in

Nikola Tesla – Yaşamı ve İcatları

, Nikola Tesla – Yaşamı ve İcatları, BilgData

Dünyaca ünlü 300 den fazla projesi olan dönemin en ileri gelen yaşamlarımızı temelli değiştirebilecek nitelikte icatları olan ünlü mucit , elektro fizikçi ve matematikçidir. O kadar fazla projesi vardır ki hâlâ daha bilinemeyen, kullanımı keşfedilememiş projeleri bulunmaktadır Nicolas Tesla’nın.

Nikola Tesla, 5’den fazla yabancı dil konuşma yeteneğine sahip olan, alternatif akımın (AC)  mucidi, kablosuz etkileşim modelinin temellerini atmış olan, 300’den fazla patenti olan modern zamanların en büyük dehalarından bir tanesidir.

Nikola Tesla hayatı boyunca daima çalışmalar yapsa da aklındaki fikirleri hayata geçirmeye ömrü yetmemiştir. Sürekli olarak aklına yeni fikirler geldiği için bunların bazılarını not etme gereği hissetmiştir. Günümüzde bu notlara ulaşmış olsak kendisi pek çoğunu hayata geçirememiştir. Ortaya atılan bazı iddialara göre Nikola Tesla’nın pek çok icadının yer aldığı önemli notlar dönemin ABD hükümeti ve ordusu tarafından el konulmuştur. 

, Nikola Tesla – Yaşamı ve İcatları, BilgData
Nicolas Tesla ve Tesla Bobini

Nicolas Tesla’nın Çocukluğu

Tarihler 10 Temmuz 1856 yılını gösterdiğinde, Sırbistan ‘ nın Smiljan kentinde dünyaya gözlerini açtı. Babası inançlarına sıkı sıkıya bağlı bir papaz iken annesi kendine göre ufak aletler icat eden bir kadındı. Çok ufak yaşlardan beri mühendis olma hayalleri kuran Nicolas Tesla ‘ya annesi Tesla’nın mühendis olması yönünde tam bir destekçiydi ancak babası bu fikirde , bu istekte değildi. Nicolas Tesla’nın babası onu daha inançlı bir adam olarak yetiştirip , kendisi gibi papaz olmasını istiyordu. Toplam 6 kardeştiler ve kendinden büyük abisinin ölümü üzerine büyük bir depresyon geçirmiştir. Babası ölümcül hastalığa yakalanana kadar da eğitim alamayacaktı. Ancak bu kötü dönemde baba, artık bu ısrara dayanamayıp izin verecekti. Annesi zaten destek destekçisiydi Nicolas Tesla’nın.

1856 yılında Hırvatistan’da doğan Tesla, öğrencilik yıllarında matematik problemlerini çok hızlı ve doğru bir şekilde çözdüğünden dolayı kendisi kopya çekmek ile suçlanmıştır. Babası ise onun bir rahip olmasını istiyordu. Ancak bir gün babasının yaşayacağı hastalık onu bu kararından döndürür ve oğlunun mühendislik okula gitmesine izin verir.

Nicolas Tesla Öğrenim Hayatı

Öğrenim hayatı Graz’da bulunan Politeknik Okulun ‘da başlamıştır. Ancak bu okulu 3. Sınıfta okulu bırakmak durumunda kalması gerekti. Abisinin ölümünden çok etkilenen Tesla, bu yaşadığı depresif dönemden dolayı okulu bıraktı. Sonrasında bir oto mühendislik şirketinde görev alan Tesla, bu buhranlı dönemi atlattıktan sonra Prag’daki Charles Ferdinand Üniversitesi ‘de eğitimine devam eder. Ancak burada da göreceği eğitim yarım kalacaktır babasının ölümünden dolayı.

, Nikola Tesla – Yaşamı ve İcatları, BilgData
Nicolas Tesla

Nicolas Tesla İş Yaşamı

Charles Ferdinand Üniversite ‘ sindeki eğitimini yarıda bırakan Tesla, Edison ‘un firmasında işe başlar. Thomas Edison ‘un Avrupa’daki firması Continental Edison firmasında görev alır, Tesla Paris’e göç edince; Uzun yıllar burada çalışan Tesla sonrasında kendi çalışmalarını yalnız halde devam edecektir.

Okuduğu okulu bir süre sonra bırakan Tesla ardından Edison’un şirketi olan Continental Edison Company şirketi ile çalışmaya başladı. Burada dehası ve yetenekleri fark edilince Tesla 1884 senesinde ABD’ye gitti ve oraya yerleşti. Çalışmış olduğu bu şirket yaşadıkları büyük bir problemi çözmesi durumunda Tesla’ya 50.000 dolar para teklifinde bulundu. Ancak Tesla’nın bu problemi çözmüş olmasına rağmen şirket bu miktarın bir şaka olduğunu söyleyerek ona herhangi bir şekilde ödeme yapmadı. Bu olayın ardından birkaç ay sonra Tesla bu şirketten ayrıldı. 

Bir süre sonra bazı iş ortakları kurarak elektrik üzerine bir şirket kurdu ve bu şirket adına pek çok patent almayı başardı. İş dünyasındaki ihanetler Tesla’nın peşini bırakmıyordu. Bu noktada da ortakları tamamen elektrik konusuna odaklanmak için şirketin en iyi elemanlarını alarak Tesla’yı bu noktada yalnız bıraktılar. Bunun üzerine Tesla, günlük 2 dolar gibi bir miktara hendek kazıcılığı yapmaya başlamıştır.

Bu olayın ardından Tesla, elektrik şirketi konusunda yeniden iki yatırımcı buldu. Yeniden şirket kuruldu ve burada Alternatif Akım İndüksiyon Motoru’nu buldu. Bu icadının ardından kendisine patent verildi ve üreteceği bir beygir gücü için telif almaya başladı.

1880’li yıllarda ise Akım Savaşları en sıkı dönemine girmiş bulunmaktaydı. Edison, doğru akımın çok daha iyi olduğunu sert bir şekilde savundu ve alternatif akımın daha kötü olduğunu belirtti.

Tesla ilerleyen zamanlarda Westinghouse için Niagara Şelalesi’ne dünyanın ilk alternatif akım enerji santralini kurdu. 

Tesla, hayatı boyunca daima pek çok engel ile karşı karşıya kalmıştır. 1895 yılına geldiğinde tüm notları çıkan bir yangın sonucunda tamamen yok oldu ve laboratuvarı yıkıldı. Aradan geçen 3 seneden sonra çalışmakta olan bir yatı kablosuz bir şekilde kontrol edebileceğini insanlara gösterdi. Ancak insanlar bunun bir aldatmaca olduğunu düşünerek ona inanmadılar.

Ölümü

Hayatı boyunca kendini fikirlerine, bilime adayan Tesla hayatının büyük bir bölümünü yalnız geçirmiş ve arkasında bir miktar borç bırakarak otel odasında 7 Ocak 1943 senesinde, 86 yaşındayken hayata veda etmiştir.

, Nikola Tesla – Yaşamı ve İcatları, BilgData
Nicolas Tesla Niagara Şelalesindeki Heykeli

Nicolas Tesla İcatları

1. Alternatif Akım Tesla bu akım ile Edison ‘a rakip olmuş, aralarına akım savaşları başlamıştır. Edison “ Doğrudan akım “ ile bu rekabete katılmıştır. Ve de bu rekabette galip çıkan Tesla olmuştur. Alternatif Akım, maliyeti daha düşük, daha hızlı bir akım olduğu anlaşılmış, ancak Tesla’nın anlaştığı şirketin finansal olarak batması ile Tesla bu icadından para kazanamamıştır.

2. Kablosuz Enerji Bu konuda adeta çığır açan Tesla, 1891 yılında Tesla bobinin patentini aldı ve bunlarla kısa bir mesafede uzaktan enerji aktarımı sağlamıştır. Ve bu dönemde de bir grup Alman bilim insanlarının ilgilendiği radyo frekansları ile daha evvelden ilgilenmiştir.

3. Uzaktan kumanda Bir süs havuzunda bulunan maket gemiyi radyo dalgaları ile maketi hareket ettirmeyi sağlarken aslında Tesla, alıcı ile verici tarafı keşfederek bu ikisi arasındaki bağı bulmuştur.

700 ‘e yakın patenti alınmış icatları bulunmakta ve bu icatlar ile şuanda kullandığımız teknolojiye ulaştığımız yadsınamaz . Nicolas Tesla Ölümü 7 Ocak 1943 yılında New York’ta New Yorker Hotel’de 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1 Yorum

Yorum Yap
  1. Nicola Tesla benim açıkcası bilim dünyasında Galileo’dan sonra en çok üzüldüğüm insandır ki biliyorsunuz Galileo’da bilim uğruna can vermiş bir insan olduğu için. Teslanın değeri ve alametifarikası öldükten yıllar yıllar sonra çıkması ayrı bir hüzündür. İnsanlar Teknoloji üzerine ne katarak gidiyorsa teşekkür etme pastasındaki en büyük dilimi Nicola Tesla’ya vermelidir. Şu an Elon Musk’ın sınırsız internet uydu projesi bile bu adamın tesla bobini ile elektrik dağıtımı hayaline benzemesi bile benim için bi teşekkür kaynağıdır 🙂 Tam olarak Elon Musk’ın bunu nereden esinlendiğini bilmiyorum ama bence işin ucunda kesinlikle yine Tesla vardır 🙂 Sonuçta Tesla ismine hiç uzak bi abimiz değil 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir