Pinwheel Galaksisi Hakkında Bilgi

Bilim ve Mühendislik

Pinwheel Galaksisi Hakkında Bilgi

Pinwheel Galaksisi1

Pinwheel Galaksisi Nedir?

Pinwheel Galaksisi, Pierre Méchain adındaki ünlü astronom tarafından 1781 senesinde bulunmuştur. Galaksinin en büyük özelliklerinden biri, yüzeysel ve dış şeklidir. Çünkü galaksinin, tozdan ve gazdan oluşan yapısı diğer galaksilere nazaran daha renkli ve saydamdır. Ayrıca galaksinin gövdesi, spiral kolları ile bağlantılı olup, yüzlerce toz şeridi bulundurmaktadır. Pinwheel isminin gök cismine verilmesinin sebebi, tekerleğe benzemesi ve spiral kollarının çemberi andırmasıdır. Bu şekle benzer Türkçe ismi de; Fırıldak Galaksi olarak geçmektedir.

Pinwheel Galaksisi, Samanyolu Galaksimiz ile hemen hemen aynı boyutlarda olup, çapı yine galaksimize benzemektedir. Pinwheel Galaksisi’nde geçmişten günümüze kadar yapılan teleskop gözlemlerinde, lavlarla kaplı yıldızların olduğu ve sürekli devasa boyutlardaki Güneş yıldızlarının da galakside oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan gözlemlerde, yaşanılabilir gezegene rastlanılmamıştır.

Not: Pinwheel Galaksisi’nde yapılan gözlemlerde, devasa boyutta bir Süpernova gözlemlenmiştir.

Pinwheel Galaksisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Galaksinin bulucusu Pierre Méchain tarafından, M101 ve NGC 5457 isimleri ilk defa galaksiye verilmiştir. Bu astronomik terimlerin ardından gök bilimciler, galaksinin şeklinden yola çıkarak ‘’ pinwheel – fırıldak ’‘ ismini vermişlerdir. Bunların yanı sıra, galaksinin türü evrende çok rastlanan sarmal’dır. Galaksinin çapı oldukça yüzeysel olup, tam 170.000 ly olarak gözlemlenmiştir.

Galaksinin spiral kollarından çekirdeğine olan mesafe Andromeda Galaksisi’ne benzer bir rakamda olup, 21 Mly’dir. Bunlardan en önemlisi, kitle bazlı açısı tam 1.000 milyar M olarak hesaplanmıştır. Ayrıca içerisinde bulundurduğu yıldız sayısı diğer galaksilere nazaran daha azdır ve yıldızlara yapılan gözlemlerde hiçbir cansız yıldıza rastlanmamıştır. Galaksinin, barındırdığı yıldız sayısı, 1 trilyondur.

Galaksinin bağlı olduğu takımyıldızı, sarmal galaksilere ev sahipliği yapan küme yıldızlarından biridir. Takımyıldızı, Büyükayı olarak gözlemlenmiş ve astronomik terimler bu koordinatları çıkarmışlardır. Galaksinin komşu olduğu da 5 adet gökadası bulunmaktadır.

Pinwheel Galaksisi2
Pinwheel Galaksisi2

Pinwheel Galaksisi Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– Pinwheel Galaksisi, Samanyolu Galaksisi’nin kollarından zayıf çubuklu bir gök cismi olarak tanımlanır.

– Galaksinin spiral kollarındaki yıldız doğum oranı, her geçen gün daha da artmakta olup, yaklaşık 3000’den fazla doğum olmaktadır.

– Galaksinin çekirdeğinde bulundurduğu kara delik, yıldız doğum oranları sebebi ile yoğunluğunu kaybetmiştir. Yani kara delik, günden güne varlığını yitirmektedir.

– Galaksinin şekli, cüce galaksiler ile olan etkileşimden dolayı meydana gelmiştir. Yani Pinwheel Galaksisi, sürekli cüce gezegenler ile etkileşime girmekte ve sürekli ebatını, boyutunu büyütmektedir.