Parlak Gezegen: Satürn

Satürn Gezegeni 

Halkaları ile dikkat çekmeyi başaran ve bu özelliği ile insanların ilgisine çeken Satürn gezegeni boyut olarak en büyük ikinci gezegendir. Güneş’e uzaklık bakımından da altıncı sırada yer alan Satürn gezegeni Dünya’nın 9 buçuk katı büyüklüğü sahiptir. Halkaları oldukça geniş ve parlak olan bu gezegenin halkalarının diğer gezegenlere oranla daha belirgin olmasının sebebi temelde bunların birer halka değil buz parçacıklarından oluşuyor olmasıdır. Bizlere halka gibi görünen şeyler aslında milyonlarca buz parçacıkların gezegen etrafında toplanmasıdır. Bu halkanın oluşma sebebi olarak da gezegenin çekim alanına girerek parçalanmış olan bir uydu olduğu düşünülmektedir. Zaman geçtikçe gelecek yıllarda Satürn’ün halkalarının içe doğru çekileceği ve artık halkaları olmayan bir Satürn göreceğimiz belirlenmiştir. Ancak bu çok uzun bir sürede gerçekleşecek bir olay olduğundan dolayı muhtemelen pek çoğumuzun hayatı bunu görmeye yetmeyecek. 

Satürn uydu bakımından oldukça zengin olan bir gezegendir. Şu ana kadar bilinen 62 uydusu olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu uydular arasında ise en önemli olanı Titan’dır. Boyutu Merkür’den dahi daha büyük olan bu uydu aynı zamanda bir atmosfere sahip olan tek uydudur. Bununla birlikte en önemli özelliği ise Dünya dışında üzerinde sıvı halde deniz bulunan tek gök cismi olmasıdır. Ancak böylesine soğuk bir gök cisminde sıvı halde su olamayacağından dolayı içindeki maddeler sıvı etan ve sıvı metan denizleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere metan Dünya’da gaz halinde bulunmaktadır. Fakat Titan uydusu çok soğuk olduğu için burada sıvı bir hale gelmiştir. Bilindiği üzere bizler için su önemli bir hayati ihtiyaçtır. Başka bir gök cismi olan Titan’da ise sıvı haldeki metanı kullanan başka tür bir hayat olma olasılığı olduğundan dolayı Titan uydusuna gelecekte keşif araçları gönderilmesi planlanmaktadır. 

Parlak Gezegen: Satürn

Satürn gezegeninin önemli olan diğer uydularından bir tanesi de Enceladus uydusudur. Bu uydu Satürn çekim kuvvetinin farklılığından kaynaklı olarak uyduyu ısıtır ve dışarıya doğru buz püskürtmesine sebep olmaktadır. Bu buz püskürmesi öylesine yükseğe çıkar ki Satürn’ün çekim alanı girer ve dış halkalarından bir tanesi oluşturmuş olur. Yaşanan bu olaydan dolayı Enceladus uydusunun iç kısımlarında su olduğu düşünülmektedir. Su olmasından dolayı yaşam barındırdığı da düşünüldüğünden dolayı gelecekte bu uyduda da keşif yapılması düşünülmektedir. 

Satürn’deki bir gün bizim Dünya saatine göre 10 saat 32 dakika sürmektedir. Ancak Güneş’e uzak bir gezegen olmasından dolayı Güneş’in etrafından dolanması 29,4 sene sürmektedir. Yani Satürn’de 1 yıl geçiyor diyebilmemiz için 29,4 sene beklememiz gerekmektedir. Yani Satürn’de günler bizim Dünyamıza göre çok kısa sürüyorken yıllar çok daha uzun sürüyor dememiz mümkündür.

Parlak Gezegen: Satürn

Güneş sisteminin mücevheri olarak da bilinmekte olan bu gezegene bugüne kadar toplam 4 adet uzay aracı gönderilmiştir. Bu kadar az sayıda uzay aracının gönderilmesinin sebebi ise bizim gezegenimize olan uzaklığıdır. Ayrıca gezegenin yüzey kısmında katı eksikliği olduğundan dolayı yüzey kısmına iniş hiçbir zaman gerçekleştirilememiştir. Bilindiği üzere Dünya’da rüzgarlar o kadar hızlı bir şekilde esmemektedir. Ancak Satürn’deki rüzgarların hızı saatte 1800 kilometreye kadar çıkabilmektedir. 

Bunlar ile birlikte Satürn gezegeni Güneş sistemimizin de en parlak gezegeni olarak bilinmektedir. Sistemimizin en parlak gezegeni olmasının en önemli sebepleri arasında üstüne düşmekte olan ışığı direkt olarak yansıtmasını sağlayan buzlara sahip olmasıdır. 

Bunları Gördün mü ?