in ,

Nasa Projelerindeki Kadınlar

Nasa (ulusal havacılık ve uzay dairesi ) Amerika Birleşik Devletlerinin uzay araştırmalarından sorumlu olan ; 29 temmuz 1958 tarihinde Amerika Birleşik Devletler Başkanı  Dwight Eisenhover tarafından kurulan birimdir. Sivil alanda barışçıl  bir etkinlik göstermektedir. Ve de  kurulduğu tarihten itibaren Nasa projelerine kadınlara ağırlık vermiştir.

İlk Uzay Yürüyüşünü Yapan Kadın Svetlana Savitskaya

Tarihler 25 temmuz 1984 gösterdiğinde tarihin ilk uzay yürüyüşü Svetlana Savitskaya tarafından yapıldı .

Hatta yıllar sonra tarihler 2019 u gösterdiğinde nasa astronotları olan Anne Mcclain ve Cristina koch , uluslararasi uzay istasyonundaki “expedition 59” mürettebatının bir üyesi olarak bu tarihi saygı yürüyüşü gerçekleştireceklerdi. Ancak kıyafetlerin uygun olmamasından ötürü saygı yürüyüşü gerçekleştirilemeyip ertelenmek durumunda kalındı.

, Nasa Projelerindeki Kadınlar, BilgData
Svetlana Savitskay

Nasa’daki Tek Türk Kadın Feryal Özel

Nasa tarihler 10 nisan 2019 çarşamba günü çığır açan bir görüntüyü paylaştı bizlerle. İlk defa kara delik bu kadar net bir şekilde görüntülendi ve de bu görüntülerin kahramanlarından biri de bir Nasa  da çalışan bir Türk : Feryal Özel 

 Feryal Özel ile yapılan röportajda 2000 yılından itibaren bu proje içinde olduğunu , 2009 yılından itibaren daha faal olarak araştırıldığını 2019 yılında ise bu fotoğrafla ilk somut verinin elde edildiğini vurgulamıştır .

, Nasa Projelerindeki Kadınlar, BilgData
Feryal Özel

2024 Yılına Kadar Ay ‘ a Bir Kadın Astronot Çıkacak 

     ABD havacılık ve uzay ajansı (Nasa) ,  2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir kadın astronot çıkacağının açıklamasını yaptı.

Nasa direktörü Jim Bridenstine , 2024 yılına kadar gerçekleştirilecek olan Ay yüzeyine çıkma projesinde ilk defa bir kadın astronotun görev alacağı açıklamasında bulundu teknoloji haber sitesi The Verge de yer alan habere göre. 

Bridenstine yeni projeye yunan mitolojisindeki apollo nun kız kardeşi “Artemis” in adının verileceğini söylemiş bulunmakta. Neil Amstrong’un Ay’ a ilk defa ayak bastığı görevin adı da yine yunan mitolojisine atıfta bulunarak “Apollo” adı verilmistir. Ay’a yapılacak kadın astronotun da bulunduğu yeni görevin adına da , ilk yolculuğun adının “Apollo “ olmasından kaynaklı  atıfta bulunularak konduğu  görülmektedir. 

“Artemis “ isimli Ay’a yolculuk görevinde bir kadın astronot bir de erkek astronot bulunacak . Yani sadece bir kadın astronotun olmayacağı belirtildi. Şimdiye kadar uzay kadın kosmonot , astronotlar çıkmış olsa da ilk defa Ay’ a bir kadın astronotun ayak basacak olması heyecan verici .

, Nasa Projelerindeki Kadınlar, BilgData
Artemis

Uzay araştırmaları yapan , uzaya astronot gönderen tek birim Nasa değil:

İlk defa aya çıkıldığında , Apollo görevi,  1969-1972 tarihleri arasında 12 astronot Ay yüzeyine çıkmak için görevlendirildi ancak bu 12 astronot da erkekti. 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği “vostok 6 “ mekiği ile 16 haziran1963 tarihinde yörüngede bulunan kosmonot Valentina Tareskova , uzay a çıkan ilk kadın unvanını almıştır.  ABD’nin gönderdiği uzaya ilk çikan kadın kosmonot ise 1983 yılında (challenger mekigi ile ) Sally Kristan Ride  olmuştur.2024 yılına kadar çıkacak olan kadın astronotun kim olacağı ise merak konusu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir