, Rahimdeki Bebeklerde Kertenkele Kasları Bulundu, BilgData
in , ,

Rahimdeki Bebeklerde Kertenkele Kasları Bulundu

Bilim adamlarının Development isimli bilimsel dergide yayımladığı araştırmalara göre bu, evrim sürecinin insanlardaki en eski ispatı bile olabilir. Bu kertenkele kasları, 250 milyon yıl önce kertenkelelerden memelilere doğru evrilen atalarımızdan beridir biz memelilerde bulunmuyor.

İnsan vücudunun bu kasları doğum öncesi neden yok ettiği ise henüz çözülebilmiş değil. Biyoloji dalındaki bilim insanları bu yok olma sürecinin, insanların başparmaklarındaki diğer parmaklarına kıyasla fazladan bir kas bulunmasıyla bir bağlantısı olmasının mümkün olduğunu düşünüyor. Bilim insanları bu bulguyu tespit etmek için 7-13 hafta arasındaki embriyo ve fetüsleri 3 boyutlu yazıcılarla inceledi. Bu kaslar az da olsa bazı embriyolarda yok olmamış ve normalden farklı ellere sahip olan bebeklerin doğmasına yol açıyor.

Araştırmaları yapan ABD’deki Howard Üniversitesi’nden Dr. Rui Diogo, “Evrim sürecinde bu kaslara olan ihtiyacımızı kaybettik” diyor. Diogo, el kasları oluşurken muhtemelen önce bu kasların oluşması gerektiğini, evrim sürecinin karmaşık olması nedeniyle bunun arkasındaki dinamiği tam olarak tespit etmenin zor olduğunu söylüyor.

, Rahimdeki Bebeklerde Kertenkele Kasları Bulundu, BilgData

Çalışmayan Organlarla İlişkisi Var Mı?

Dr. Diogo, bu kasların insanlarda evrim sürecinden kalan işlevsiz organlara göre çok daha etkili olduğunu belirtiyor. İnsan vücudunda kuyruksokumu, apandisit ve yirmi yaş dişlerine benzer geçmişte işlevi olan fakat insanların geçirdiği evrim nedeniyle işlevini yitirse de henüz tam olarak kaybolmamış organlar bulunuyor. Dr. Diogo, fetüs ve embriyolarda tespit edilen kaslar için “Bu kaslar 250 milyon yıl önceki ilk memeli atalarımızdan beri memelilerde yok” diyor: “Hiçbir memelide, ne farede ne köpekte böyle bir kasa rastlayamazsınız. Çok uzun zaman önce yok olmuşlardı, bu yüzden insan embriyolarında oluştuğunu görmek etkileyici.

Bugüne kadar balık, kurbağa, tavuk ve farelerin erken gelişim dönemlerini kendi türümüze kıyasla daha iyi biliyorduk ancak ileri görüntüleme teknikleri sayesinde insan embriyolarını da detaylı bir şekilde görebilmeye başladık. Bu araştırmanın özel yanı, bu kasların varlığının yanı sıra ne zaman oluşup ne zaman yok olduklarını ortaya çıkarmamızdı.

Bundan sonra sorabileceğimiz önemli soru, başka nelerin bedenimizden bu şekilde yok olduğu. Fetüslerin yalnızca el ve ayak kasları değil tüm bedenleri incelendiğinde başka neler göreceğiz? Bunların oluşması ve yok olmasını ne sağlıyor?

, Rahimdeki Bebeklerde Kertenkele Kasları Bulundu, BilgData

Biyoloji dalındaki bilim adamları yakın dönemde fetüslerin farklı bölgelerini de benzer bir şekilde incelemeyi düşünüyor. Bilim insanları embriyoların ayaklarını gözlemlediğinde de bazı kasların önce oluşup sonra yok olduğunu keşfetmişlerdi. Bu kaslar, maymunların ağaçlara tırmanmak ve nesneleri ayaklarıyla kontrol etmek için kullandığı kaslardı. Dr. Diogo, kaybolan bu kasların her zaman insanların avantajına olmadığını söyledi:

“Kaybettiğimiz bazı şeyler bizi daha iyi insanlar kılmıyor. Bizi gerçekten ‘süper insanlar’ yapabilecek şeyleri de kaybediyoruz. Onları kaybetme nedenimiz ise artık onlara ihtiyaç duymamamız.”

Bu tür araştırmalar dünyada evrimin kabul edilme ve araştırma hızını da büyük düzeyde artırır durumda.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir