(Solda) ve Max Planck(Sağda)

Tüm çalışmalarına rağmen Yahudi bilimi öğretiyor gerekçesiyle dışlanmıştır ve değer verilmemiştir.Max Plank, hayatı boyunca çok mutsuz olaylar yaşamıştır. İlk eşini kaybetmiş ardından oğlu en büyük oğlu Karl’ı cephede 1. Dünya Savaşı’nda kaybetmiştir. Çok sevdiği ikiz kızlarından birini doğum yaparken kaybetmiş doğumdan sonra diğer kızı kardeşinin ölen kardeşin çocuğun bakmaya başlaması ile o dönem eniştesine âşık olup evlenmiştir. O da yine kardeşi ile aynı kaderi paylaşmış, iki sene sonra doğum yaparken vefat etmiştir. Berlin’de bulunan evi müttefik bombardımanları sırasında bombalanmıştır. O güne dek tuttuğu bütün belgeleri, notları, günlükleri ve kitapları da bu şekilde yok olmuştur. Planck, Hitler’in rejimine karşı çıktığı için savaş bitene dek büyük zorluklarla mücadele vermiştir. İkinci oğlu Erwin ise Adolf Hitler’e düzenlenen suikastın içerisinde yer alan isimlerden biri olduğu için asılarak idam edilmiştir. Naziler o dönemde nazizime inanç ve bağlılık duygusunu imzalarsan oğlunu idam etmeyeceğiz demelerine rağmen, oğlunun ölümünü bile göz alarak karakterine ters olan bu duyuruyu imzalamayı reddetmiştir. 2. Dünya Savaşı’nın bitmesinden hemen sonra, Göttingen’e taşınmıştır. 4 Ekim 1947 yılında bulunduğu yerde vefat etmiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh