Nebula (Bulutsu) Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Bilim ve Mühendislik

Nebula (Bulutsu) Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Nebula1

Nebula Nedir?

Nebulalar, sonsuz evren dediğimiz uzay boşluğunda bulunan devasa ve küçük boyutlu olmak üzere iki gruba ayrılan, renkli bileşenleri yardımıyla değişik renklere bürünen bulutsulardır. Astronomi içerisinde değişik isimlerle de adlandırılabilirler. Örneğin; renkli bulutsular, bulutsular ve son olarak gaz bulutsuları gibi tanımlanırlar. Normal boyutlarda ki bir Nebulanın içerdiği maddeler ise tanımlanamayan gazlar, hidrojen, helyum ve iyon gazları olmak üzere daha birçok belirlenemeyen maddeler ile gizemini korumaktadırlar. Genellikle parlak olan yıldızların çevrelerinde oluşurlar ve yıldızların parlaklıkları Nebulaların renklerini de aydınlatır. Tamamen bir döngü içindelerdir. Yani çevresinde canlı bir gök cismi yoksa ölü denebilecek kadar hareketsizlerdir.

Nebulalar Nasıl Oluştu?

Nebula, gaz haline yani bulutsu haline dönüşmeden önce aslında küre şekline benzer ve 2. 3. kadirde yer alabilecek kadar parlak bir yıldızdı. Fakat yıldız içerisinde, çekirdeğinde ani bir tepkime ile ölümü gerçekleşti. Bunun sebepleri halen açıklanamasa da, en sağlam teori şöyle; Çekirdekte meydana gelen aşırı ısı yıldızın yüzey kısmına ani tepkime ile çarparak yıldızın parçalanmasını sağlıyor.

Ayrıca çevrelerinde bulunan kara delikler ise, parçalanan yıldızların büyük parçalarını yutarak bir daha eski haline dönüşemeyecek kadar ufak şekilde kalıyor ve Güneş’ten gelen yoğun ışınlar sebebi ile gaz şeklini alıyor. Bunun ardından yıllar geçtikçe yıldız benliğini kaybederek yeni bir yaşam formu buluyor ve kendi ürettiği gaz bulutumsusunu yayarak Nebulalar’ın şuan ki halini alıyor.

Nebulalar’ın içerisinde bulunan gazımsı maddeler ise genellikle aynı oranda olup, aynı maddeler içermektedir. Gazlar; hidrojen, demir, karbon gibi yeryüzünde bulunan nesnel maddelerdir. Şuana kadar var olan ve bilinen hiçbir Nebula da farklı bir maddeye rastlanılmamıştır.

Nebula3
Nebula

Süpernovalardan Nebula Oluşumu

Süpernova, herhangi bir yıldızın patlaması sonucu oluşan, Güneş’in parlaklığından neredeyse 100 milyon kat daha fazla aydınlatan bir çeşit bulutsular diye adlandırılırlar. Normal bir Nebula oluşumundan daha erken bir oluşum gerçekleştirirler. Çünkü normal bir Nebula’nın doğumu yılları alsa da, Süpernova’lar en fazla 2-3 yıl içerisinde bulutsu haline gelebilirler. Bunun sebebi ise şöyle açıklanıyor; Patlayan yıldızların çevreye daha hızlı ve km bazlı gaz salışından, ayrıca erken reaksiyona girmesinden dolayı erken oluşum gösteriyorlar.

Not: Süpernovalar, Nebulalar gibi kendi kendine oluşmazlar. Çevrelerinde ki gaz bulutumsularını çekerek onların üzerine yeni bir yaşam formu oluşturacak şeklinde doğarlar.

Teleskop İle Nebula Gözlemi

Teleskop veya dürbün ile Nebula gözlemi yaparsanız, dürbünün ışık toplama kapasitesinden daha ayrıntılı bir şekilde yararlanacağınız için bu size avantaj sağlayacaktır. Çünkü teleskop dar açılı bir gözlem aletidir. Fakat teleskop ile de güzel, dürbünü aratmayacak Nebula gözlemleri yapabilirsiniz. Ancak bu sizi biraz maddi açıdan zarara uğratacaktır. O yüzden orta dereceli bir dürbün ile daha iyi ve kaliteli gözlem yapabilirsiniz.