Sanal Gerçeklik Tarihçesi

Sanal gerçeklik özellikle son dönemlerde çok fazla karşımıza çıkmaya başlayan ve giderek popülerliğini arttırmaya başlayan konulardan bir tanesi haline geldi. Bunda ise özellikle dizi, film ve kitap sektöründe bilim kurgu olarak bu konunun kullanılmasının ve sanal gerçeklik cihazlarının hayatımıza daha fazla girmeye başlamasının çok büyük bir etkisi oldu. 

Tarihteki ilk sanal gerçeklik ürünü 1939 yılında üretilen “View-Master” ürünüdür bu ürünün içine yerleştirilen filmler ışık sayesinde izlenebilmektedir. 

Sensorama (1962)

Bu makine görme, işitme, dokunma ve koku alma duyularına hitap ederek 5 kısa film göstermekteydi. 1962 yılında Morton Heilig tarafından tasarlanan Sensorama adlı sanal gerçeklik cihazı Morton Heilig’in o dönem finansal destek bulamaması nedeniyle projesini rafa kaldırmak zorunda kalmıştır ama bu cihaz sanal gerçeklik teknolojisinde ilk adımın atılmasını sağlamıştır. Bu cihazın halen daha çalıştığı söylenmektedir. 

The Sword of Damocles (1968)

1968 yılında Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproull tarafından The Sword Of Damocles (Demoklesin Kılıcı) günümüz kasklı ekranların gelişiminde önemli bir etken olmuştur. Bu kask ağır olması sebebiyle tavandan sarkıtılan askı ile birlikte kullanılıyordu. Kask günümüz VR kasklarına göre bir hayli ilkel olsa da günümüz VR kasklarının atası sayılmaktadır.  

Sanal Gerçeklik Tarihçesi
Sanal Gerçeklik Gözlüğü Takan Bir İnsan

Super Cockpit (1986)

Sivil kullanım haricinde askeri amaçlı kullanılmak üzere sanal gerçeklik kasklarıda geliştirilmiştir. Amerikan Hava Kuvvetleri için çalışan Dr. Furness’in geliştirdiği “Super Cockpit” programı pilotların üç boyutlu görüntü ile uçuş eğitiminde kullanılmıştır. 

SEGA VR (1993)

Bu ürün LCD ekranlara, stereo hoparlörlere ve kafa hareketlerini algılayan sensörler taşımaktaydı. Bu cihazdaki temel prensiplerden bir tanesi de kullanıcının kafa hareketlerine göre kullanılan karakterin hareket etmesiydi. Cihaz 1993 fuarlarında 4 oyunla tanıtıldı. Cihazın yan etkilerinden dolayı Sega cihazı piyasaya sürmekten vazgeçti.  

Nintendo Virtual Boy (1995)

Nintendo tarafından piyasaya sürülen Virtual Boy, üç boyutlu görüntü sağlayabilen ilk taşınabilir oyun konsoludur. Konsol 179.95 dolardan satışa çıktı ve toplamda 700.000 adet satmıştır ve bu nedenle büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Konsolda 15 dakika oyun oynadıktan sonra baş dönmesi yapması, gözde bozulmaya neden olması Virtual Boy’un önemsiz eksilerindendi.

Oculus Rift (2010)

2010 yılında Palmer Luckey, Oculus VR şirketini kurdu ve ilk Oculus Rift prototipini geliştirmeye başlamıştır bu proje Kickstarter ile desteklenmiştir.

Playstation VR (Project Morpheus) (2014)

Playstation VR, 13 Ekim 2016 tarihinde 399 Euro fiyat etiketi ile satışa çıkmıştır yalnız bu pakete Playstation Kamera dahil değildir Kamera kaskın çalışabilmesi için zorunludur bunun haricinde Move kontrolü de eklendiğinde fiyatı 499 Euro’dur.

HTC Vive

HTC ile Valve bu projeye ortak olarak giriyor. 1200 x 1800 px çözünürlüğe sahip olan bu sanal gerçeklik makinesi 90 FPS de ekran hızına sahiptir. Piyasaya çıktığı tarihten itibaren döneminin en popüler sanal gerçeklik cihazlarından bir tanesi olmuştur.

Bunları Gördün mü ?