Plastik Atıklar 500 bin Yengecin Ölümüne Yol Açtı

Avrupa ve ABD’li bilim insanları, bu yıl, plastik atıklar sebebiyle yaklaşık 570 bin yengecin öldüğünü açıkladı. Bu yengeçlerin çok büyük kısmı, diğer türlere göre çok daha ufak olan ve ölme ihtimalleri daha kolay olan keşiş yengeci türüne ait olduğu söylendi.

Plajlara, sahillere dolayısıyla denize atılan plastik atıklara giren keşiş yengeçleri, bu plastik şişe veya bardakların, ağzının eğimli olmasından dolayı buraya giren yengeçlerin geri çıkmakta zorluk çektiği ve pek çoğunun geri çıkamayarak burada açlık veya susuzluktan kısa sürede öldüğü açıklanıyor.

Araştırma çok geniş kapsamlı olarak yapıldı. İki ayrı noktadaki plastik atıklarda yapılan araştırma, Hint okyanusundaki Cocos adaları yakınlarında ve Pasifik okyanusundaki Hendersen adaları sahillerinde yapıldı. Bu bölgelerde on binlerce ton plastik atık tespit edildi.

Plastik Atıklar 500 bin Yengecin Ölümüne Yol Açtı

Araştırmanın önemli üyelerinden ve yazarlarından, Doğa Tarihi Müzesi profesörlerinden Alex Bond ‘’Plastik atıkların doğal yaşama verdiği zarar çok hafife alınıyor’’ açıklamasında bulundu. Bu yöne daha fazla dikkat çekilmesi gerektiğini, plastik kullanımının azaltılması yada en azından bunların temizlenmesi konusuna daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini de savunan Bond, sadece yengeçlerin değil, balıkların, kuşların, karıncaların ve sayısız türde hayvanın, her yıl milyarlarcasının plastik kullanımı yüzünden öldüğünü söyledi.

Okyanustaki atıkların parçalarının, balık ve diğer deniz canlıların, gıda sanılarak yenildiğini, ardından midelerine dolanarak iç organlarına zarar verdiğini ve ölmelerine yol açtığını belirten Bond, kara canlıları için de plastiklerin büyük tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Araştırmacı grup, sahillere vuran bu plastik şişe ve diğer atıkların sayısını ve bunların içinde ölü bulunan yengeçleri saydı ve sayılarını tespit etti. Bilim adamları bu sayma işleminin, konunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için yaptıklarını belirtti. Sayıma göre, sadece 2019 yılında, 570 bin keşiş yengeci plastik atıkların içerisinde öldü.

Plastik Atıklar 500 bin Yengecin Ölümüne Yol Açtı

Avustralya’daki Tazmanya üniversitesinden bir araştırmacı grup ise, plastik sayımını yineledi. Profesör Jenniston, yaptığı açıklamada sonuçların şok edici olsa da sürpriz olmadığını belirtti.

Keşiş yengeçleri, diğer yengeç türlerine kıyasla bu durumdan çok daha fazla etkileniyor. Bunun sebebi ise, bu canlıların, diğer yengeç türleri gibi koruyucu kabukları olmadığını, kabuk yerine başka yerlere girerek koruma sağladıklarını, büyüdükçe buradan çıkma ihtiyacı hissettirmeleridir. Böylece plastik şişe veya herhangi, başka bir atığın içerisine gire yengeçler, büyüdükten sonra buradan çıkmak istese de başaramıyor ve burada ölüyorlar.

Ayrıca keşiş yengeçleri öldüğü zaman bir koku yayıyorlar ve bu koku diğer yengeçlerin o atığın içerisine girerek kabuğu almaya çalışmalarına neden oluyor. Bu da orada hapsolan ve ölen yengeçlerin sayısını iyice artırıyor.

Bilim insanları, keşiş yengeçlerinin ekosistem içerisinde çok önemli bir rol oynadığını, bu türün azalması veya yok olması durumunda dünyanın büyük bir tehditle karşılaşacağını belirtiyorlar. Bu konuya daha fazla dikkat çekmek için, bilim insanları sempozyumlar ve konferanslar düzenleyecekler.

Bunları Gördün mü ?