Radyasyondan Nasıl Korunmalıyız ?

Bilim ve Mühendislik

Radyasyondan Nasıl Korunmalıyız ?

Radyasyon1

Radyasyon, hayatımızın her alanında bulunan, hatta doğanın içerisinde de yer alan bir enerji yayılımıdır. Radyasyon, çeşitli cihazlarda bulunduğu gibi nükleer santrallerde de bolca bulunmaktadır. Fakat nükleer santrallerde özel yalıtımlar bulunduğundan radyasyon dışarıya yayılmamaktadır.

Peki radyasyon ne kadar tehlikeli? Radyasyonun ne kadar tehlikeli olduğunu anlamanız için öncelikle bir örnek vermek gerekir. 1986 yılında bildiğiniz üzere Çernobil nükleer felaketi yaşandı. Bu da nükleer santralin bulunduğu bölgenin yaşanılmaz hale gelmesine sebep oldu. Üzerinden 34 yıl geçse dahi halen orada yüksek miktarda radyasyon bulunmaktadır. Peki oraya girerseniz ne mi olur?

Radyasyon2

Yazının başında da belirttiğimiz gibi radyasyon doğal ortamlarda da bulunmaktadır. Güneş, orman, kır gibi alanların yanı sıra cihazlar, baz istasyonları ve makinelerde radyasyon yaymaktadır. Radyasyon değeri msv ile ölçülmektedir. Bir insan yıllık ortalama 2.4 msv radyasyon almaktadır. Bu oran genel olarak 1-10 msv arasında değişkenlik göstermektedir. Yani yıllık 1-10 msv arasında radyasyon almak doğaldır. Şimdi birkaç örnek verelim. 8.000 metre yükseklikte 1 saat uçmak 0.001 msv, 1 akciğer filmi çektirmek 0.1 msv, insan sağlığını etkileyen bir etkisi kanıtlanmayan kısım 100 msv, kanser vakalarını tetikleyen kısım 100-1.000 msv, radyasyon hastalıklarına sebep olan kısım 1.000-10.000 msv ve kısa sürede ölüme neden olan radyasyon miktarı ise 10.000 msv üstü radyasyon miktarıdır. Yani bir insanın yıllık aldığı doz miktarının 2.4 msv olduğu düşünüldüğünde eğer çok fazla radyasyonun içerisinde yaşamıyorsanız herhangi bir sıkıntı yaşamanıza gerek yoktur.

Radyasyondan korunmanın birçok yolu vardır. Örneğin kablosuz yerine kablolu bağlantıları tercih etmek, telefonunuzu uzaktan kullanmak, bulunduğunuz ortamı havalandırmak, radyasyonlu ortamda fazla durmamak gibi birçok korunma yöntemleri mevcuttur.