Modern Fırçasız DC Motorlar

Yarı iletken elektronik alanındaki ve güçlü neodimyum mıknatıslar oluşturma teknolojisindeki önemli ilerleme sayesinde, fırçasız DC motorlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çamaşır makinelerinde, elektrikli süpürgelerinde, fanlarda, dronlarda vb. motorlarda kullanılır.

Modern Fırçasız DC Motorlar

Elektronik Seyahat Kontrolörü ve Yüksek Verim

Elektronik strok kontrolörü, fırçasız motora verilen elektrik gücünü sorunsuzca değiştirmenize olanak sağlar. Eskiden farklı olarak, basit bir yüklü motorla seri devreye giren ve aşırı gücü ısıya çevirerek gücü sınırlayan basit strok kontrol cihazlarının kolay versiyonları, elektronik strok kontrol cihazı, işe yaramaz ısıtma için elektrik enerjisi tüketmeden önemli ölçüde daha yüksek verimlilik elde etmenizi sağlar.

Fırçasız bir DC motor, düzenli bakım gerektiren kıvılcım ünitesinin, kollektörün tamamen elimine edildiği kendinden senkronize bir senkron motor olarak sınıflandırılabilir. Kollektör işlevi elektronikler tarafından taşınır, böylece tüm ürün tasarımı büyük ölçüde basitleşir ve daha kompakt hale gelir. Aslında, fırçalar elektronik anahtarlarla değiştirilir, kayıplar mekanik anahtarlamadan çok daha düşüktür.

Modern Fırçasız DC Motorlar

Rotordaki güçlü neodimyum mıknatıslar, şaft üzerinde daha fazla tork elde etmenizi sağlar. Ve böyle bir motor, selefinden daha az ısıtılır. Sonuç olarak, motor verimi en iyisidir ve kilogram ağırlık başına güç göstergeleri daha yüksektir, ayrıca, rotor hızının oldukça geniş bir ayar aralığı ve üretilen müdahalenin neredeyse tamamen olmaması motorları yıpratabilir. Yapısal olarak, bu tip motorlar suda ve agresif ortamlarda çalışmaya kolayca uyarlanabilir.

Motor Yönetimi BLDC

BLDC motorun nasıl kontrol edildiğini anlamak için ilk önce kollektör motorunun nasıl çalıştığını bilmeliyiz. Manyetik alanda akımlı bir çerçevenin dönme prensibine dayanır. Akımlı çerçevenin denge pozisyonunu çevirip bulduğu zaman, anahtar (kollektöre bastırılmış fırçalar) çerçevenin içinden akımın yönünü değiştirir ve çerçeve hareket eder. Bu işlem, çerçeve direkten direğe geçerken tekrarlanır.

Sadece kollektör motorunda bu tür kareler vardır ve çok sayıda manyetik kutup vardır, bu nedenle, kollektör-fırça düzeneği sadece temas değil, akım içerir. Fırçasız motor elektronik kontrol ünitesi de aynı şeyi yapar. Rotorun denge konumundan daha fazla döndürülmesi gerektiğinde manyetik alanın polaritesini değiştirir. Sadece kontrol voltajı rotora değil, stator sargılarına verilir ve bu doğru zamanda yarı iletken anahtarlarla yapılır. Ayrıca, buna faz akımı adı da verilebilir.

Modern Fırçasız DC Motorlar

Rotor ve Stator Sayısı

Motor BLDC rotoru harici veya dahili olabilir ve stator da sırasıyla dahili veya harici olabilir. Stator, tamamen faz sayısına bölünen diş sayısıyla birlikte manyetik olarak iletken bir malzemeden yapılmıştır. Rotor isteğe bağlı olarak manyetik olarak iletken bir malzemeden yapılabilir, ancak bunun üzerine sabit olarak sabitlenmiş mıknatıslarla sarılmalıdır.

Bunları Gördün mü ?