Mir Uzay İstasyonu Hakkında Her Şey

Bilim ve Mühendislik

Mir Uzay İstasyonu Hakkında Her Şey

Mir Uzay İstasyonu1

Mir Uzay İstasyonu Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan önce fırlatılan ve uzay yarışları zamanında Sovyetler Birliğinin en büyük uydusu olarak adlandırılan uzay üssüdür. Mir, 19 Şubat 1986 yılında Baykonur Fırlatma Tesislerinden sorunsuz bir şekilde Dünya yörüngesine sabitlenmiştir. Birçok kozmonota ev sahipliği yapmış olup, farklı kültürlerden, ülkelerden astronotlara ve insanlara misafirlik de göstermiştir.

Ayrıca Mir’in, görevi bitirilmeden önce tam 28 astronota ve kozmonota ev sahipliği yapmıştır. 28 mürettebatın yarısından çoğu Sovyetler ve Rusya’ya bağlı kozmonotlardır. Mir, 23 Mart 2001 yılında ise Dünya atmosferine girdirilerek yanması sağlanmıştır. Arta kalan parçaları ise Rusya’nın komuta merkezine bağlı kalarak okyanusa düşürülmesi planlanmıştır. Mir’in okyanusa düşürülen parçaları, Rusya Uzay Müzesinde halen sergilenmektedir.

Mir Uzay İstasyonu’nun Özellikleri

UUİ gibi Mir’de yörünge olarak alçak yörünge periyotunda görevini sürdürüyordu. Mir’in yörüngede ki tamamlanmış ağırlığı yaklaşık, 125.000 kilogram olarak hesaplanmıştır. Ayrıca görevini sürdürürken ki yol almış olduğu km bazlı ölçüsü, 3.635.453.240 kilometredir. Eğer Mir atmosfere girdirilerek yakılmasaydı, UUİ’nin uzayda geçirmiş olduğu süre ve km sayacını halen kendi üzerinde koruyacak olurdu.

Mir Uzay İstasyonu’na fırlatıldıktan sonra eklenen bazı kapsüller ve yaşam alanları da olmuştur. Bu kapsülleri Rusya tarafı değil, ABD tarafı karşılamıştır. Çünkü Mir üssü, farklı ülkelerden astronotları kabul ediyor ve kozmonotlar ile aynı yaşam alanlarında çalışıyorlardı. Fakat bir mürettebat ekibi yani en fazla 3 kişi sığacak şekilde dizayn edilen Mir’e, fazla yüklenildiği için ABD 4 adet farklı tarihlerde kapsül fırlatarak Mir’e yaşam alanları dahil olmak üzere geniş bir alan sağlamıştır. ABD, Mir’e ortak olarak Rusya ile birlikte yönetmiştir.

Not: Mir’in düşürülmesi için ABD ve Rusya ortak çalışarak, Büyük Okyanusa düşürmüştür.

Mir Uzay İstasyonu2
Mir Uzay İstasyonu2

Mir Uzay İstasyonu’nun Bölümleri

ABD’nin, Mir Uzay İstasyonu’na sonradan eklediği kapsüller, 1987 yılından başlanıp, 1996 yılına kadar devam etmiştir. Bu kapsüller; 4 adet olup yaşam alanları ve bilim laboratuarları içermektedir. Ayrıca 3 mürettebat barındıran alan, 6 mürettebata çıkartılarak bilim ve uzay araştırmalarına hız kazandırılmıştır.

Mir Uzay İstasyonuna eklenen kapsüllerin özellikleri ise şöyle;

– Astronotların veya Kozmonotların yaşam alanlarından daha geniş ve düzenli bir alanda çalışma sürdürmeleri,

– Geliştirilmiş teleskop mercekleri ve materyaller eklenmesi,

– ABD-Sovyet iletişim ağları,

– Son olarak, Dünya’dan kargo getiren uzay araçları için geliştirilmiş ve kenetlenmeme sorunu giderilmiş yeni kenetlenme modülü eklenmiştir.