Messier 87 Galaksisi Hakkında

Messier 87 Galaksisi Nedir?

Messier 87, astronomi alanında M87 olarak bilinmektedir. Ayrıca, Dünya üzerinden silik bir halka olarak gözükebilen tek eliptik galaksidir. Messier 87’nin en büyük özelliklerinden birisi; tamamının ışıktan oluşmasıdır. Yani içerisinde bulundurduğu milyarlarca yıldızların, çekirdek kısmında beliren optik ışın maddelerinin galaksiye ışık görünümü kazandırmasıdır. Bu özelliği ile teleskop gözlemlerinde 2.kadirden görünen tek galaksidir. 

Bunların yanı sıra, Samanyolu Galaksisi’nin çekirdeğinde bulunan kara delik gibi, M87’de çekirdek içerisinde ölümcül bir kara delik bulundurmaktadır. Samanyolu’nda ki kara delik etkisizdir ama M87’de ki kara delik, her geçen yıl büyümektedir ve M87 galaksisini içine doğru yutmaktadır. Yaklaşık 5.000 ışık yılı sonrasında M87 galaksisi, yerini çekirdeğinde bulunan kara deliğe bırakacaktır.

Messier 87 Galaksisinin Özellikleri

Messier 87, çevresinde bulunan galaksiler gibi eliptik bir şekildedir. Çapı yaklaşık, 120.000 ly olarak bilinmektedir. Samanyolu’na olan uzaklığı 53 ly olarak hesaplanmıştır. Diğer galaksiler gibi kitle bazlı olan M87, yaklaşık 2.400 milyar kitleye sahiptir. Ayrıca, 2 ana kolu vardır ve ilk ana kolunda, 2. ölümcül kara delik bulunmaktadır.

M87 içerisinde, 1 trilyona yakın gök cismi barındırmaktadır ve yaşanılabilir bir gezegene rastlanılmamıştır. Çünkü içerisinde buzul ve lavlarla kaplı gök cisimleri gözlemlenmiştir. Ayrıca takımyıldızı olarak, başak yıldızlarına bağlıdır. Diğer galaksiler gibi gazdan oluşmaktadır ancak M87, diğer galaksilere nazaran daha fazla gaz içermektedir. Bu durum M87’de, yaşam olmadığını kanıtlayan faktörler arasındadır.

Messier 872
Messier 87 ve Karadelik

Messier 87 Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– M87’deki gaz maddeleri, diğer galaksileri öldürebilecek kadar kuvvetlidir.

–  M87, gaz ve toz bulutlarından oluşmaktadır. Ancak gazımsı iyon maddeleri, toz bulutlarını öldürdüğü için, sürekli gaz maddeleri meydana gelmektedir.

– Messier 87’de bulunan kara delik, 3.5 milyar çapa sahiptir. Yaklaşık 1 milyar yıl önce bu oran 1.8 milyardı.

– Messier 87, çekirdek kısmındaki kara delikten hariç, halka şeklindeki bir kolunda da kara delik bulundurmaktadır. Bu iki kara delik, önümüzdeki 5.000 ışık yolu sonrasında birleşerek, galaksiyi yutacaklardır.

– Samanyolu Galaksisi’ne yakın olarak bilinen en aktif galaksi; M87’dir. Ayrıca astronomlar bu galaksiye, Aktif Galaktik Çekirdek adını vermişlerdir.

– M87, amatör gök bilimciler tarafından en basit gözlemlenecek galaksidir. Ayrıca 2. kadirde yer aldığı için, ışık kirliliğinin olmadığı yerleşkelerde daha rahat gözlemlenebilir.

Bunları Gördün mü ?