Orion Bulutsusu Hakkında

Orion Bulutsusu Nedir?

Orion bulutsusu, Orion nebulası olarak da bilinmektedir. Bulutsu, Dünya’ya yaklaşık 1500 ışık yılı uzaktadır. Ayrıca, bilinen en yakın bulutsu veya nebula olarak kayıtlara geçmiştir. Bulutsunun en büyük özellikleri ise; sıcak ve kavurucu bir şekilde hidrojen maddesi içermesidir. İçermiş olduğu hidrojen, yaklaşık %80 olarak gözlenmiştir. Bulutsunun astronomi teriminde isimleri ise; NGC 1976 veya M42 olarak bilinmektedir.

Not: Orion bulutsusu, evrende bilinen; Yıldız doğum bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca, yıldız doğum bölgesi, Dünya’ya en yakın alandır.

Orion Bulutsusu’nun Özellikleri Nelerdir?

– Orion nebulası, parlak gök cisimleri arasında yerini almaktadır. Ayrıca, teleskop veya dürbünlerle, çıplak gözle görülebilir.

– Bulutsuyu ilk keşfeden ve gözlemleyen; Nicolas-Claude Fabri de Peiresc adında Fransız kökenli bilim insanı olmuştur. Keşfedilen yılı ise, 1610 olarak kayıtlara geçmiştir.

– Bulutsunun türü, bilim adamları ve gözlemciler tarafından, yansıtmalı nebula olarak adlandırılmıştır.

– Bulutsu içerisinde meydana gelen yıldız doğum oranları, orta boyuttaki bir galaksiye eşdeğerdir. Ayrıca, bulutsusun içerisinde ki yıldız doğum oranları, her gün artmaktadır.

– Bulutsunun içerisinde bulunduğu takımyıldızı, Avcı takımyıldızları olarak gözlemlenmiştir. Bulutsunun bulunduğu periyot da, Dünya’da yer almaktadır.

Orion Bulutsusu1
Orion Bulutsusu

Teleskop İle Orion Bulutsusu Gözlemi

İlk defa 1610 yılında gözlemlenen Orion bulutsusu, şeklinin ve özelliklerinin çıkarılmasına katkı sağlamıştır. Eğer, siz de Orion bulutsusu gözlemlemek istiyorsanız, yapay ışıkların olmadığı bir alanı seçmeniz gerekiyor.

Bunları Gördün mü ?