Michael Faraday, 22 Eylül 1791 yılında Surrey, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Kendisi hem ünlü bir kimyager hem de fizikçi bir adamıdır. Ailesinin durumu hiç iyi değildi babası demir ustalığı yapıyordu. Faraday’ın doğumuna yakın ailesi Londra yakınların göç etti. Durumlarının kötü olmasından dolayı tam olarak bir eğitim alamamış kendi kendini yetiştirmiş bir bilim adamı olarak tarihe geçmiştir. Sadece küçük yaşlarda ailesinin bağlı bulunduğu kilisenin okulunda okuma yazma ve hesap yapma bilgileri alacak kadar eğitim görmüştür. Daha çok küçük yaşlarda gazete dağıtarak çalışma hayatına girmiş sonrasında ise bir kitapçı yanında işe başlamıştır. Bu sayede birçok bilimsel kitabı da okuma şansı bulmuştur.1813 yılına kadar kitapçıda çalışmaya devam etmiştir. Bu süre zarfında okuyabildiği kadar bilim kitabı okumaya kendini geliştirmeye devam etmiştir. Bilim kitapları arasında en çok ilgi duydukları fizik üzerine olan kitaplardan oluşuyordu. İlk çalışmaları kimya alanında yapmıştır.Bunsen brülörü tasarımını gerçekleştirmiştir. Bu tasarı günümüzde de dünyada kullanılmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde kimya alanında büyük ün elde etmiştir. Hatta Alessandro Volta gibi önemli bilim adamlarıyla bir araya gelip tanışma fırsatı bulmuş ve bunlardan da kendine çok şey katmıştır. Kitapçıda çalıştığı dönemlerde, Britannica’nın üçüncü baskısında bahsedilen elektrik kavramından etkilenerek basit deneyler yapmaya başlamıştır. Faraday zayıf bir volta pili üretmiş ve bu pili kullanarak elektrokimya deneyleri üzerinde çalışmalar yapmıştır. O dönemlerde Sir Humphrey’den oldukça fazla etkilenmiştir. Davy’nin verdiği kimya konferanslarına katılan Faraday’ın hayatı tamamen değişmiştir. Hatta Davy’nin yanında asistan olarak işe başlama fırsatı yakalamıştır. 1820 yılına dek Davy’nin yanında çalışmaya ve onun bilgilerinden yararlanmaya devam etmiştir. Filozof Hans Christian’ın 1820 yılında elektromanyetizmayı keşfetmesi üzerine bunu araştıran Faraday, 1821 yılına gelince elektromanyetik rotasyonunu keşfetmiş bu sayede ünü gittikçe yayılmıştır .Bu durumu kıskanıp rahatsız olan Davy, onun Royal Society’e seçilmemesi için elinden geleni yapmıştır. Ama yılmayan Faraday 1824 yılında bu kurula katılmayı başarmıştır. 1820’de Londra Kraliyeti tarafından teleskoplar için optik camların kalitesini arttırmak amacıyla yetkilendirilmiş ve bu konuda da başarı sağlamıştır. Faraday’ın ilk elektrik sayaçlarının üretilmesi için ortam hazırlayan çalışmalar yapmıştır. Elektrik çağının başlamasına ön ayak olmuştur. Amper akım biriminin tanımı yapmış bunlarla beraber elektrot, kanot, elektrolit, iyon gibi terimleri bilim dünyasına kazandırmıştır. Elektroliz yönteminin ilkelerinin sınırlarını çizmiştir. Elektrokimya kuramı oluşturmuştur. 1831 yılına gelince günümüzde kullanılan araba fırın gibi birçok araçta Faraday’ın bulmuş olduğu elektromanyetik indüksiyonunun teknolojisinden yararlanılmıştır.

, Michael Faraday’ın Hayatı, BilgData

Özellikle elektrik jeneratörünü bularak, bilim dünyasında ve özellikle fizik alanında büyük bir yankı uyandırmıştır. Faraday genelde bilimsel çalışmaları yaparken sezgileri ile hareket etmiştir. Diğer bilim adamlarından ayrılan en güçlü yönü bu olarak karşımıza çıkmaktadır. Faraday, bir dönem kendisine sunulan Kraliyet enstitüsü başkanlığını iki kez geri çevirmiş kabul etmemiştir. Yine dönemin Kraliçesi tarafından kendisine Sir unvanı verilmesi teklif edilince, bunu bile reddetmiştir. Yine bu dönemlerde laboratuvar deneylerinin yanı sıra kullanılacak deniz fenerlerindeki lamba türleri konusunda da hizmet vermiştir. 1839 yılına gelince Faraday, bilimsel çalışmalarını devam ettirmez hale gelmiştir. Bu dönemde yaşadığı ruhsal çöküntüden kaynaklı, çalışmalarını yanında çalıştırdığı asistanlarına bırakmıştır. 1845 yılına kadar herhangi çalışma yapmayan Faraday 1855 yılına gelince de zihinsel gücünü kaybetmiştir. Bugüne kadar yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ve katkılarından dolayı Kraliçe Victoria Faraday’a Hampton Court’da bir ev vermiştir. 1821 yılında evlenen Faraday’ın çocuklara çok düşkün olmasına rağmen kendi çocuğu hiç olmamıştır. Michael Faraday 25 Ağustos 1867 yılında Kraliçenin ona verdiği evde vefat etmiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh