Samanyolu Galaksisi Hakkında Ne Biliyorsun ?

Samanyolu Galaksisi Hakkındaki Gerçekler

Samanyolu Galaksisi, evrendeki sayılı galaksiler arasındadır. Ve Samanyolu Galaksisinin en önemli ayrıntılarından biri, yaşanılabilir bir gezegen barındırdığıdır. Galaksinin özelliklerinden bahsedecek olursak; yuvarlak görünen kısmında yani diskinde yaklaşık 4 kol bulundurur ve yeni keşfedilen dış kolunda, çubuklu bir silik halka tozu vardır. Ayrıca bu silik halka, orta büyüklükte bir kara deliğe benzerliğiyle de bilinir.

Bunlardan hariç Samanyolu galaksisi, bilim adamlarının teorisine göre; 12 ila 15 milyar önce oluşmaya başlamış olup, 50 gökadanın içerisindeki bir grubun parçası olmaya adaydır. Diğer galaksilere kıyasla oldukça genç ve sistemsel özellikleri fazla olan bir galaksidir. Bu grupta Samanyolu’nun komşu, Andromeda Galaksisi de bulunmaktadır.

Samanyolu Galaksisi 2
Samanyolu Galaksisi

Samanyolu Galaksisi’nin Sistemsel Özellikleri

Samanyolu Galaksisi’nin türü, çubuklu spiral olarak adlandırılan disk kollarına benzer. Galaksinin çap ekseni ise 100.000 – 180.000 ly olarak bilinmektedir. Ayrıca içerisinde bulundurduğu tüm gök cisimlerini hesaplarsak, bu sayı tam; 400 milyara denk gelmektedir. Galaksinin kendi merkezine uzaklığı diğer galaksilere kıyasla daha yakındır. Merkeze olan uzaklığı yaklaşık 27.000 ly olarak tahmin edilmektedir.

Galaksimizin bağlı olduğu takımyıldızı, Yay’dır. Genç ve dinamik bir görünüme sahip olan Samanyolu Galaksisi, bilim adamlarının tahmin ettiği üzere, 13 milyar 6 milyon yıl yaşındadır. Fakat bazı astronomik kaynaklarda 12 ila 15 milyar arasında bir rakamın da çıkacağını hatırlatmak isterim.

Not: Uzay biliminde, Samanyolu Galaksisi’nin yaşı tam olarak bilinmiyor. 

Samanyolu Galaksisi 4
Samanyolu Galaksisi

Samanyolu Galaksisi Hakkındaki Ayrıntılı Bilgiler

– Samanyolu Galaksisi, Big Bang olarak adlandırılan teoriden hemen sonra bir diskin şeklini andıracak şekilde oluşmuştur. Ayrıca Samanyolu, içerisinde yaşamı barındıran tek galaksidir.

– Samanyolu’nun kendini büyütme işlemi; etrafındaki diğer galaksilerin yardımıyla olmuştur. Çünkü Samanyolu, etrafındaki galaksilerin maddesel yapılarını içerisine çekerek kendini büyütmüş ve bugün ki haline getirmiştir. Galaksiler, kendi boyutlarındaki kara delikleri bile öldürecek kadar güçlüdürler.

– Samanyolu Galaksisi’nin hızı, bilim adamlarının hesaplamış olduğu bilgilere göre yaklaşık, 552 kilometre ve 343 mil’dir.

– Samanyolu’nun kalbi olan çekirdeği, içerisinde bir kara delik barındırıyor ve her geçen salise bu kara deliği kendi çekirdeği ile besliyor. Ayrıca bu kara delik, yaşam için hiçbir sorun teşkil etmiyor.

– Galaksimiz, Andromeda olarak adlandırılan galaksi ile tam 5 milyar yıl sonra çarpışacak ve bazı bilim adamlarına göre; ikili bir devasa galaksi meydana gelecektir.

Bunları Gördün mü ?