Robert Hooke, 28 Temmuz 1635’de İngiltere’nin Freshwater kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası John Hooke, annesi Cecily Gyle’tir. Jon Hoke’yi tarif etmek gerekirse birçok alanda ihtisas yapmış bir bilim ve araştırma uzmanıdır. Başlıca ihtisas alanları İngiliz doğa bilimci ve mimarlık alanlarıdır. Çok yönlü bir filozof olması, bilimsel alanda yaptığı çalışmalarla bu alanlarda Rönesans’ta büyük bir paya sahip olan İngiliz bir bilimcidir. Hooke, küçük yaşlardan bu yana biyoloji alanına meraklı bir çocuktu. İlkokulu Isle of Wight’ta aldı ve 13 yaşına gelince Dr. Busby’nin yanında Westminster okuluna başlamıştır.1653 yılında Oxford’daki İsa kilisesinde Robert Boyle ile tanışarak asistanlığına başlamıştır. İlk olarak Waldham, College, Oxford, Wistminster okulu, Christ Church ve Oxford üniversitesi olarak öğrenimini bu okullarda tamamlamıştır. Robert hooke, ilk olarak 1665’de hücreyi ölü mantar dokusundaki boş bölmeler şeklinde adlandırmıştır. İlerleyen dönemlerde bu bölmelerin boş olmadığını ve içlerinde yaşamsal olayları gerçekleştiren organizmaların en küçüğü olduğunu keşfedilmiştir. Yine bu tarihler içerisinde mikroskobu icat ederek ilk araştırması olan ve hücre adını verdiği ölü mantarların hücre duvarını gözlemleyebilmiştir. Hooke yasası olarak adlandırılan bilimsel yasanın keşfini yapmıştır. Hooke yasası elastik deformasyonların yaşanması durumunda mühendisler tarafından kullanılan ilk yasalardandır. Hooke aynı zamanda kraliyet derneği konsey üyesiydi ve deneylerden sorumluydu.20 Mart 1664 yılında Artur Dacres ve Hooke Gresham kolejine geometri profesörü olarak atanmıştır. Önemli bir mimar olmasına rağmen yapıtlarından sadece birkaç tanesini görebilmekteyiz. Boyle’nin gaz kanunu deneylerini kullanarak vakum pompalarını inşa etmiştir. 1665 yılında “Micrographia” kitabıyla bilimsel çalışmalarında mikroskop kullanımının önemini vurgulamıştır. Biyolojik alandaki gelişmelerin ilk savunucusu olmuştur. Işık kırılmasını araştırarak, maddenin ısındığında genleşme yaptığını ve havanın mesafelerle ayrılmış küçük parçalardan oluşturduğunu ilk ortaya atan araştırmacı olmuştur. Harita çalışmalarında da çalışmalar yapıp ilk kuşbakışı harita tasarımında yer almıştır. Astronomi ve yerçekimi çalışmalarına da katılan Hooke, dönemin gezegenler arasındaki çekim olayını kabul eden bilimciler arasındaydı. Rober Hooke o dönemlerde Satürn halkalarını ve çift yıldız sistemleri alanında da çalışmalar yapan bilimcilerdendir. Bunların yanı sıra saat bilimiyle de ilgilenerek, sarkaç mekanizmaları, paleontoloji, hafıza ve mimari alanda birçok çalışma ve araştırma yapmıştır.

, Robert Hooke Hayatı, BilgData
Robert Hooke

Hooke Jhon Wilks’in öncülüğünde kralcıların birbirine kenetlenmiş bir gurubun üyesiydi. Kısaca hokeyi tanımlamak gerekirse yetenekli bir araç tasarımcısı, birçok bilimsel deney ve gözlem araçlarının gelişmesini sağlamıştır. Günümüzdeki hava boşaltma pompası ve ilk barometreyi icat etmiştir. Dönen silindirin üstüne hava basıncı, nem, sıcaklığını ve rüzgârın hızını kaydetmeye yarayan hava saatini geliştirmiş ve ilk defa kardan bağlantısının üretimini gerçekleştirmiştir. Hoke ortaya koyduğu buluşlar ve araştırmalar Newton dahil tüm çağdaş bilim adamlarına ışık tutmuş, İngiltere’nin en önemli bilim adamlarından sayılmıştır. Hooke ile ilgili söylenecek birçok konu ve çalışma alanları bulunmaktadır. Londra belediye şefliği görevi yapmış ve Christopher Wrenin başyardımcısı olarak tanınmış ve ünlenmiştir.1666 yılındaki büyük yangından sonra mimari alandaki yetenekleriyle birçok önemli alanların yeniden tasarımını yapmıştır. Mars ve Jupiterin hareketlerini gözlemleyip en eski teleskopların bazılarını tasarlamıştır. Hooke bilimin ve keşiflerin yıldızının parladığı altın çağında olmasına rağmen yaratıcılığı ve zorlu çalışma koşulları dikkat çeken deneyleri ve araştırmalarına devam etmesinde gölge düşürememiştir. Hooke, yüzyılın en donanımlı bilim insanlarından biriydi her alanda yer almış her bilimsel çalışmaya katkı sağlamış ve birçok çalışmalarıyla çağdaşlarına ışık tutmayı başarmıştır. Tarih 3 Mart 1703 yılını gösterirken Londra2da 63 yaşında hayat veda etmiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh